CTM Scroll Expert

Slovenská firma CTM se nebojí celoodpružených kol. Důkazem je například Enduro modelová řada Scroll, ze které vám představíme prostřední model Expert ...

Autor: Petr Bureš
CTM Scroll Expert

To, že většina československých firem není nikterak silná v celoodpruženém enduro segmentu, je dlouhodobě známá skutečnost. Výjimky byste spočítali snadno na prstech jedné ruky a CTM by bylo jednou z nich. My se dnes proto zaměříme na hodně zajímavý model této slovenské značky, který nese označení Scroll Expert a jde o plnohodnotné enduro postavené na 27,5" kolech se zdvihem 160 mm.

Rámová platforma, kterou CTM využívá pro tento a dva další modely Scroll, pochází od známé tajvanské rámařské firmy Astro. Jde o rám, který je svařený z typicky ostře tvarovaných trubek ALU 6061 opatřených černým matným lakem se žlutošedými pruhy.

Moderní enduro geometrie sází na delší rozvor a položenou hlavovou trubku pod úhlem 66,5°. Sedlová trubka má v horní části kruhový průřez, který je zakončen rozdvojenou masivní částí procházející až ke středovému složení. Skrz tento otvor pak prochází plovoucí tlumič, který spojuje horní a spodní vahadlo zadního odpružení.

Zadní stavba je svařena z poměrně subtilních trubek do pevného trojúhelníku, který je s rámem spojen prostřednictvím dvou vahadel. Jde tedy o virtuální odpružení disponující 160 mm zdvihu.

Jako správnému enduru ani zde nechybí pevné osy jak na předním (QR15), tak na zadním (142x12mm) kole a hodně zajímavým detailem je odnímatelný direct mount úchyt přesmykače, který je k rámu v zadní části sedlové trubky přišroubován dvojicí šroubů, takže v případě osazení převodů 1x11 nehyzdí toto místo nevzhledný zbytečný čtvereček.

Bovdeny a hadice jsou taženy po spodní rámové trubce, jedinou výjimkou je ovládací hadice vedoucí k teleskopické sedlovce, která našla své místo ve spodní části horní rámové trubky.

Pokračovat na: Specifikace

Seznam stránek článku:

 1. CTM Scroll Expert
 2. Specifikace
 3. Fotogalerie
Přečteno - 45815x Tagy: enduro tech2015 27.5. 650b ctm
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Ostatní závodyFinale Ligure odstartovalo SP enduro, Bláha v novém osobáku
  Finale Ligure odstartovalo SP enduro, Bláha v novém osobáku
 2. Ostatní závodyBlinduro na Lipně se jelo už po osmé a dost možná nejlepší ročník
  Blinduro na Lipně se jelo už po osmé a dost možná nejlepší ročník
 3. Ostatní závodyHistoricky první Blinduro Zima vyhráli Trefilová a Maxa
  Historicky první Blinduro Zima vyhráli Trefilová a Maxa
 4. Ostatní závodySP v enduru je v cíli. Češi mají top ten, Slováci se radují z vítězství
  SP v enduru je v cíli. Češi mají top ten, Slováci se radují z vítězství
 5. Tech newsTrek Slash 2024 - nová éra high pivotu
  Trek Slash 2024 - nová éra high pivotu
 6. DoplňkyRock Shox vylepšil gravity tlumič Vivid
  Rock Shox vylepšil gravity tlumič Vivid

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #3 BikerX - vloženo: 11.03.2015 v 06:07:08

  Pravda, pravda, všechno bláto bude lítat na to spodní vahadlo a tlumič. Nějakej blatníček by to chtělo, ale otázka je kam.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #2 JanOndrej - vloženo: 05.03.2015 v 19:03:32

  odpověď na hosoj — #1 Myslím že ty dva šrouby na directmount přesmykače skýtají hodně prostoru pro blatníkovou invenci :-) Osobně by mě hodně zajímalo se na tomhle kole svézt, protože vypadá fakt zajímavě.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #1 hosoj - vloženo: 05.03.2015 v 18:33:40

  Zajímavý bike. Jen si říkám, že všechno bláto ze zadního kola půjde přímo bez zábran do čepů zadní stavby a hlavně na pístnici tlumiče, o přesmykači a přímo nabízenému lanku nemluvě. Zvláštní řešení...

  1. na tento komentář reaguje JanOndrej — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744