Prototyp obutí pro horská kola s názvem „Energy Return Wheel“ slibuje jízdu bez vzduchu a bez defektů.
Pláště odolné proti defektům jsou snem každého cyklisty. A zdá se, že se tento sen začíná stávat realitou.
Příběh s názvem Energy Return Wheel (ERW) začíná u automobilů. Výrobci aut totiž stále investují do vývoje motorů s čím dál menší spotřebou. Přesto ale jde o poměrně drahé a málo dostupné technologie, takže hybridní a jiné systémy pohonu lze spatřit u přibližně pěti procent prodaných automobilů. Podle firmy Britek Tire and Rubber z amerického státu Colorado je ale potřeba začít jinde, a to přímo na silnici.
Právě společnost Britek Tire and Rubber se podobně jako věhlasnější gumárenské značky Michelin, Goodyear a nebo Bridgestone pustila do projektu plášťů s pružnou vnitřní maticí namísto vzduchu. ERW je sice primárně určen pro automobily, a to všech kategorií, ale nedávno firma umístila na internet video, které představuje využití systému i pro horská kola.
Automobilovému průmyslu slibuje ERW mnoho. Odolnost vůči defektům, snížení spotřeby a zvýšení výkonu a především snížení závislosti na ropě. Taková „pneumatika“ má ve svém středu vrstvu gumy, která je napínána nastavitelnými pruty, a zvenku je gumový běhoun tak, jak jej známe z běžných pneumatik. Volný prostor, který je běžně vyplněn vzduchem, zabírají jakési elastické polštáře. Napínání vnitřní gumové vrstvy prý umožňuje „uložit“ část elastické potenciální energie v kole a s tím, jak je vrstva stlačována hrboly ze silnice je pak tato energie vrácena nazpět a využita pro pohyb kola vpřed. Fungování je přirovnáváno k vratům od garáže, které mohou vážit desítky kilogramů, ale díky pružinám je možné je otevřít poměrně snadno.
Verze ERW pro horská kola slibuje nižší hmotnost celku, a to i proto, že prototyp je namontován na lehkém karbonovém ráfku. Prototyp, který můžete v akci vidět v přiloženém videu, je dutý po stranách (podobně jako jeho automobilový vzor), což však vývojáři firmy Britek ještě chtějí změnit, aby se do kola nedostávalo bláto a špína. Tlak v pláštích, který je předmětem častých diskuzí cyklistů, pochopitelně v „airless“ obutí řešit nelze. Vlastnosti kola jde však ovlivnit změnou napětí nastavitelných prutů, čímž lze „plášť“ udělat tvrdší nebo měkčí.
Zakladatel firmy Britek Brian Russell hovoří o ERW jako o obutí budoucnosti. Nechme se tedy překvapit, jestli v budoucnosti najde toto řešení tak široké uplatnění, jak si firma z Colorada slibuje…
Více na www.energyreturnwheel.com
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Nevypadá to úplně blbě.
odpověď na McBlacky — #6 Jinak galusky jdou cvaknout.
odpověz na tento komentářAle on četl dobře, problém s blátem tu je, proto tu "pneu" plánují obalit, ale pak již zase hrozí defekt - proříznutí toho obalu a vniknutí bláta do konstrukce.
odpověz na tento komentářodpověď na rukay — #12 Takze ty si to precti znova...
odpověz na tento komentářNo a co až projedu nějakým blátem, marastem, nebo ještě hůř... To to z těch děr pak bude pěkně lítat... :D
- na tento komentář reaguje bachar — #13
odpověz na tento komentářNěco podobného jsem viděl na německém kole udělaném pro vermacht.Místo plastu byli použity po obvodě rávku pružiny.
odpověz na tento komentářodpověď na Zmateny ctenar 2 — #7 odpověď na N/A — #8 Já bych to tak moc neprožíval, někdo je holt zvyklý jezdit na nafouklejší gumě, jiný hustí méně, někdy je tvrdý povrch, jindy je bahno. Bezdušáky se bez kompresoru špatně hustí a ne každý vozí bombičku. Jinak jezdím i na silničce a tam se fouká hodně, neboť možnost cvaknutí je o dost větší. Letos jsem přestoupil na galusky, zatím bez defektu, tak jsem zvědavý. Ale pokrok je třeba chválit, všechno, co nám zpříjemní život, pokud to není úplná blbost, je třeba podporovat, nekdo neví, co se z toho vyvrbí.
odpověz na tento komentářMotorkáři používají pružnou výplň do pláště, to mi přijde logičtější cesta jak eliminovat defekty. Není potřeba nic extra. Stále stejné kolo i plášť , místo vzduchu elastická pěnová vložka.
http://www.ipneushop.com/pneushop/eshop/6-1-Motoduse-extra-mousse/0/5/292-Dunlop-mousse-19-small
odpověz na tento komentářodpověď na hsv — #5 síla nutná pro odtržení (hodně citlivé) vidlice z klidu je cca 50 N. pneu reaguje mnohem dříve, tj. i na menší rázy. platí to dokonce i pro full.
- na tento komentář reaguje hsv — #10
odpověz na tento komentářodpověď na hsv — #5 vyhod dusi, dej tmel, porid si kvalitni gumu a kvalitni rafek. A ver ze to pomuze a kdyz se budes jeste koukat kudy jedes ... Samozrejme ze jsou okamziky kdy na zavode totalne rozmasakruju gumu, ale to neni defekt, to je destrukce. Vetsina normalnich rafku by to nezvladla ustat, tak proc by to mela na 100% ustat guma. Jinak na treninku letos na horaku jen jedna rozrizla guma ze vytekl i tmel a rozhodne nejsem pomalej turista s par stovkama km rocne. A rozrezano v useku kam se lidi boji chodit pesky. Ja v tom fakt nevidim problem. Proste obcas se to stane. Ale to co tu predvadi, je opravdu pouzitelny tak pro jizdu po cyklostezce pro mliko a rohliky. Na takovy kolo bych si to s chuti dal, abych nemusel resit co dela guma. Stejne tak na takovy kolo patri remen, co se menusi mazat. Proste umim si pro sebe predstavit "city bike" co nikdy nepotrebuje resit nejakou udrzbu. Neumim si predstavit, ze kolo postaveny na honeni vykonu se obejde bez udrzby, protoze vsecko co ma k necemu byt, vyzaduje stale korekce, udrzbu, opravy, vylepsovani.
- na tento komentář reaguje hsv — #10
odpověz na tento komentářodpověď na Zmateny ctenar 2 — #4 vidím to podobně. Pravdou ale je, že gumy jsou v současné době nejslabší článek. I full ust s tmelem lze při závodě defektit cvaknutím nebo říznutím. Galusky s tmelem sice nejsou cvaknout, ale říznout jdou též.
- na tento komentář reaguje Ondry — #15
odpověz na tento komentářodpověď na N/A — #2 odpověď na Zmateny ctenar 2 — #4 Podle mně je to nápad hodný rozvíjení, nic mi na vyjížďce neudělá větší "radost", než měnit duši, resp. strkat jí do bezdušáka u prořízlého pláště :-( Z toho krátkého videa bych na "přehuštěnost" neusuzoval, dokonalé "tvarování" a "přilnutí" mně připmíná honění gramů, buď máš nahuštěno normálně, a pak tam není moc rozdílu, a u fulla už vůbec, nebo máš podhuštěno, a pak si říkáš o cvaknutí duše, resp. bezdušáku.
- na tento komentář reaguje Zmateny ctenar 2 — #7
- na tento komentář reaguje N/A — #8
odpověz na tento komentářHm. Ale já mám pláště odolné proti defektům :-), mým snem je něco naprosto jiného. Tohle je snaha uplatit někde nápad, který vznikl původně na myšlence "drazí vojáci, tady vám představujeme gumu které nevadí když se prostřelí". Bez zájmu. Tak poslední snaha a paběrkování v civilních sektorech. Dovedu si to představit na kole se kterým se jezdí na nákup-bezúdržbové kolo, ale nelze od toho nic moc čekat. Naprosto jednoduché řešení, kdy je v pneu vzduch a tak je možné dokonalé "tvarování" a přilnutí nejde nahradit tímdle zběsilým nápadem. Stejná kravina jako pokusy o kolo s náhonem na dvě kola ;-), nebo lítací kolo.
- na tento komentář reaguje hsv — #5
- na tento komentář reaguje McBlacky — #6
odpověz na tento komentářZanese se to bahnem.
odpověz na tento komentářodpověď na posmourny — #1 taky jsem si toho všiml. otázkou je, zda to měli v nějaké tvrdší konfiguraci nebo v měkčí. ale proč by člověk dobrovolně jezdil s přefouknutým pláštěm po těch šutrech...
- na tento komentář reaguje hsv — #5
odpověz na tento komentářNo podle videa mi to přijde jako totálně "přefouknutý". Nikde to ani náznakem nepruží. Jakej by byl komfort ht s tímto obutím si radši ani nepředstavuju. Ale třeba to půjde "ufouknout", jak tvrdí...
- na tento komentář reaguje N/A — #2
odpověz na tento komentář