TEST: Specialized Stumpjumper FSR Expert Carbon EVO

Předmětem dnešního testu je allmountain novinka v nabídce Specialized na rok 2015 postavená na 27,5" kolech - legendární SJ FSR...

Autor: Petr Bureš
TEST: Specialized Stumpjumper FSR Expert Carbon EVO

Sledujete-li alespoň občasně technickou scénu, tak asi víte, že ji v posledních dvou letech provází velká generační obměna. Kola rozměru 26" jsou masově nahrazována většími 27,5", zatímco 29" průměr si žije stále svým životem a nijak neubývá jeho příznivců.

Mírně nekompromisní postoj Specialized a jeho dlouhodobá orientace výhradně na devětadvacítky však již nebyla únosná a trh tak v podstatě donutil i takového giganta, jakým firma s eSkem ve znaku je, aby svou nabídku alespoň v některých modelových řadách o sedmadvacítky rozšířil. Jednou z modelových řad, ve kterých pro rok 2015 27,5" modely naleznete, je legendární Stumpjumper FSR, jehož nejvyšší karbonový model postavený na "novém" průměru kol jsme měli možnost otestovat.

Rám
Stavba rámu se spoléhá na kombinaci hliníkové zadní stavby a karbonového předního rámového trojúhelníku. Použit je pro něj karbon označený jako FACT 9m. Lety osvědčená konstrukce, která se již několik let objevuje na 29" modelech, byla jen decentně upravena pro účely 27,5" (650B) geometrie, jinak hlavní rysy a tvary zůstávají identické.

Maximální pevnost rámu v hlavové části zajišťuje dlouhé spojení horní a dolní rámové trubky tvořící s tapered hlavovkou jeden kompaktní celek. Bovden přehazovačky a hadice zadní brzdy jsou taženy po spodní rámové trubce, ovládací bovden teleskopické sedlovky jde od řídítek společně s nimi, ale do rámu se noří před středovým složením, aby k sedlovce pokračoval vnitřkem.

Zadní stavba je svařena z hliníkové slitiny M5 alloy, disponuje zdvihem 150 mm a její chod je svěřen, stejně jako u včech dalších celoodpružených modelů, čtyřčepovému systému FSR. O dostatečnou tuhost se stará pochopitelně zadní pevná osa 142x12.

Středové složení využívá standard PF30 BB a novinkou je také integrovaný ISCG 05 adaptér pro uchycení napínáku řetězu.

Za zmínku pak stojí ještě koncepce geometrie. Ta je totiž v základních rysech (hlavový úhel/délka horní rámové trubky) naprosto totožná s tou, kterou Specialized používá na stejném 29" modelu. V obou případech má jezdec k dispozici 68° hlavový úhel, který je mimochodem o jeden stupeň nižší, než modely, které nenesou přízvisko "EVO".

Pokračovat na: EVOluční osazení
Přečteno - 59990x Tagy: testy specialized karbon 27.5 27.5. 650b
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Rock Machine Whizz FS I 90 AXS - první dojmy
    TEST: Rock Machine Whizz FS I 90 AXS - první dojmy
  2. TechnikaFotogalerie: Norco Fluid C1
    Fotogalerie: Norco Fluid C1
  3. Testy - RecenzeTEST: Norco Fluid C1
    TEST: Norco Fluid C1
  4. DoplňkyTEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
    TEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
  5. TechnikaFotogalerie: Cannondale Moterra SL 1
    Fotogalerie: Cannondale Moterra SL 1
  6. Testy - RecenzeTEST: Cannondale Moterra SL 1
    TEST: Cannondale Moterra SL 1

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #3 wlasta - vloženo: 10.12.2014 v 03:32:03

    odpověď na xtrail — #2 Souhlas, uroven zdejsich recenzi je nizka, vetsinou jsou povrchni a malo kriticke.

    Nahodou jsem objevil http://www.bikeradar.com/ a na MTBS chodim uz jen "do poctu", neda se to srovnavat.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #2 xtrail - vloženo: 24.11.2014 v 15:56:29

    odpověď na Kubajz84 — #1 Především se podívej na fotky kdo na tom kole jezdil a bude ti jasný, že ten člověk asi žádný drop nepřejede:-) A to ti opravdu nestačí, že kolo jede "hezky"? To je na něm nejpodstatnější:-). Úkol byl splněn, článek byl napsán:-)

    1. na tento komentář reaguje wlasta — #3
    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #1 Kubajz84 - vloženo: 22.11.2014 v 17:34:56

    Zdravim,

    proc u testu kola se 150 zdvihy jsou fotky z "nudneho" terenu? Rad bych se z testu dozvedel vic, nez ze kolo jede "vcelku hezky". Jak jde kolo do manualu? Na dropech je progresivni nebo mlati do dorazu? Na dvojaku leti vyvazene nebo pada na cumak? Krom vybavy vlastne po precteni testu nevim o kole vubec nic....

    1. na tento komentář reaguje xtrail — #2
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744