TEST: Wilier 101 FX

Správný Ital v zimě (ne)spí a v létě tančí. Proklepli jsme celoodpruženého šviháka z jihu Evropy. Jaká byla naše první zkušenost se zástupcem této značky, se dočtete v následujících řádcích...

Autor: Tomáš Růžička
Foto: Petr Bureš
TEST: Wilier 101 FX

Jsou značky, které se na našich stránkách objevují častěji, a my pak můžeme pozorovat spolu s vámi jejich progres časem. No a jsou značky, které se i nám dostanou do rukou a nohou poprvé. Touto druhou variantou je italská značka Wilier. Dle mého soukromého průzkumu a reakcí okolí je v našich končinách spíše vnímána jako producent silniček. Tento pohled se pokusíme změnit v dnešním testu modelu Wilier 101 FX.


Nejprve si pojďme říci pár slov o historii značky. Prapůvodní počátek firmy je datován do roku 1906, kdy byla založena Pietrem Dal Molin. Po počátečním boomu a poválečném růstu začala společnost Wilier Triestina uvadat a v roce 1952 ukončila činnost. Druhá kapitola se začíná psát v roce 1969 díky bratrům Gastaldellovým, kteří značku Wilier Triestina zakoupili. Do ČR pak dováží kola Wilier společnost KCK Cyklosport-Mode s.r.o.

Na kolech Wilier se proto prohání team Wilier Force a u nás dobře známí bratři Fojtíkové, kteří budou na kolech 101 FX drtit letošní Cape Epic, byť ne spolu ve dvojici.

 

Krom té rádoby vtipné průpovídky z úvodu jsou Italové známí jako cyklistická velmoc a také vztahem k designu. Na biku Wilier 101 FX je tato záliba k ladným křivkám zjevná a celokarbonový rám patří určitě k těm hezčím na trhu. Rám z materiálu Carbon Monocoque 60 TON má vážit včetně tlumiče 1.990 g. Zaklínadlo 60 TON Technologie dle výrobce poskytuje rovnováhu mezi tuhostí a pohodlím. Oblasti vysokého zatížení jsou posíleny super silnými vlákny MR6oH, která vydrží tlak 60 tun/mm2.


Zadní odpružení je konstruováno jako přepákovaný jednočep neboli dnes u XC kol hojně rozšířený Zero Pivot, kdy jeden z čepů zadní stavby je nahrazen pružností materiálu. Jen já sám jsem v posledním roce sedlal celou řadu takto konstruovaných fullů. Konkrétně Superior XF, Konu Hei Hei, Cannondale Scalpel, Scott Spark a Specialized Epic.

Rám 101 FX – v detailu je síla

Rám tohoto „Vilíka“, na kterém převažuje rudá barva, byl navrhován v Itálii, což by samo o sobě mělo být zárukou dobrého vkusu. Nechť si prosím každý posoudí sám, za mě ale určitě 101 FX patří k těm vzhledově velmi zdařilým kreacím. Zadní stavbu v provedení Zero Pivot jsem zmiňoval, tlumič je umístěn pod horní rámovou trubkou v úhlu nějakých 45 stupňů a zpevňující raménko je také přichycené ke konci horní rámové trubky. Výhodou tohoto umístění je (když už není dálkový lockout tlumiče) to, že není potřeba se ohýbat nijak proklatě nízko za blokační páčkou tlumiče. Těžiště je tím pádem o trochu výše, ale kdo z nás to pozná. Wilier si pečlivě pohrál s vnitřním vedením kabeláže, počítá se s vedením elektronického řazení a při vynechání přesmykače by se dala snad i použít teleskopická sedlovka s dálkovým ovládáním.

Velmi zajímavým designovým prvkem je zpevnění mezi horní rámovou trubkou a sedlovou trubkou a nejvíce, mám pocit, si ve Wilieru vyhráli s tvary zadní stavby zejména v okolí patek a horních vzpěr. Pochvala míří také za třemi šrouby pro upevnění košíku, mít dvě možnosti je určitě přínosem.

 

Přečteno - 34428x Tagy: testy willier
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeMitas Monarch - lepší časy u Mitasu?
  Mitas Monarch - lepší časy u Mitasu?
 2. Testy - RecenzeTEST: Canyon Lux Trail CF 7
  TEST: Canyon Lux Trail CF 7
 3. TechnikaFotogalerie: Endura Hummvee a MT500
  Fotogalerie: Endura Hummvee a MT500
 4. Testy - RecenzeTEST: Orbea Rise M10
  TEST: Orbea Rise M10
 5. TechnikaFotogalerie: Merida Ninety Six RC 5000
  Fotogalerie: Merida Ninety Six RC 5000
 6. Testy - RecenzeTEST: Merida Ninety Six RC 5000
  TEST: Merida Ninety Six RC 5000

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744