TEST: Cannondale Scalpel Si Carbon 3

Objevil se nenápadně a potichu. Jeden by si řekl "Kam se může posunout dál?" Stále extravagantní, jiný, ale mnohem zábavnější a drsnější. To je nový Cannondale Scalpel Si

Autor: Tomáš Růžička
Foto: Petr Bureš
TEST: Cannondale Scalpel Si Carbon 3

Je to rok a kousek, co Cannondale napochodoval bez velkých řečí s novým Scalpelem Si na etapový závod Cape Epic 2016 a vybavil svou tovární závodní dvojici Fumic/Avancini touto horkou novinkou. Oficiální prezentace se pak následně konala koncem dubna u Lago di Garda. Nejvyšší ústřední vedení MTBS.CZ následně rozhodlo "Sorry jako, jede Bureš". Až mé několikaměsíční obstrukce a interpelace zajistily to, že se Scalpel Si na klasický řádný test dostal i ke mně. Tím přestávám na Bureše posílat do redakce anonymy.

Prosím vás, ještě si dovolím jedno malé upozornění na začátek. Pokud je vám z nějakého důvodu značka Cannondale nesympatická nebo její Scalpel protivný, čtěte dále jen na vlastní nebezpečí. Konstrukčnímu týmu se totiž podařilo vybrousit tuhle raketu téměř k dokonalosti a chyby jsem se na ní snažil během jedno tisíce kilometrů nalézt marně.
Tak to jsem si neodpustil jarně-odlehčený úvod (modří už vědí a pro ostatní - Petr Bureš je náš šéftester) a pojďme na to.
Nejdříve si zopakujeme, čím je nový Scalpel Si jiný, oproti 5 let na trhu pobývajícímu předchůdci. Přes vybavení testované verze Carbon 3 se dostaneme k jízdním zážitkům.

Přibrušme na XXC

Jsem vždy opatrný k marketingovým sloganům. A v tomto případě mám na mysli hlášky typu "XC je mrtvé, ať žije XXC", nebo "Scalpel Si, stvořen pro XXC". Cannondale nám tím chce připomenout, jakým směrem se v posledních letech ubírá vývoj závodních XC tratí. Pravdou je, že  my starší bikeři a fanoušci horských kol pamatujeme ten obrovský vývoj. Vývoj materiálů, odpružení, komponentů, celých koncepcí kol a také vývoj podoby závodních XC tratí.

To, že se podoba tratí za dobu existence MTB závodů dramaticky proměnila, je fakt. To, že jsou nejtěžší sekce v Novém Městě obsypány diváky nejvíce a budují se u nich tribuny, je také fakt. Zkrátka obtížnost tratí patrně dosáhla vrcholu a z těchto a mnoha dalších důvodů se mění i náhled výrobců a uživatelů na geometrii kola a jejich celkové pojetí.

Dalo se předpokládat, že poté, co Cannondale představil novou koncepci závodního hardtailu FSi, se budou ve stejném duchu odehrávat také změny celoodpruženého modelu Scalpel. Je zde použita nová Lefty vidlice se zvětšeným offsetem, celkově delší rozvor a současně zkrácení stopy předního kola a krátká zadní stavba. Tlumič je zapuštěný částečně v horní rámové trubce, která se oproti svému předchůdci nerozdvojuje u žádné velikosti rámu.

Cílem bylo celkově posunout jezdcovo těžiště více dozadu, nabídnout mu položenější vidlici, ale současně zachovat maximální schopnost kontrolovat kolo ve výjezdech, sprintech nebo rychlých točkách.

Pojďme se na to podívat v řeči čísel u námi testované velikosti L, kde údaj před lomítkem je stávající generace a údaj za lomítkem patří novince.

- délka horní rámové trubky: 617/624 mm
- délka zadní stavby: 444/435 mm
- výška sedlové trubky: 485/480 mm
- výška středu nad zemí: 332/334 mm
- hlavový úhel: 71,2°/69,5°
- sedlový úhel: 73,5°/73,5°
- reach (vzdálenost hlavy od středu): 436/445 mm
- rozvor kol: 1126/1144 mm

Nejenom geometrie byla ale výrazně změněna. Nový Scalpel přichází také s několika konstrukčními novinkami. Tak především došlo oproti předchůdci ke zjednodušení konstrukce rámu. U žádné z velikostí se již horní rámová trubka nerozdvojuje před sedlovkou a celkově byly použity také mírně subtilnější trubky. Rám tak působí jednodušeji a čistěji. Ty tam jsou "barokní" křivky a za sebe můžu prohlásit, že po designové stránce je to velký krok dopředu, přesto, že je z tvarů rámu patrné, že jde o následovníka předchozího Scalpelu.

Rám disponuje kompletním vnitřním vedením bovdenů s tím, že je optimalizován rovněž pro použití Di2 elektronického řazení, které v sérii najdete u topmodelu BLACK INC. Vstupy i výstupy z rámu je možné konfigurovat podle potřeby díky vyměnitelným gumovým těsnícím zátkám/průchodkám. Prostor pro baterii byl nově vytvořen v horní rámové trubce. Důvod je jediný - možnost osadit teleskopickou sedlovku, kterou je díky 31,6 mm průměru sedlovky možné volit od mnoha výrobců. Vnitřkem je pak vedena i lockout hadička vedoucí k tlumiči, takže na rámu fakticky nenajdete jediný bovden nebo hadici taženou venkem. Další, pro mnohé důležitou informací, je také to, že si nový Scalpel zachovává kompatibilitu s přesmykačem, a lze na něj tedy osazovat sady 1x11 / 1x12 / 2x11.

Za zmínku stojí pak také zcela nový systém uchycení zadní brzdy, prostřednictvím flatmount adaptéru, resp. výstupků umístěných na vnitřní straně zadní stavby. Samotná zadní stavba je asymetrická s tím, že řetězová vzpěra je situována níž na rozdíl od levé části, která je naopak výš. Flexi konstrukce z jediného kusu Zeropivot umožňuje ušetřit zadní čep, zatímco horní čep situovaný v karbonovém vahadle je o poznání masivnější a tužší než jeho předchůdce. I díky němu je zadní stavba celkově tužší.

 

Řetězová linka je kvůli zkrácení zadní stavby, průchodnosti kola a možnosti umístit na rám přesmykač, posunuta o 6 mm, obdobně jako to konstruktéři udělali u hardtailu FSi.

Pro někoho větší, pro někoho menší přidanou hodnotou může být také informace, že se do rámu nyní vejdou dva košíky na láhev. To ale platí pouze u větších velikostí.

Na závěr jsme si nechali ještě doplňující, ale neméně důležitou informaci týkající se filosofie použitých průměrů kol. Cannondale u předchozího modelu nabízel výhradně 29" provedení. U novinky tomu už tak není a nově se bude nabízet i 27,5" verze Scalpelů. Konkrétně u pánských modelů budou na 27,5" kolech pouze nejmenší velikosti XS a S. Ostatní velikosti M, L a XL pak budou výhradně ke koupi jako devětadvacítky. Jinak je tomu ale u dvou dámských modelů, které nezávisle na zvolené velikosti budou k mání výhradně jako 27,5" biky.

Pokračovat na: Výbava
Přečteno - 68541x Tagy: testy cannondale
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
    TEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
  2. TechnikaFotogalerie: Norco Range VLT A2
    Fotogalerie: Norco Range VLT A2
  3. Testy - RecenzeTEST: Norco Range VLT A2
    TEST: Norco Range VLT A2
  4. TechnikaFotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
    Fotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
  5. Tech newsCannondale rozšířil nabídku fullů o dětský Habit 26
    Cannondale rozšířil nabídku fullů o dětský Habit 26
  6. Testy - RecenzeTEST: Merida Big.Nine TR 5000
    TEST: Merida Big.Nine TR 5000

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 tchibo - vloženo: 04.08.2017 v 11:22:24

    pěkná recenze

    ...nevíte někdo, proč lefty ve verzi 2.0 (karbon i hliník) nabrala na váze?

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744