TEST: Kross Earth 2019 - první dojmy

Jako jedni z prvních jsme měli možnost si na vlastní kůži krátce vyzkoušet karbonovou XC závodní novinku od polského Krossu...

Autor: Petr Bureš & Jakub JIrků
Foto: Jan Němec
TEST: Kross Earth 2019 - první dojmy

Mít špičkový profesionální MTB tým a nemít pro něj špičkový XC závodní stroj, je ve světě celkem raritou. Polský Kross v této situaci posledních pár let byl, přesto vozil z velkých mezinárodních podniků jednu medaili za druhou. To však neznamená, že se s touto situací spokojil.

Inženýři mnoho měsíců intenzivně počítali, navrhovali a testovali, aby mohli po letech vrátit do své nabídky chybějící celoodpružený XCO model, jehož jméno zní velice globálně :-) Earth.

Jelikož u nás nemá tato značka nijak zvlášť dlouhou historii, pravděpodobně nebudete asi vědět, že Earth, jako jméno tohoto nového modelu, není až zas tak nové. Kross před lety totiž už stejnojmenný model nabízel a byl to stejně jako nyní celoodpružený XC model se stovkovými zdvihy, jen poplatný tehdejší době, to znamená s 26" koly, vlastním odpružením RVS a komplet na hliníkovém rámu.

Doba samozřejmě od té doby výrazně pokročila, je proto jasné, že nový bike musí být devětadvacítka, musí být karbonový a měl by zvládat i náročnější terén při zachování co nejnižší hmotnosti.

Poměrně jasné požadavky Kross formuloval velice rychle. Převést je ale do originální a současně i funkční podoby zas tak jednoduché nebylo. Ambice vyrábět tenhle karbonový rám přímo v Polsku sice původně byly a souvisely s rozjezdem vlastní karbonové výroby v rámci rozšiřování domovské továrny Krossu, ale nakonec padlo rozhodnutí, že jeho výroba proběhne v ověřené továrně na Dálném východě a případný přesun výroby proběhne později, až bude vše dokonale zajeté a odzkoušené.

Originál jak má být

V Krossu si už pěkných pár let ladí vlastní odpružení, a tak bylo logické, že se pustili i do tvorby zcela nového konceptu XC rámu po svém. Jelikož zde jednu z hlavních rolí hrála co nejnižší hmotnost, bylo logickým krokem výrazné omezení nadbytečného materiálu, čepů.

Přednost tak dostal dnes asi nejrozšířenější systém odpružení postavený na bázi zeropivotu, což je v podstatě přepákovaný jednočep, který místo čepu u zadní osy využívá flexe horních vzpěr zadní stavby. Důležitou roli zde hraje doslova každý milimetr a přesné poměry napákování tlumiče, díky kterým se kolo chová tak, jak jeho konstruktéři chtěli.

Co se týká zdvihu, tak jde o klasických 100 mm zdvihu, které jsou připraveny a navrženy tak, aby byly oporou při silovém šlapání ve stoupáních a naopak aktivně pochytávali nerovnosti ve sjezdech. Výhodou pro citlivé a přesné nastavení tlumiče je zde nízký poměr přepákování tlumiče.

Naopak dnes už téměř nevídanou věcí je možnost osadit na rám přesmykač. Earth to přesto umožňuje, a tím se z něj stává dobrá alternativa i pro staromilce, kteří neváhají vraždit kvůli přesmykačové dvojpáčce :-). Mimochodem, u karbonového modelu je z karbonu také vahadlo, což je jednak sympatické a jednak to napomáhá k udržení už tak vynikající hmotnosti. Samotný rám ve velikosti S (ten který sedlala i paní Jolanda) má totiž pouhých 1850 g. Náš testovací bike, který ovšem nebyl úplně v tovární sériové výbavě modelu 4.0, ke které se hlásil svou barvou, vážil bez pedálů 9,96 kg a ruku na srdce, který výrobce dnes takovouto hmotnost nabízí pod sto tisíc???

Pokračovat na: Krátce o geometrii

Seznam stránek článku:

 1. TEST: Kross Earth 2019 - první dojmy
 2. Krátce o geometrii
 3. První jízdní dojmy
 4. Fotogalerie
Přečteno - 17607x Tagy: testy karbon kross
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeTEST: Giant Reign 29 2 
  TEST: Giant Reign 29 2 
 2. Tech newsNorco představuje nový Optic
  Norco představuje nový Optic
 3. Tech newsNiner potvrdil příchod celoodpruženého gravelu
  Niner potvrdil příchod celoodpruženého gravelu
 4. Testy - RecenzeVideotest: Specialized Epic HT Expert
  Videotest: Specialized Epic HT Expert
 5. TechnikaFotogalerie: Kellys Hacker 30
  Fotogalerie: Kellys Hacker 30
 6. PreviewKellys Hacker 30 - uhlíkový základ
  Kellys Hacker 30 - uhlíkový základ

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #5 vlada83 - vloženo: 07.12.2018 v 16:32:45

  odpověď na lalin — #4 přesně tak novej sworks v nejvyšší seriový plabě váží s pedálama 10kg a to se bavíme o ceně 250 MOC a vše je karbon, když vidím kolo na obrázku s alu klikama GX a těma obručema tak to kolo bude mít spíš někam k 12kg

  odlehčit ho o 1,5 kg by stálo minimálně 90k (carbon kola, jiný náby, karbon sedlofka + kokpit, nejvyšší model vidle od foxu s SC vybráním), komplet sada XX1

  sám mám fulla od focuse na 11kg a níž už by to šlo jen za těžkej peníz

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #4 lalin - vloženo: 06.12.2018 v 11:46:44

  Přesně tak, údaj o hmotnosti je úplný nesmysl. Myslím že ani na těch 11 to nedosáhne. Dostat prostě fulla na hmotnost okolo 10kg pořád stojí dost slušné úsilí (známý má fulla za cca 250 tis aby byl na téhle hmotnosti včetně pedálů) a u Krossu mě tahle mylná informace spíš odrazuje, než by mě nalákala :-D

  1. na tento komentář reaguje vlada83 — #5
  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #3 Jan. - vloženo: 06.12.2018 v 09:27:27

  Poskládáš to i na lepší váhu než je cca 10kg. Ale to musíš volepit trochu jinak s tím že kolo bude odolný aby tu zase někdo nepsal že lehký věci nevydrží :-)))

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #2 James Matthew - vloženo: 06.12.2018 v 09:13:51

  odpověď na Tina — #1 Vtip spíše smutný .... MTBS by měla zkalibrovat váhu nebo až zas tolik nedat na údaje výrobce. Odhaduji, že tento stroj má v reálu okolo 11kg ;-)

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #1 Tina - vloženo: 05.12.2018 v 18:50:45

  Pod 10kg s touto výbavou? Dobrý vtip :)

  1. na tento komentář reaguje James Matthew — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744