Pan neporazitelný. Tom Pidcock obhájil olympijské zlato a dal si ten nejlepší dárek ke svým 25. narozeninám. Ondra Cink bojoval hlavně se dvěma defekty...
Olympijské zlato ze závodu mužů patří Thomasi Pidcockovi z Velké Británie. Pro své druhé olympijské zlato si dojel v obrovském vedru, po defektu v polovině závodu a po skvělém souboji s domácím Victorem Koretzkym. Bronz má Alan Hatherly z Jihoafrické republiky. Ondřej Cink se dvěma defeky dojel až na 25. příčce.
Viděli jsme naprosto odlišný závod od toho včerejšího, kde se představily ženy. Souboje o medaile probíhaly až do posledních metrů, a to si my fanoušci horských kol přejeme. Pravdou je, že za takovým vývojem stojí defekt Toma Pidcocka ve čtvrtém kole, ale to zkrátka k horským kolům patří. Viděli jsme jich mnoho v závodě žen a viděli jsme jich mnoho i dnes.
V odpolední výhni vystartovalo 36 závodníků ze 30 zemí do osmikolového závodu, první okruh byl v režii Jihoafričana Alana Hatherlyho, jenž si na svých zádech vezl celou partičku favoritů. Tedy kromě jednoho - Toma Pidcocka. Jemu se start příliš nevydařil a pohyboval se v první patnáctce. Během druhého kola se ale dotáhnul na špici a ve třetím za to vzal.
Jeho vražedné tempo vydržel jen Viktor Koretzky. Vedoucí skupinka se rozdrolila, a to nejzajímavější přišlo ve čtvrtém kole, kdy musel Tom Pidcock do depa kvůli defektu předního kola. Rázem se na čele závodu ocitl Viktor Koretzky.
"To rozhodně nebyl můj cíl, na to jsem vůbec nemyslel. Jel jsem svoje tempo a tak trochu čekal, co se bude dít, měl jsem zprávy, že se Tom za mnou žene," líčil Viktor Koretzky, jenž rozběsnil domácí fanoušky, kteří jej hnali do cíle podobně jako předešlý den Pauline Ferrand Prevot.
Tom Pidcock v depu nestrávil mnoho času, ztratil zhruba 35 sekund. "V závodě jako je tenhle a když tlačíte na pilu, tak defekt může přijít velmi snadno. A přišel a já jsem věděl, že musím zůstat naprosto v klidu, že s tím nic neudělám," popisoval situaci ve 4. okruhu pozdější vítěz.
Pidcock se tak připojil do skupinky s krajanem Charlie Aldrigem, Mathiasem Flückigerem, Samem Gazem a Lucou Braidotem. Štengrování ve skupině obhájci ale příliš nepomohlo a na úzkých pasážích nebyl schopen skupinku předjet. To se mu podařilo až v šestém kole.
Zařadil vyšší rychlostní stupeň a velmi rychle zkracoval náskok druhého Hatherlyho a vedoucího Koretzkého, na kterého stále měl zhruba 20 sekund. Ale ty brzy zlikvidoval a do sedmého kola najížděl Tom společně s Viktorem a Alanem. Jihoafričan v předposledním kole odpadl a bylo jasné, že rozhodně závěrečný osmý okruh.
Překvapivě první atak spustil Viktor Koretzky, když zaútočil ve výjezdu na nejvyšší místo okruhu. A překvapivě si udělal náskok, když Tom Pidcock nestačil. Jenže pak přišla chyba a Tom ho zase dojel... Rozhodla lesní pasáž několik málo stovek metrů před cílem, kdy Pidcock zleva objel Viktora, malinko do něj při manévru drknul a rázem měl náskok, protože Francouz musel téměř zastavit.
Pidcock tak měl volnou cestu k obhajobě, což se nelíbilo francouzským fanouškům, jež doprovázeli Tomův zlatý průjezd cílem pískotem a bučením. Nesportovní, ale pochopitelné. Viktor dojel se ztrátou devíti sekund druhý, Alan pak o další 2 sekundy třetí.
"Obhájit je o mnoho, mnoho složitější," svěřil se Tom Pidcock, jenž zítra oslaví své 25. narozeniny. "Bylo to moje nejemotivnější vítězství. Dlouho jsem se na tento závod připravoval. Tenhle týden byl naprosto nekonečný a těžký. Pak se postavíte na startovní lajnu a musíte to prodat. Mě se to podařilo, úžasné," doplnil majitel dvou olympijských zlatých medailí, čímž se dotáhnul na Juliena Absalona.
Navzdory posledním okamžikům na trati a možná trochu drsnějšímu předjetí byl Victor Koretzky velmi spokojený. "Můžu být šťastný ze stříbra, užil jsem si závod od startu do cíle, fanoušci byli neskuteční," hodnotil Victor. "Když se Tom přiblížil, tak to začalo být zajímavé, byl super silný, poslední kopec jsem se ale cítil dobře a zkusil jsem atakovat. Jenže potom jsem udělal chybu na singlu, kde bylo najednou více štěrku asi od motorky a mně podklouzlo přední kolo. Tom se na mě zase dotáhl a pak mě dokázal předjet. Nevěděl jsem, kde je, překvapil mě zleva a trochu do mě drcnul, až jsem musel jsem vycvaknout a skoro zastavit. Ale to je sport, měl jsem si to lépe hlídat. Bolí to, ale jsem i tak šťastný," nechal se slyšet devětadvacetiletý biker.
Bronzový Alan Hatherly byl také velmi spokojený, byť po svém prvním vítězství v SP v Les Gets cítil velký tlak. "Asi jsem si to způsoboval i sám a nechal jsem se unést atmosférou a očekáváním. Ale nakonec jsem to zvládl velmi hezky. Bronz beru :-)" usmíval se na tiskové konferenci osmadvacetiletý Alan, jenž pro Jihoafrickou republiky vybojoval vůbec první cyklistickou medaili na OH a v Paříži přidal na jihoafrické konto druhý bronz po ragbistech.
Dva defekty Ondřeje Cinka
Závod Ondřeje Cinka vypadal zpočátku hodně slibně. Dobře odstartoval a v prvních kolech se držel na hranici první patnáctky. Jenže pak přišel první defekt, bohužel nedlouho po průjezdu depem. Ondřej tak musel na poloprázdném kole objet půl okruhu a propadl se až do čtvrté desítky.
"Ztratil jsem tam hodně času a vyřadilo mě to z boje o patnáctku, možná i lepší umístění. Pak jsem měl ještě defekt předku, snažil jsem se bojovat, ale samozřejmě to už pak nebylo jednoduché," přiznal Ondřej, jenž nepřijel do Paříže bojovat o místa ve třetí desítce. Jelo se mi dobře, ale výsledek je špatný," zhodnotil svůj závod Ondřej, jenž dokončil závod na 25. místě s šestiminutovou ztrátou na vítěze.
"Ondřej dneska jel jeden ze svých nejlepších letošních závodů. Obrovská škoda těch dvou defektů, ale to se občas stane a dneska i včera mělo defekt nezvykle vysoké procento jezdců. Každopádně Ondřejův dnešní výkon pro něho i pro nás může být motivací do dalších závodů, má potenciál minimálně na světovou TOP 15. Uvidíme za měsíc na mistrovství světa v Andoře, kde to má rád a kde mu to mimořádně sedí a kam odjíždí na vysokohorský aklimatizační kemp už příští týden.
1. Tom Pidcock (GBR) 1:26:22
2. Victor Koretzky (FRA) +0:09
3. Alan Hatherly (RSA) +0:11
4. Luca Braidot (ITA) +0:34
5. Mathias Flückiger (SUI) +1:20
6. Samuel Gaze (NZL) +1:41
7. Riley Amos (USA) +1:46
8. Charlie Aldridge (GBR) +2:10
9. Nino Schurter (SUI) +2:22
10. David Valero Serrano (ESP) +2:27
...
25. Ondřej Cink +6:06
Kompletní výsledky ZDE
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Jeden z nejnáročnějších a nejprestižnějších etapových závodů horských kol na světě – Cape Epic se... Příspěvek Jak se plní sny. Aneta Hovorková míří na Cape Epic pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Před pár dny byla při pietním aktu uctěna památka 18leté švýcarské cyklistky Muriel Furrer, která...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
komentář byl smazán
odpověz na tento komentářodpověď na Pajan — #4 jo, to si budou odteď vjíždět jeden druhému do lajny? Kam to povede, měl to nechat na sprint do cíle, jak se to normálně dělá, jenže mladej drzej ho málem narazil na strom
odpověz na tento komentářodpověď na mucacos — #6 Ano, přesně tak se to stalo, konečně někdo kdo má oči a pustil si to pomalu. Pro ostatní co to neviděli: Nejenom že tam byl Tom dřív, ale hlavně ten kdo zkusil udělt blockpass byl Viktor, je krásně vidět, že mohl dál jet svoji vnější lajnu ale když viděl, že to tam Tom střelil vnitřkem, tak ho zkusil zblokovat ale nestihl to, Naprosto jednoznačně vyhrál Tom a respekt oběma za krásný závodění. Btw i Viktor se po závodě vyjádřil,že vše proběhlo čistě.
odpověz na tento komentářodpověď na LiborD — #5 Na hranici pravidel tezko. Naopak Koretzky tam najel hodne dovnitr – periferne videl ze tam Pidcock jede a chtel ho tam zavrit – nebo ho to tam vyneslo. Kdyby to nechal, mel sanci s tim jeste neco udelat. Smolik pacholik :)
https://youtu.be/ekv789zIHbM?si=B5syEg-C3aVfvgVF&t=42
- na tento komentář reaguje North Boy — #7
odpověz na tento komentářHlavně to bylo celý trochu jinak. Taky mi to od Tomáše přišlo na hranici pravidel, i když tam měl o "plášť" dřív. Těsně před tímto usekem mimo kamery Koretzky chyboval a naopak se Tomík vyhnul jen tak tak.
https://www.youtube.com/watch?v=ICeCSwrkYAc
- na tento komentář reaguje mucacos — #6
odpověz na tento komentářodpověď na Jozefo — #1 Bylo to čistý, žádný drama.
- na tento komentář reaguje Jozefo — #8
odpověz na tento komentářodpověď na Jozefo — #1 Měli společně dojet do cíle, na čáře ukáže Brit dík francouzským pořadatelům tím že pustí Francouze před sebe. Za čárou si padnou do náruče a pobrečí si...... Byly tam dvě stopy, za mě naprosto perfektní show v podání obou. Nádherný závod.
odpověz na tento komentářMyslím, že bys nám měl sdělit jak. A jestli myslíš to závěrečné předjetí, tak to bylo naprosto v pořádku
odpověz na tento komentářMyslím, že takhle se OH nevyhrávají…
- na tento komentář reaguje Frybis — #3
- na tento komentář reaguje Pajan — #4
odpověz na tento komentář