Čas od času se o tom debatuje, ale většinou jen v teoretické rovině. Proto jsme vzali dva identicky osazené štěrkolety, abychom zjistili, jak moc a v čem se liší dva různé materiály jejich rámů...
Ocel je materiál, který byl dlouhá desetiletí jediným stavebním materiálem pro většinu všech jízdních kol a vedle něj stojí hliník, resp. různé slitiny hliníku, ze kterých se svařují cyklistické rámy zhruba od konce osmdesátých let minulého století. Dva materiálové světy, které přinášejí zásadně jiné technologie a umožňují pracovat se zcela jinými designy a tvary trubek a tím vytvářejí hodně rozdílné výsledné produkty, a to jak v různých cenových relacích, tak i typech cílových zákazníků.
To, že jde o jiné materiály, poznáte na první pohled, zejména díky robustnější dolní rámové trubce a mírně prohnuté sedlové trubce v případě hliníkové verze. Například ale taková kónická hlavová trubka je použitá na obou rámech, takže tady bych pro změnu velký rozdíl nehledal.
Co je patrné a při bližším ohledání zaznamenáte tak zvaně "na první dobrou", je odlišné provedení svárů. Hliníkový model má například napojení obou rámových trubek do hlavové trubky pečlivě začištěno a pod lakem tak nemáte šanci vidět, kde končí a začíná svár, potažmo kytování, a kde jednotlivé trubky. Nebýt ostatních svárů na hliníkovém rámu, které již takto opracované nejsou, jeden by se klidně nechal zmást, že jde o karbonový rám.
Dalším celkem patrným rozdílem je vedení kabeláže. Ta je u hliníkového rámu tažena kompletně vnitřkem, zatímco u ocelového provedení je vedení taženo kompletně vně rámu, podél spodní rámové trubky a řetězových vzpěr, a to prostřednictvím malých navářek, ke kterým jsou bovdeny připevněny klasickými stahovacími páskami. Jedinou výjimkou je z tohoto pohledu karbonová přední vidlice, v rámci které je hadice k přední brzdě tažena vnitřkem.
Mimochodem, jak hliníkový, tak i karbonový rám sdílejí stejnou karbonovou vidlici s tím, že u obou modelů je maximální průchodnost kol stanovena na rozměr 700x50c, což je více než dostatečné prakticky pro všechna možná určení. Sériově na kole dostanete ale pláště v univerzální šířce 40 mm, takže se není čemu divit, že je zde opravdu velký rezervní prostor kolem pláště doslova ze všech stran.
Jinak co se týká různých úchytů pro příslušenství, tak se do rámu dají pochopitelně snadno umístit dva košíky na láhev, blatníky i nosiče plus další dvojice držáků po obou stranách přední vidlice. Co je zajímavé, že ocelový rám postrádá dvojici pinů na horní straně horní rámové trubky, kde někteří vozí malou plochou brašničku na doklady a klíče, kterou je sice možné dát i sem, ale budete k tomu muset využít suché zipy, nikoli čistší instalaci na šroubky.
Středové složení je pak v obou případech BSA závitové, kompatibilní s klasickými středovými osami, a jelikož jde o klasickou koncepci rámu, tak sem není problém v případě potřeby nainstalovat i klasický objímkový přesmykač.
Pokud vás zajímají detaily rámových patek, podle kterých se často pozná řekněme "štábní kultura" výrobce, tak musím říct, že tady se od sebe hliníkový a ocelový rám docela dost odlišuje, ale v obou případech jsou zvoleny designově docela líbivé patky bez zbytečného materiálu navíc, které dávají oběma rámům ve výsledku celkem ladné a praktické tvary, doplněné v obou případech o flatmount úchyt kotoučových třmenů.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Je to jak píšeš, Peťane. Ty rozdíly jsou skutečně minimální a zcela je mažou pláště, tedy jejich typ a tlak uvnitř. Já osobně bych třeba ještě vyhodil teleskop a nasadil kvalitní karbonovou sedlovku, která to zas posune úplně jinam. Jinak v případě životnosti to není žádné teoretizování, ale fakt. Nevím, jestli to v dnešní konzumní době hraje ještě nějakou roli, ale ocelový rám je skutečně takřka nesmrtelný. A nejde jen o únavu, ale, jak píšeš, případné poškození je u oceli 100% řešitelné. U hliníku 6061 dost s otazníkem...
odpověz na tento komentář