TEST: Rock Machine Whizz FS I 90 AXS - první dojmy

Velice dlouho se na tohle kolo čekalo. Stálo to několik lidí nervy a spoustu probdělých nocí, ale konečně je tady a hned v několika variantách, z nichž tu nejjezdivější jsme pro vás otestovali...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
TEST: Rock Machine Whizz FS I 90 AXS - první dojmy

První informace o novém Whizzu nosím v hlavě už přes dva roky, od června 2022. Byl jsem totiž jedním z těch, kteří měli možnost vidět jeho úplně první plastový model, vytištěný tehdy na 3D tiskárně a prezentovaný v rámci jedné z mezinárodních prezentací značky. Pravdou je, že od té doby uplynulo již poměrně hodně času a původně možná někteří doufali v dřívější uvedení tohoto biku na trh, ale s tím se dnes už nemá smysl zabývat a raději se pojďme podívat na to, jak vypadá produkční verze Whizzu v jeho trailové variantě, pro kterou je charakteristický minimální ze třech dostupných zdvihů, který tato rámová platforma nabízí.

V případě trailové verze Whizze se bavíme o hliníkovém rámu, který nabízí vpředu 150mm a vzadu pak 140mm zdvih, který je konkrétně obsluhován tlumičem s roztečí 210 mm a zdvihem 55 mm. Proč to takto přesně zmiňuji? Protože je dobré vědět, že další varianty s vyššími zdvihy počátají s delšími tlumiči, a to konkrétně v roztečích 230, resp. 250 mm a se zdvihy 65, resp. 75 mm.

Rám je svařený z trubek z materiálu 6061 T6, kterým vévodí specificky z jediného kusu tvarovaná horní rámová trubka, která je uzpůsobena pro modulární flipchip uchycení tlumiče, dává rámu brutální tuhost a originální design, ale je také připravená na různé další doplňky, které by měly přijít časem.

Tvar Split Spine Top Tube, jak zní plný název této technologické "libůstky", má Rock Machine patentovaný a plánuje ho využít postupně i na dalších modelech svých BIO i elektro biků.

Zadní odpružení je variací na virtuál, navržený původně pro Blizzardy. Nese označení Floating Pivot System (FPS) a spočívá na pevném zadním trojúhelníku zavěšeném na dvojici vahadel, která jsou v obou případech uložena na robustních zapouzdřených průmyslových ložiscích. Tlumič je pak situovaný tak, aby končil zhruba uprostřed horní rámové trubky a neměl přitom absolutně žádné omezení, co se jeho konstrukce týká, takže se sem v pohodě vejde jak "nafouknutý" Vivid, tak obyčejné Deluxe modely, nebo naopak i pružinové tlumiče.

Při pohledu ze strany je navíc tlumič z velké části ukryt a působí tak jako částečně integrovaný do rámu. Jeho dostupnost pro případný servis nebo ovládání během jízdy je však naprosto bezproblémová a nejenom testeři navíc uvítají i možnost velice snadno a přehledně kontrolovat jeho pohupování během jízdy a porovnávat to se subjektivními pocity, vnímanými jinak než vizuálně.

Zajímavou věcí je také to, jak se konstruktéři popasovali s vedením kabeláže. V původních materiálech bylo sice vypichováno, že Rock Machine nechce komplikovat práci mechanikům a nutit je do vnitřního prostrkávání kabeláže, ale výsledný rám, tedy alespoň jeho přední trojúhelník má tedy pro vnitřní kabeláž přípravu, takže je čistě na vás, zdali si ponecháte tovární externí setup brzdové hadice vedené venkem, nebo zrušíte šestici malých držáčků a protáhnete si ji vnitřkem spodní rámové trubky.

Mimochodem, i spodní rámovka má nepřehlédnutelný, zejména v přední části výrazný hydroforming, který ideálně navazuje na kosmický tvar horní rámovky. Naopak, sedlová trubka je ponechána, až na svou spodní část, u středového složení, naprosto rovná, takže si můžete, pokud chcete a potřebujete, upgradnout sériově osazenou teleskopku, klidně za delší, tedy myslím s delším zdvihem, protože pouhých 170 mm, kterých zde dostanete, nemusí stačit úplně každému.

Jinak pro info, Rock Machine se připojil k výrobcům, kteří připravili svůj rám pro tužší sedlovky většího průměru 34,9 mm, nicméně pokud byste chtěli šetřit na hmotnosti, nebo chtěli použít svou stávající sedlovku menšího průměru, jde to řešit samozřejmě patřičnými redukcemi na menší průměry.

Středové složení je zde použito klasické závitové BSA a není tak problém ho kdykoli zaměnit, v případě, že byste se rozhodli pro jiného dodavatele klik, než je Sram.

Pokračovat na: Výbava - nadstandard
Přečteno - 12796x Tagy: testy rock machine whizz my2025
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
    TEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
  2. TechnikaFotogalerie: Norco Range VLT A2
    Fotogalerie: Norco Range VLT A2
  3. Testy - RecenzeTEST: Norco Range VLT A2
    TEST: Norco Range VLT A2
  4. Tech newsYamaha představila nové platformy elektropohonů
    Yamaha představila nové platformy elektropohonů
  5. TechnikaFotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
    Fotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
  6. Testy - RecenzeTEST: Merida Big.Nine TR 5000
    TEST: Merida Big.Nine TR 5000

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #6 heetahsilver - vloženo: 25.12.2024 v 07:54:39

    Rock Shox evidentně nabídl svůj drift hunters bezdrátový Reverb AXS za zajímavou cenu, takže budete mít značkový držák náhradní AXS baterie a v rámci kokpitu designovou souhru bezdrátových ovladačů na obou stranách řídítek.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #5 Benjaminn - vloženo: 26.11.2024 v 03:34:54

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #4 anyaverhouven - vloženo: 24.11.2024 v 16:56:41

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #3 anyaverhouven - vloženo: 24.11.2024 v 16:56:28

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #2 rawim37909 - vloženo: 23.11.2024 v 20:39:46

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #1 rawim37909 - vloženo: 23.11.2024 v 20:39:11

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744