TEST: Superior XP 969

Dnes se podíváme v rámci našeho redakčního testu na zoubek karbonovému 29" hardtailu od české značky Superior...

Autor: Pavel Čábelický
TEST: Superior XP 969

Race stroj s karbonovým rámem za 56 tisíc? Proč ne? Superior XP 969 příjemně překvapil a to nejen zmiňovanou cenou, ale především svými schopnostmi svézt jezdce, nechat se provést terénem a dát pilotovi možnost ze sebe vyždímat maximum.

Superior XP 969 RED jasně potvrzuje, že cesta 29 v daném segmentu, výkonnostní "race" bike pro maratony a příležitostné XC, je jasná volba.

Srdcem je rám

Karbonový rám je dominantou celého stroje a ne díky jasně matně červené barvě, ale svojí stavbou. Váhu samotného rámu se podařilo stlačit pod 1 kg a dle údajů výrobce to nemělo žádný vliv na tuhost celého kompletu. Realitu si popíšeme až později.

Už na první pohled je jasné, že geometrie tohoto stroje je hodně "ostře řezaná". Podrobnější prozkoumání jen podtrhuje tuto skutečnost – hlavová trubka tapered má úhel 71°, BB drop 55 mm, zadní stavba v délce 439 mm.

Sedlová trubka má úhel 73 stupňů a aby bylo zajištěno dostatek místa pro zadní plášť, tak je předsunuta před středovou spojku (BB30), místa je opravdu dostatek.

Zadní stavba je konstruována z plochých prvků, které jsou skládány "na plocho" s absencí obou spojovacích můstků – horního i dolního, takže se dá vyčíst, že rám bude dostatečně tuhý a snad i pohodlný.

Sedlovka s průměrem 31,8? Pro HT model poměrně velká nevýhoda, protože sedlovka je u HT modelů pružícím prvkem, takže za mě rozhodně mínus.

Přečteno - 73771x Tagy: testy superior
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeTEST: Giant Trance 29 2
  TEST: Giant Trance 29 2
 2. TechnikaFotogalerie: 4Ever Ennyx 1
  Fotogalerie: 4Ever Ennyx 1
 3. TechnikaFotogalerie: Lapierre XR SL 629
  Fotogalerie: Lapierre XR SL 629
 4. Testy - RecenzeTEST: Lapierre XR SL 629
  TEST: Lapierre XR SL 629
 5. TechnikaFotogalerie: GT Sensor Carbon Expert
  Fotogalerie: GT Sensor Carbon Expert
 6. Testy - RecenzeTEST: GT Sensor Carbon Expert - dotek budoucnosti?
  TEST: GT Sensor Carbon Expert - dotek budoucnosti?

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #8 Robin - vloženo: 16.12.2015 v 16:19:44

  Nechci tady snižovat něčí práci a snahu, ale tohle mi nepřijde jako test. Nic jsem se nedozvěděl. Přijde mi to spíš jako popis součástek na kole, příliš krátké. Když už najedu s kolem údajně 1200km, tak se o tom trochu rozepíšu. A ta košile? To je trochu úlet ne?... Netuším, proč je Reba přežitek.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #7 jan.strakos - vloženo: 30.11.2015 v 12:22:42

  Ještě bych doplnil, že namísto pěnových gripů jsou nově na řidítkách silikonové gripy ESI Racers Edge, což je určitě výhoda a počítám, že myšlenka přišla právě od závodních jezdců.

  Oceňuji lehká kola, jen se bojím, že 100 Kg chlapa těžko udrží.

  Pláště nejsou příliš universální a takový Racing Ralph by byl jistě lepší.

  Problémy s vidlicí bych přisuzoval vadnému kusu nebo seřízení z výroby. Reba je stálicí na trhu a nejsou s ní žádné problémy, jen se musí zajet.

  Jinak kolo super a vyrovná se, ne-li překoná i mnohem dražší konkurenci, která nedává tak lehká kola na úkor dražších komponent řazení, převodníků... Zákazníka hold pořád více přesvědčí osazení, nežli celkové jízdní vlastnosti a ve vypletených kolech se málokdo vyzná.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #6 PavelČábelický - vloženo: 30.11.2015 v 08:53:38

  odpověď na Tommy_25 — #5 Asi by tě to překvapilo, ale ta košile se chová v podstatě stejně, jako dres, podmínkou je mít pod ní funkční triko....

  Bez rukavic moc nejezdím, ale vzhledem k tomu, že používám jen ty, kde je "proklínané S", tak jsme si je na focení nebral, to by vypadalo mnohem, mnohem hůř :)

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #5 Tommy_25 - vloženo: 29.11.2015 v 22:37:57

  odpověď na PavelČábelický — #4 Ahoj, proti volným kraťasům samozřejmě nic nemám. Jenom ta košile je poněkud do očí bijící "nesmysl". Osobně to nepovažuji za vhodné pohodlné, funkční oblečení na jakoukoliv sportovní aktivitu. Pokud ti to ovšem vyhovuje, nebo případně se chceš za každou cenu odlišovat, tak je to samozřejmě tvoje věc. Jenom mi ještě prozraď zdali jsi jel enduro serii v Zadově taky bez rukavic ?

  1. na tento komentář reaguje PavelČábelický — #6
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #4 PavelČábelický - vloženo: 29.11.2015 v 22:19:02

  odpověď na Tommy_25 — #3 Bikování je především o volnosti a to nejen pohybu....

  Oblečení:

  ENDURA - volné kalhoty s vložkou, košile, funkční triko

  Co je na tom dle tebe špatně? Nemám problém se takto postavit ani na startovní čáru závodu, i endura(letos Zadov). Je pravda, že to pak spoustu lidí naštve, že jim ujede týpek v košili, ale to je jejich problém...

  Pokud bych na kole měl rifle, beru, jinak ne :)

  1. na tento komentář reaguje Tommy_25 — #5
  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #3 Tommy_25 - vloženo: 29.11.2015 v 21:58:19

  Všechno je jednou poprvé, tak ani já si neodpustím poprvné svůj první poněkud "jízlivý" komentář k vašemu testu. Když už si dáte tu práci a dáte na web fotografie biku v akci, tak proč se proboha ten člověk co na tom kole "jezdil" neoblékne jako biker, endurista, silničár, prostě jako jakýkoliv cyklista ?? Takhle to vypadá, že psal zrovna text recenze, uvědomil si, že vlastně nemá fotografie kola v akci, tak si na hlavu nasadil helmu, na nohy si dal tretry a v kraťasech a košili vyrazil udělat fotografie jak se projíždí do a z kopce, hned "vedle" kanceláře. Pokud tento člověk jezdí na biku v terénu běžně takto oblečený ještě bez rukavic, tak ať se raději dá na něco jiného, třeba na psání blogu o módě.

  1. na tento komentář reaguje PavelČábelický — #4
  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #2 terny - vloženo: 29.11.2015 v 15:28:59

  Na kole najeli 1200 km? To je 12x 100km nebo spíš 24x 50 km. Pan Čábelický nám asi tak trochu kecá. Nemělo to být 120 km? :-) Lépe řečeno pilot (!) Čábelický:-)

  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #1 K4m1k4z3 - vloženo: 29.11.2015 v 12:16:15

  Podle stránek Superioru se jedná o model XP 969, ne XC. Rozměry odpovídají velikosti M, nikoliv L.

  A nemohlo být nezamykání REBY způsobeno nízkou hladinou oleje? To se dá vyřešit celkem rychle i v domácích podmínkách.

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744