Trek Slash 8 29 - chtělo to "hlínu"

Novinka letošního roku míří na méně movité bikery, kteří si u amerického Treku doslova vydupali hliníkové provedení enduro modelu Slash...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
Trek Slash 8 29 - chtělo to "hlínu"

Americký Trek po dva roky nabízel svůj prémiový enduro model pouze v karbonové verzi, kdy jeho cena nebyla schopná se ani přiblížit stotisícové hranici a lépe osazený model tak nebyl příliš dostupnou hračkou pro příznivce vyšších zdvihů. Potřeba nabídnout dostupnější model, ale ponechat mu všechny dostupné technologie včetně specifického tlumiče Thru Shaft, byla zřejmá.

Rám je svařený z hliníkových hydroformovaných trubek vyráběných podle osvědčeného receptu označeného jako Alpha Platinum. Design podobně jako v jiných případech vychází z karbonového rámu, jen s několika omezeními vycházejícími z možností hliníku, hydroformingu a svařování.

Mimochodem, detail zpevňujícího trojúhelníčku u sedlové trubky je vyladěný do detailu díky preciznímu zabroušení svárů. Masivní housenky u hlavovky a na dalších místech jsou pak již přiznané.

Design rámu jinak plně respektuje všechna současná designová pravidla Treku. Trubky jsou v podstatě rovné bez zbytečných prohybů, na první pohled jen vypadají o něco subtilněji než Slash v karbonové verzi. Středové složení je zde stále klasický lisovaný PressFit a zajímavý je také detail hlavového složení, které je i v tomto případě speciální vychytávkou v podobě Knock Block zarážky, která zamezí protočení řídítek.

Na první pohled to sice vidět není, ale i tento hliníkový Slash je vybavený systémem nastavitelné geometrie. Excentrický prvek, po jehož otočení se položí vidlice a sníží střed je umístěný na vnitřní straně horních vzpěr zadní stavby v místě kontaktu s horním vahadlem.

Co se týká zadní stavby, tak tady Trek vsadil na osvědčený přepákovaný jednočep ABP s osou zadního kola integrovanou do zadního čepu. Slash, jako první model, změnil před lety způsob spodního uložení tlumiče z plovoucího na pevný. I tento rám tak využívá předností tohoto způsobu uchycení a spolu s ním i vlastností nového naladění tlumiče se zvětšeným expanzním systémem. JInak kombinace zdvihů je na tomto biku 150 mm vzadu resp. 160 mm vpředu.

Pokračovat na: Lowcost za hubičku

Seznam stránek článku:

 1. Trek Slash 8 29 - chtělo to "hlínu"
 2. Lowcost za hubičku
 3. Fotogalerie
Přečteno - 11449x Tagy: 29 trek enduro
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: Trek Top Fuel 9.8
  Fotogalerie: Trek Top Fuel 9.8
 2. Testy - RecenzeTEST: Trek Top Fuel 9.8
  TEST: Trek Top Fuel 9.8
 3. Tech newsTrek odlehčil a zrychlil svou závodní Émondu
  Trek odlehčil a zrychlil svou závodní Émondu
 4. TechnikaFotogalerie: Ghost Lector Universal
  Fotogalerie: Ghost Lector Universal
 5. Ostatní závodyReportáž: Giant Enduro Race Klínovec 2020
  Reportáž: Giant Enduro Race Klínovec 2020
 6. Testy - RecenzeTEST: Ghost Lector Universal
  TEST: Ghost Lector Universal

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 xaver - vloženo: 11.04.2019 v 15:47:46

  ten "knock block" není moc praktický, pro spoustu lidí je to důvod, proč to nekupovat

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744