Nový Sram krouží v Les Gets!

Sram při příležitosti mistrovství světa v Les Gets několika závodníkům v tichosti nasadil novou AXS sadu z prototypového programu Blackbox...

Autor: Petr Bureš & Pavel Veselý
Foto: MTBS
Nový Sram krouží v Les Gets!

 
Hned v rámci prvních XC tréninků se v dějišti letošního mistrovství světa ve francouzském Les Gets objevilo několik dosud nepublikovaných novinek, z nichž nejzajímavější je rozhodně nové provedení bezdrátového řazení od amerického Sramu.

Podle našich informací bude novou sadu sedlat hned dvanáctka vybraných jezdců, mezi kterými budou Nino Schurter, Loana Lecomte, Jordan Sarrou a Sina Frei, můžeme se domnívat, že sadu najdeme i u Pauline Ferrand-Prevot a Anne Terpstra. Mimochodem Filippo Colombo, který ji na následující fotce z tréninku rovněž sedlá, jezdí i na zcela novém celoodpruženém XC biku od BMC.

Nová sada by se údajně mohla jmenovat Eagle SL AXS, ale bližší oficiální informace a datum odtajnění či uvedení na trh není v tuto chvíli známé. 

Je otázkou, kdy se dočkáme oficiálního uvedení této sady, protože například Quarq wattmetr, integrovaný do jednopřevodníku v Blackbox programu, sponzorovaní jezdci používají již několik let a do sériové výroby se dosud nedostal.

Nová kazeta je stále dvanáctirychlostní a od pohledu je zřejmé, že horní tři pastorky jsou hliníkové. Dosavadní kazety mají hliníkový jen největší pastorek a je tedy pravděpodobné, že nová kazeta bude díky tomu lehčí. Rozložení počtu zubů na jednotlivých pastorcích se nám zatím zjistit nepodařilo, nicméně dá se předpokládat plynulejší rozložení v rámci třech hliníkových pastorků.

V rámci přehazovačky je na první pohled vidět hned několik zásadních změn. Tou největší je přímé uchycení k rámu bez patky. Zde je vidět možná souvislost s univerzální patkou Sram UDH www.sram.com/en/sram/models/ac-drhg-mtb-a1, která je výrobci používána čím dál více a možná má připravit půdu pro snadnější šíření nové platformy uchycení přehazovačky.

Je samozřejmě velkou otázkou, jak takové uchycení bude reagovat při pádu. "Prý je to superpevné, takže buď to vydrží, anebo to někde křupne" :-). Na druhou stranu má toto řešení posunout celou přehazovačku blíže ke kolu, takže by neměla ani při zařazení těžkých převodů vyčnívat tolik do strany, jako je tomu u současných přehazovaček a tím by měla být lépe chráněna před kontaktem s terénem.

Kladky jsou zřejmě větší. Ta spodní je šestnáctizubová a je ze dvou kusů. Stříbrný střed a černé zuby se otáčejí nezávisle na sobě, a když tím prostrčíte klacek, pořád se točí. Jestli je v tom keramika, nebo ne, se dá jen spekulovat.

A konečně řetěz. Podle všeho to vypadá, že technologie Flattop se ze silničních a gravel kol konečně dostává i do bikových sad a navíc bude díky "děravým" článkům zase o něco lehčí.

Víc se z paparazzi fotek a informací přímo z dějiště šampionátu poskládat nedá. Sram logicky žádné podrobnější informace uvolnit zatím nechce...

Přečteno - 16004x Tagy: sram komponenty my2023
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. ServisSram koupil Amprio (ne)oficiálně
  Sram koupil Amprio (ne)oficiálně
 2. TechnikaFotogalerie: Bold Unplugged 2023
  Fotogalerie: Bold Unplugged 2023
 3. Tech newsBold uvádí nový enduro bike Unplugged 2023
  Bold uvádí nový enduro bike Unplugged 2023
 4. TechnikaFotogalerie: Selle Italia SLR Boost 3D
  Fotogalerie: Selle Italia SLR Boost 3D
 5. DoplňkySelle Italia SLR Boost 3D - další tištěné sedlo
  Selle Italia SLR Boost 3D - další tištěné sedlo
 6. Tech newsIbis bude vyrábět levný "klon" Exie
  Ibis bude vyrábět levný "klon" Exie

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 Hazoš - vloženo: 25.08.2022 v 10:22:47

  #porňo :D Moc hezký hračičky :)

  ...a dle fotek na vitalmtb to vypadá, že nová kazeta bude daleko "širší" buď kvůli řetězu a nebo podpoře superboost....bo poslední 3 pastorky jsou naskládané blíže k drátům.

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744