TEST: Santa Cruz 5010

Do testu se k nám většinou dostávají nabušené specifikace kol, nicméně v tomto případě je tomu naopak. Model 5010 jsme dostali v základní nejlevnější variantě...

Autor: Petr Bureš
TEST: Santa Cruz 5010

Americký Santa Cruz je považován v současnosti za jednu z předních světových značek, které udávají směr a přitom nejsou brány jako přímá konkurence velkosériových producentů, jako jsou Specialized, Giant nebo Trek či Merida. Ačkoliv se z malé californské firmičky, která po dlouhý čas vyráběla své rámy ručně ve vlastních dílnách, stala postupem let klasická firma zabývající se vývojem a testováním prototypů a veškerá její produkce již dnes vzniká na dálném východě, jsou její kola stále snem mnoha bikerů po celém světě.

Nám se do dnešního testu dostal bike, jehož původní jméno bylo SOLO, nicméně kvůli kolizi se stejnojmenným produktem maďarské provenience byli nuceni jeho tvůrci bike přejmenovat na 5010. Celá kauza je poněkud úsměvná jednak proto, že se kolize jmen obou modelů týkala zcela jiné branže, jednak proto, jak vzniklo nové jméno. Oba dva názvy sice znějí a jsou významově zcela odlišné, ovšem na první pohled opticky vypadají velice podobně a o to šlo především.

Ale zanechme omáčky a pojďme se podívat na samotný rám. Ten tvoří srdce celého biku a byť je v levnější hliníkové variantě, dává kolu specifické vlastnosti, kvůli kterým ho lidé tolik chtějí. Je svařen z trubek ze slitiny hliníku, které tvoří klasický rámový trojúhelník s prohnutou horní rámovou trubkou. Zadní stavba je čistě trojúhelníková s jedinou vzpěrou vlevo od sedlové trubky.

Konstrukčně rám vychází vlastně ze dvou modelů. Z Blur TR si bere původní určení a velice podobné vlastnosti, z modelu Bronson pak průměr kol a nové pojetí geometrie. 5010 je tedy ryzím trailbikem, který díky zdvihu 125mm zvládne ideálně celodenní expediční trip po skalistých horách a přitom se na něm nenadřete ani v táhlých několika kilometrových výjezdech.

Zadní odpružení vychází z osvědčeného patentu Santa Cruz VPP (Virtual Pivot Point), který spočívá v pevném trojúhelníku zadní stavby uloženém na dvojici nezávislých vahadel. Zatímco to spodní je v tomto případě relativně subtilní a najdeme na něm dvojici maznic sloužících pro pravidelnou údržbu, to horní je zhruba dvakrát větší, lísá se k sedlové trubce a je přímo spojeno s šikmo umístěným tlumičem, situovaným pod horní rámovou trubkou.

Větší 27,5" kola si vyžádala oproti Bluru mírně prohnutou sedlovou trubku tak, aby mělo zadní kolo dostatek prostoru pro svou ideální funkci. Oproti 26" trailbiku se také mírně prodloužil rozvor a položila vidlice, zatímco oproti modelu Bronson se pro změnu snížilo těžiště celého kola, takže vznikl velice stabilní a přitom výborně ovladatelný bike.

Konstrukčně snad nemá rok starý model nic, co by se mu dalo vytknout. Pevná zadní osa standardu 142X12, možnost osadit teleskopickou sedlovku s vnitřním vedením, tapered hlava nebo integrovaný gumový chránič zadní stavby pod řetězem jsou běžnou záležitostí. Poněkud archaický je jen postarší adaptér pro zadní kotoučovou brzdu a absence vnitřního vedení lanek, nicméně ta jsou v tomto případě vedena chytře po vnitřních stravách rámového trojúhelníku, takže nejsou zbytečně vystavena ani nečistotám, ani kontaktu s vaším rozkrokem.

Přečteno - 47062x Tagy: testy santacruz tech2014 27.5
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. TechnikaFotogalerie: Norco Fluid C1
    Fotogalerie: Norco Fluid C1
  2. Testy - RecenzeTEST: Norco Fluid C1
    TEST: Norco Fluid C1
  3. DoplňkyTEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
    TEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
  4. TechnikaFotogalerie: Cannondale Moterra SL 1
    Fotogalerie: Cannondale Moterra SL 1
  5. Testy - RecenzeTEST: Cannondale Moterra SL 1
    TEST: Cannondale Moterra SL 1
  6. TechnikaFotogalerie: Santa Cruz Stigmata 2024
    Fotogalerie: Santa Cruz Stigmata 2024

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #4 Vacice - vloženo: 12.07.2014 v 18:07:25

    Juj tak to střílím hodně mimo :D.

    Co s kolem dělat? Jezdit - po česku, cyklotrasy, krom Everestu nemám v plánu ani Sněžku jedním ani druhým směrem.

    A teda tohle bude asi pro fajnšmekry :D

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #3 trance28 - vloženo: 01.07.2014 v 08:37:10

    odpověď na Magua — #2 slecna mozna zapomnela napsat jednu 0 :-)

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #2 Magua - vloženo: 01.07.2014 v 07:38:33

    odpověď na Vacice — #1 17 000 na tomhle kole stojí jenom vidlice. Jinak nelze doporučit kolo bez představy, co s ním chcete dělat.

    1. na tento komentář reaguje trance28 — #3
    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #1 Vacice - vloženo: 29.06.2014 v 19:42:58

    A na kolik tak takovéhle kolo vyjde? Asi i když základní, tak moc levné nebude... Já právě sháním něco pro mne, začátečnici, nějaký slušný základ, se ktedrým rozhodně nemám v plánu zdolávat Everest - co byste mi v nějaké rozumné hladině (tak 17000) doporučili?

    Děkuju,

    Vačice

    1. na tento komentář reaguje Magua — #2
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744