Bude nový Cannondale Scalpel 2021 - Aktualizováno

Po čtyřech letech by měl Cannondale letos představit svou novou vlajkovou loď mezi celoodpruženými XC biky. Ukážeme vám, jak by mohl vypadat...

Autor: Petr Bureš
Bude nový Cannondale Scalpel 2021 - Aktualizováno

Příchod nového Scalpelu provází u posledních generací přísně střežené informační embargo. O tom, jak bude vypadat jeho finální verze, se toho moc neví a to dává velký prostor k různým spekulacím. Současná podoba Scalpelu byla stavěna a navrhována v době, kdy ještě nebyly tak rozšířené některé technologie. Cannondale ještě používal například předchozí generaci své odpružené vidlice Lefty, která spoléhala na robustní dvou korunkový design a vyžadovala 1,5" sloupek řízení. Rám počítal s dvoupřevodníkovým řazením a prostorem pro něj v rámci specifického středu a nevyužívaly se tak hojně ani širší pláště v X-Country, jako je tomu dnes.

Dnes už má však Cannondale k dispozici novou generaci Lefty vidlice, která je postavená na bázi klasického krku a ta vyžaduje pro montáž na současného Scalpela speciální redukci z 1,5" na 1 1/8", což je řešení přechodné a novinka bude v tomto směru rozhodně přepracována. Pojďme si proto shrnout v jednotlivých bodech, jaké změny můžeme velice pravděpodobně čekat od nové generace Scalpelu a jaké jsou naopak stále obestřeny tajemstvím.

 

Toto je současná generace Scalpelu pro modelový rok 2020

 

 

Tapered krk

Co víme téměř stoprocentně, že nový Scalpel opustí 1,5" robustní hlavovou trubku a přejde, podobně jako současná generace hardtailu FSi, na tapered kuželovou hlavu. Napojení rámu v horní části na hlavovku a představec tak bude ladnější a současně se ušetří i nějaký ten gram na menším množství použitého materiálu.

Full boost

S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme také konstatovat, že dojde k rozšíření zadní stavby tak, aby mohla pojmout boostovou zadní nábu. Dosud totiž Scalpel jako jeden z posledních závodních modelů disponuje pouze klasickou pevnou osou 142x12 mm. S tím souvisí také otázka, jak to bude s Ai offsetem, který Cannondale využívá u stávající generace Scalpela, kvůli kterému musíte mít na kole specifický převodník i zadní výplet.

Dá se navíc očekávat, že Cannondale s rozšířením zadní stavby využije možnosti upravit středovou pasáž a napojení zadní stavby tak, že přestane podporovat montáž přesmykače. Mimochodem, ani jeden aktuální model Scalpelu 2020 přesmykač nenabízí, a to ani v nejlevnějších hliníkových variantách.

Plná integrace vnitřního vedení

Další očekávanou změnou, která je více než pravděpodobná, je doplnění vnitřního vedení kabeláže v rámci zadní stavby podobně, jako k tomu došlo u poslední generace FSi. Otázkou tady ovšem zůstává, jestli integraci kabeláže do zadní stavby umožní její konstrukce, ale o tom až za chvíli.

Geometrie 2024

Cannondale má z pohledu geometrie náskok, protože vždy v rámci své novinky představí do jisté míry vizionářský koncept, který je v první fázi svého života na špičce jízdních vlastností. Jak čas plyne a konkurence dotahuje a mnohdy i posouvá limity daných kategorií, stává se z něj spíše konzervativní klasické pojetí biku v dané kategorii, o kterém se ovšem ani v jeho poslední životní fázi rozhodně nedá říct, že by bylo out.

Současná generace Scaplelu disponuje hlavovým úhlem 69,5°, sedlovým úhlem 73,5°, reachem u velikosti L 445 mm a délkou zadní stavby 435 mm. Je velmi pravděpodobné, že se v rámci nového modelu bude většina těchto hodnot měnit. Neočekávám rekordní hodnoty položení hlavy výrazně pod úroveň 68°, nicméně pod 69° by to být mělo. To samé platí i o sedlové trubce, která by se mohla blížit hodnotě 75°.

Dramatičtější nárůst očekávám v rámci reache, tedy vzdálenosti středu od horní části hlavy, kde by se v eLku mohla hodnota pohybovat klidně mezi 460-475 mm v závislosti na tom, jaký sizing Cannondale pro nový model zvolí. S protažením rámu se dá pak očekávat i mírné prodloužení rozvoru, zatímco délka zadní stavby zřejmě zůstane bez větších změn.

Cannondale musí pečlivě zvažovat všechna pro i proti nových změn, protože výsledek, který představí, by měl být nejenom konkurenceschopný dnes, ale měl by být postaven tak, aby ho zákazníci chtěli kupovat i za tři čtyři roky, a to je bezesporu výzva pro všechny konstrukční kanceláře, ať už za sebou mají jakéhokoliv investora.

Konstrukční a designové změny

Na závěr jsem si nechal design. Ohledně něho a případných výraznějších změn se toho totiž příliš konkrétního neví. Spekuluje se o tom, že by se mohl Cannondale vrátit ke kdysi využívanému bezčepovému uložení zadní stavby. Mluví se také o tom, že by si mohl nechat postavit speciální tlumič, který by se mohl snažit zaintegrovat podobně jako například Trek do spodní části horní rámové trubky. Pravděpodobné je, že dojde k redukci průměrů trubek a design se posune k více subtilnější vizáži, kterou dnes najdeme třeba u nových Epiců nebo Luxů a dalších značek.

Dříve uvedené spekulace totiž pomalu začínají dostávat konkrétnější obrysy díky tomu, že tovární jezdci Cannondale již nový model vytáhli na první etapák a internetem tak začínají kolovat první fotografie toho, jak budou nové Scalpely skutečně vypadat.

Zajímavé také bude sledovat, jak se Cannondale popasuje se slopingem horní rámové trubky, resp. jejím prohnutím, které využívá již hodně dlouhou dobu a dalo by se říct, že patří i k jistým identifikačním prvkům tohoto modelu. Na druhou stranu podíváme-li se například na trailového Habita, o kterém se říká, že byl prvním modelem nové designové éry Cannondale, tak je dost možné, že by se některé designové prvky z něj, jako je například napojení horní rámovky na sedlovou trubku, mohly objevit i u Scalpelu spolu s teoretickou možností narovnání horní rámové trubky. A mimochodem, čistotě provedení by slušela i integrovaná sedlová objímka, co říkáte?

Z prvních obrázků je jasné, že Cannondale bude dál držet specifickou základní siluetu rámu s prohnutou horní rámovkou. Výrazně se ovšem přepracovala středová pasáž a také sedlovka, která je nově výrazně prohnutá. Stejně tak se výrazněji prohnula i spodní rámová trubka u středového složení, a to z důvodu optimalizace prostoru pro držák na láhev, který má nově nad sebou limitní výšku kvůli přepracovanému přepákování.

Jasno už je také v tom, že hlavní čep umístěný v řetězové lince zůstává, ale jeho konstrukce je spolu se spodními vzpěrami kompletně přepracována. Uchycení již není dvojité, po stranách rámu jako v předešlé generaci, ale Cannondale zde navrhl zadní stavbu jako masivní monolytickou konstrukci, která je zapuštěna dovnitř středové části a rozdvojuje se v rámci jogu před samotným pláštěm. 

Tohle řešení pak dává z konstrukčního pohledu odpověď na otázku flexe resp. dalšího čepu na zadní stavbě. Na první pohled Cannnondale totiž zesílil horní vzpěry zadní stavby, takže původně realizovaný pohyb/flexe se z horní části zadní stavby stěhuje do řetězových vzpěr. Konkrétní formu provedení tohoto místa ale Cannondale zatím tají a bandážuje plastovým krytem, který sice naznačuje možné přidání dalšího čepu, který by prémiérově dělal Scalpela čtyřčepovým, nicméně je možné, že zde po odhalení najdeme jen přepracovaný planžetový systém, který bude flexi zadní stavby zajišťovat bez přidání mechanického čepu. 

Cannondale má v tomto ohledu opravdu hodně bohaté zkušenosti, a pokud bych si měl tipnout, tak bych sázel na bezčepové planžetové řešení. Tomu ostatně mírně napovídá také skutečnost, že došlo k výraznému zkrácení horního vahadla a změně jeho umístění.

Více, či méně zdvihu?

Příliš se v tomto ohledu nemluví o zdvizích. Vpředu je situace jistá. Tady bude Lefty Ocho maximálně se 100mm zdvihem. Zdali se konstruktéři rozhodnou pro redukci zadního zdvihu, jako to udělal například Giant u svých Anthemů nebo Trek u svého Supercalibera, zatím jasné není. Do jisté míry to bude souviset evidentně s tím, jaký tlumič Cannondale použije a jakým způsobem ho propojí se zadní stavbou. Je klidně možné, že zmizí velké vahadlo a bude nahrazeno minimalistickým nebo vůbec žádným.

Otázek ohledně vizáže a designu nového rámu je tedy víc než dost. Proto jsme připravili hned dvě vize, jak by mohl nový Scalpel vypadat. Ta první předpokládá alespoň částečné ponechání současného vzhledu rámu s prohnutou horní rámovou trubkou, ovšem v celkově odlehčeném provedení a se zkráceným vahadlem.

Druhá vize pak ukazuje, jak by mohl nový Scalpel vypadat, pokud by se konstruktéři rozhodli pro větší změnu designu a vsadili na narovnání horní rámovky a nově koncipované uložení tlumiče.

 

Poslední, třetí varianta kola, vychází z prvních reálných obrázků nového Scalpela a je tak rozhodně nejblíže realitě.

Co je téměř jisté, že čepy na zadní stavbě rozhodně nepřibudou. Otázkou je, jaký bude mít osud hlavní čep zadní stavby, který je dnes umístěný na sedlové trubce mírně před úrovní středového složení ve výšce převodníku. Zmizí úplně? Přesune se více dopředu na úroveň spodní rámovky? A umožní nové konstrukční řešení integrovat vnitřní vedení i do spodních vzpěr zadní stavby? Tohle jsou otázky, které budou zodpovězeny zřejmě až v okamžiku, kdy se nový model poprvé ukáže.

Víc toho o novém Scalpelu nevíme. Je pravděpodobné, že některé spekulace se vyplní, jiné nikoliv, ale to už k "rumor" článkům tak nějak patří. Ilustrační fotky, které jsme na základě výše uvedených informací vytvořili, tak berte s rezervou. Cílem bylo zhmotnit spekulace do nějaké uchopitelnější podoby, kterou budeme možná co nevidět moci více upřesnit. Pro lepší představu o možných rozdílech jsme nachystali i následující animaci, na které je patrná i změna geometrie očekávané novinky v porovnání se stávajícím provedením Scalpelu.

 

Současná generace Scalpela přišla v olympijském roce. Olympiády obecně patří k událostem, ke kterým se ubírá velká pozornost, a proto mnozí výrobci časují představení svých XC novinek právě při této příležitosti. Oficiálně však zatím Cannondale stále mlčí a prozatím tak není jasné, kdy nová generace Scalpelu skutečně oficiálně přijde. Jisté však je, že některé výše popsané změny se na novém Scalpelu určitě objeví, zatímco jiné zůstanou jen v úrovní rumor spekulací a přání.

Přečteno - 26318x Tagy: cannondale 29 karbon
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeTEST: Trek Top Fuel 9.8
  TEST: Trek Top Fuel 9.8
 2. PreviewDouble bikecheck: Marotte/Cannondale Scalpel & Terpstra/Ghost prototype
  Double bikecheck: Marotte/Cannondale Scalpel & Terpstra/Ghost prototype
 3. TechnikaFotogalerie: Ghost Lector Universal
  Fotogalerie: Ghost Lector Universal
 4. Testy - RecenzeTEST: Ghost Lector Universal
  TEST: Ghost Lector Universal
 5. TechnikaFotogalerie: Kross Earth 4.0
  Fotogalerie: Kross Earth 4.0
 6. Testy - RecenzeTEST: Kross Earth 4.0
  TEST: Kross Earth 4.0

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #5 j_mikes - vloženo: 18.02.2020 v 07:08:53

  odpověď na Tina — #3 Bylo to myšleno spíše vzhledově... Tvarově je ten rám v podstatě totožný :-)

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #4 trance28 - vloženo: 17.02.2020 v 20:48:27

  odpověď na Tina — #3 epic uz horsta nema, ne?

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #3 Tina - vloženo: 17.02.2020 v 18:58:43

  odpověď na j_mikes — #2 Asi nie. C-dale nemá Horst Link.

  1. na tento komentář reaguje trance28 — #4
  2. na tento komentář reaguje j_mikes — #5
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #2 j_mikes - vloženo: 11.02.2020 v 10:19:35

  odpověď na Tina — #1 Takže Specialized Epic FSR :-D

  1. na tento komentář reaguje Tina — #3
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #1 Tina - vloženo: 07.02.2020 v 08:27:53

  Takže nakoniec takto :)

  https://forums.mtbr.com/attachments/cannondale/1310207d1581052278-2020-new-scalpel-cannondale_scalpel_2020_10.jpg

  1. na tento komentář reaguje j_mikes — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744