Emil Hekele se brání: Cítím se 100% nevinný

Vyjádření Emila Hekeleho po zveřejenění výsledku B vzorku, v němž odmítá vědomé užití dopingu....

Autor: Jan Němec
Foto: Jan Němec
Emil Hekele se brání: Cítím se 100% nevinný

 

 
V nezáviděníhodné situaci se ocitá Emil Hekele, úřadující český šampion v cyklokrosu, jenž byl v září pozitivně testován na zakázané látky při mimosoutěžní antidopingové kontrole v závěru čtyřdenního reprezentačního soustředění. V letošním roce byl testován už počtvrté. Domnívá se, že právě během tohoto soustředění se do jeho těla zakázané látky dostaly. 

Novinářům byla prostřednictvím PR agentury zaslána zpráva s vyjádřením Emila Hekeleho a jeho týmu, které v plném znění zveřejňujeme níže:

 

Úřadující český šampion v cyklokrosu Emil Hekele odmítá nařčení z dopingu. Reaguje tak na pozitivní výsledek laboratorní analýzy vzorku A i B dopingové kontroly. „Zakázané látky oxandrolon a clenbuterol se do mého těla určitě dostaly bez mého vědomí, o tom jsem na 100 % přesvědčený. S největší pravděpodobností se tak muselo stát na čtyřdenním reprezentačním srazu v Bělé pod Bezdězem,“ říká třiačtyřicetiletý rodák z moravských Loštic Emil Hekele.

 

„Mezi vzorky A a B není ve skutečnosti žádný rozdíl. Jde o jeden odběr moči, ve stejný okamžik, ve stejnou hodinu, ve stejný den. Nejde tedy o žádné další testování a úplně nový odběr moči v jiném termínu, například s měsíčním odstupem,“ vysvětluje laické veřejnosti mistr České republiky v cyklokrosu Emil Hekele.

 

Reaguje tak na názory, že je prakticky jisté, že musel dopovat, když i v druhém testu moči byly zakázané látky. Samotná antidopingová kontrola se u Emila Hekeleho uskutečnila 9. 9. 2020 v závěru reprezentačního srazu. Závodníkovi byla při tomto odběru testována i krev, a to s negativním výsledkem.

 

„Do jedné odběrové nádobky jsem se vymočil. Následně jsem musel moč z jednoho odběru přelít do 2 lahviček. Jeden odběr moči je tedy nakonec rozdělen na 2 části, vzorek A a B. Ve své podstatě by to musel být v historii antidopingu zázrak, že by výsledek testu B byl odlišný, jiný než výsledek testu A. Když je to stejná moč, testuje se pouze s časovým odstupem. V mém případě se analýza druhého vzorku B provedla až 24.11. 2020,” dodává Hekele.

 

Podle něj by mohlo jít o kontaminaci během stravování nebo zlý úmysl jej cíleně poškodit. Mimosoutěžní antidopingová kontrola se uskutečnila v samotném závěru čtyřdenního reprezentačního srazu cyklokrosařů. „Stravování na prvním společném reprezentačním soustředění jsme měli sice jako členové družstva zajištěné, bylo v režii cyklokrosové reprezentace, ale v běžné restauraci,” zmiňuje Hekele.

 

Jak doplňuje, o vlastních kuchařích, kteří by připravovali jídelníček přímo reprezentantům a garantovali nezávadnost a původ potravin, jako například u hokejové nebo fotbalové reprezentace, si mohou čeští cyklokrosaři jenom nechat zdát. „A tak nelze vyloučit, ani potvrdit, že jídlo bylo zcela bezpečné a maso nemohlo být kontaminované. Čtyřdenní soustředění je také dostatečně dlouhé, aby mi kdokoliv cíleně dal něco do pití a dostal do mého těla úmyslně bez mého vědomí jakoukoliv látku,“ popisuje Hekele.

 

V Česku řadu let nefunguje antidopingová laboratoř, a tak musely být vzorky zpracovávány v Institutu pro dopingovou analýzu v Kreische u Drážďan v Německu. „V odebraném vzorku moči byla nalezena zakázaná látka/její metabolit: oxandrolon, clenbuterol - anabolické androgenní steroidy. I analýza vzorku B, provedená dne 24. 11. 2020, potvrdila pozitivní laboratorní nález vzorku A. V souladu s čl. 7.1.8 Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR, je tímto výsledek dopingové kontroly prohlášen za porušení antidopingových pravidel, konkrétně čl. 2.1 Směrnice Přítomnost zakázané látky nebo jejich metabolitů nebo markerů ve vzorku sportovce,“ zaslala emailem Emilu Hekelemu ředitelka Antidopingového výboru ČR Petra Volková. O této skutečnosti informuje i příslušnou národní federaci, mezinárodní federaci a WADA.

 

„Mám opravdu čisté svědomí, i proto tvrdě trénuji dál a jsem připraven obhajovat se u disciplinární komise, i když již teď, jak jsem zjišťoval pravidla, vím, že pokud se ve vzorku moči objeví jakákoliv zakázaná látka a v jakémkoliv množství, je to pokládáno za doping, i když se tak stalo bez mého vědomí. Laická veřejnost neznalá situace v českém cyklokrosu těžko může pochopit provázanost jednotlivých zájmových skupin a snahu klidně i mě takto zlikvidovat. Nikdy mě to nenapadlo, ale teď zjišťuji, že je velmi obtížné, až prakticky nemožné se domoci pravdy a očistit své jméno. Technicky je totiž nemožné získat s časovým odstupem jakékoliv kontaminované potraviny, které člověk nevědomky snědl, případně udělat rozbor nápojů, do kterých mohla být látka cíleně bez mého vědomí dodána,“ uvedl Hekele. V letošním roce byl Emil Hekele testován celkově již počtvrté.

Emil a jeho životní výsledek: Jičín 12. ledna 2020: titul mistra ČR v cyklokrosu

 

„Vím, že jsem přímočarý. O situaci v českém cyklokrosu mluvím dlouhodobě otevřeně, protože mám cyklokros opravdu rád. Má předešlá kritika poměrů v domácím cyklokrosu se v posledních letech bohužel potvrzuje,“ prohlašuje Hekele. Jak připomíná od dob pětinásobného mistra světa Zdeňka Štybara, který ale odešel do zahraničí, tak je český cyklokros na pár výjimek na mezinárodní úrovni neviditelný, a to ve všech kategoriích.

 

Podle Hekeleho byl o to větší šok pro některé funkcionáře i zástupce klubů, když získal mistrovský titul v Jičíně ve 42 letech právě on, a to ze skromných podmínek. Porazil tak mladší závodníky, uštědřil porážku velkým oddílům. Jak připomíná, je z generace, která byla ochotna obětovat sportu víc dřiny než mladí závodníci.

 

„A to někteří trenéři nemohou dodnes pochopit, nehledají chybu u sebe. To bych samotným jezdcům ale nevyčítal, jde především o nedostatečnou práci s mládeží na úrovni oddílů a je nedostatečně finančně podporovaná reprezentace. Jde hlavně o neproplácení nákladů na světové poháry. Je i zarážející, že řada bývalých kvalitních závodníků nevrací své zkušenosti zpátky, ale raději odešla úplně pryč z cyklokrosu a celé cyklistiky. To je určitě škoda a hlavně velká otázka k zamyšlení, proč to tak je. Nikdo vám to neřekne oficiálně, je to veřejné tajemství, že prostředí našeho cyklokrosu není zdravé a na prvním místě nejsou cyklisté, ale ekonomický zájem konkrétních lidí, kteří z toho výrazně profitují přes sponzorské peníze,“ popisuje Hekele.

 

„Každopádně bych byl blázen, abych hazardoval se svým jménem, důvěrou mých partnerů i fanoušků. Nikdy jsem neměl nekalé praktiky zapotřebí a ve svém věku již vůbec ne," uvádí i na svoji obhajobu Hekele. Úřadující mistr republiky v cyklokrosu teď čeká na svolání disciplinární komise Českého svazu cyklistiky a Českého antidopingového výboru. Hrozí mu několikaletý zákaz činnosti. Aktuální situace nejlepšímu cyklokrosaři v konečném důsledku, bez jeho svobodného rozhodnutí, může předčasně ukončit sezonu v mistrovském dresu a hlavně celou úspěšnou kariéru.

 

Přečteno - 10005x Tagy: cyklokros emil hekele doping
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Český pohárCyklokrosový seriál Toi Toi Cup má termíny na sezonu 2021/2022
  Cyklokrosový seriál Toi Toi Cup má termíny na sezonu 2021/2022
 2. TechnikaFotogalerie: Specialized Crux Zdeňka Štybara
  Fotogalerie: Specialized Crux Zdeňka Štybara
 3. Tech newsBikecheck: Specialized Crux Zdeňka Štybara
  Bikecheck: Specialized Crux Zdeňka Štybara
 4. OstatníOostende z jiného úhlu. Fotografa z moře vzala po MS média útokem
  Oostende z jiného úhlu. Fotografa z moře vzala po MS média útokem
 5. Světový pohárSvětový pohár v cyklokrosu 2021/22 má rekordních 16 závodů
  Světový pohár v cyklokrosu 2021/22 má rekordních 16 závodů
 6. Týmy a klubyAmeričanka Katie Compton ohlásila konec své kariéry
  Američanka Katie Compton ohlásila konec své kariéry

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #20 MartinR - vloženo: 30.11.2020 v 00:58:14

  odpověď na Honza S. — #18 Kazda metoda testovania sa da po zverejneni oklamat. Preto WADA nezverejnuje postupy. Urcite existuje doping, ktory este ani nie je v evidencii zakazanych latok rsp. sa neda testovat.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #19 MartinR - vloženo: 30.11.2020 v 00:51:54

  Kamarat, reprezentat SR v drahovej cyklistike, mi hovoril, ze vsetci dopuju. Ako amater, som tomu nechcel verit. O par rokov som sa docital, ze mal pozitivny nalez a dalsieho kolegu cyklistu prichytili pri nakupe, skladovani a distribucii dopingu...

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #18 Honza S. - vloženo: 29.11.2020 v 22:36:48

  https://www.bezfrazi.cz/sam/

  1. na tento komentář reaguje MartinR — #20
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #17 Aleš Procházka - vloženo: 29.11.2020 v 09:57:33

  odpověď na Žvejk — #15 V každém případě z Emila cítím negativní motivaci, pořád se na někom vymezovat a ty instagramové příspěvky a webová vyjádření k materiálu, to si nikdy profík nemůže dovolit (že Honzo Bárto). Pro celý český cyklokros je to rána a jsem strašně zklamanej z přístupu vedení disciplíny k současné situaci. Napsal jsem panu Baloghovi (předseda CX komise ČSC) email s dotazem, jestli netuší, jak se bude vyvíjet celá CX sezóna a jestli je šance, že se ještě uskuteční nějaké CX České poháry pro žáky a kadety. Odpověď nula, sezóna se "rozjela" (na covidové testy bychom stejně nešli), nestěžujeme si, celý amatérský sport stojí. Do Polska se na závody vypravovalo okolo 80 Čechů a jsme rádi za tu možnost objevit nové lokality. V neděli 22.11. jsme jeli poslední závod, mládežnický Mistrák ČR se měl jet 12.12. v Kolíně a to je i konec CX sezóny pro kadety a žáky. Nikdo z cyklokrosové komunity neřekl: je to průšvih, závody do konce roku nebudou, udělejte si měsíc pauzu a pak v lednu uděláme mistrák s elitou, třeba v neděli a možná se udělá ještě jeden závod (přeložená Čáslav z 5.12.) a ze 4 závodů se udělá hodnocení Českého poháru. Ticho po pěšině, nikdo nic neví, nikdo nic neudělá. Oni si to možná bafuňáři neuvědomili, ale v mládežnických kategoriích je docela velká základna (drtivá část lidí si prodlužuje MTB sezónu), z které může vyrůst někdo slušnej.

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #16 panzdenda - vloženo: 29.11.2020 v 09:25:06

  odpověď na Žvejk — #14 Já v tom nevidím pražádnou zakomplexovanost. Myslet si, že se ve sportu nesype je naivní představa, něco jako věřit, že Ježíšek existuje a nosí dárky.

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #15 Žvejk - vloženo: 28.11.2020 v 20:54:24

  Ze by Emila potopil někdo z cyklistického kolotoče je velice nepravděpodobné , ti lidi ten sport maji radi a často je živí a Emilův doping je v očích širší veřejnosti hlavně špína na zádech cyklokrosu a to jim rozhodně nepomůže, zvlášť ne teď. Je fajn že Emil ma na jazyku to co na srdci, ale on si občas spíš nevidí do huby, jako v zářijovém rozhovoru pro roadcycling, kde po prvních totálně projetych závodech, plival na nafasovany materiál...ale on už spíš věděl, ze pruser je na obzoru...

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #17
  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #14 Žvejk - vloženo: 28.11.2020 v 20:43:24

  odpověď na zirecek — #12 zirečku ty si nějaký zakomplexovaný z toho, ze ti to v cyklistice nevyšlo a nedostal ses na bednu ani na okresním přeboru? Přestaň tady chytračit a plivat na profi závodění o kterém víš kulový a jdi se raději projet...

  1. na tento komentář reaguje panzdenda — #16
  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #13 Frybis - vloženo: 28.11.2020 v 19:12:16

  Pozor, rozdíl je sypání a překročení čáry dopingu.... Top sport je jako veličenstvo Babiš, absolutně totálně v rámci všeho na hranici zákona. Opravdu stačí sebemenší prkotina a je to za hranou. Pak už záleží, jak kdo to umí zamést pod koberec..... Zákon - dopingový black list je samozřejmě krok za těmi, co ty hranice posouvají. Dnešní cyklistika jde díky watmetrům a informatice ( kdy jezdce z Kolumbie trénuje online trenér z Itálie a vidí na živo jeho údaje z tréninku) posunuta na jiný level a závodník ala Pogačar, Evenepoel, Bernal se dostane na špici daleko dříve, než by měl mít love na nějaký systematický fetování, jaké bylo běžné za Armstronga, Ulricha a spol. Tenkrát to byl opravdu feťácký punk, podobný kategorii masters na KPŽ ala Dlask, kde když borec trhne řetěz na 5.km závodu, tak tři dny nebude spát :-D Samo tu diskutujeme o něčem, kde se jen domníváme..... Rozdíl mezi třeba Hirtem v juniorech, který jezdil na zelený čas ( neboť jeho rodiče jsou učitelé) a Křižákem ( no coment) , co si ve stejném věku domlouval lektvary s tehdejšími top doktory byl fakt obří.....

  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #12 zirecek - vloženo: 28.11.2020 v 18:53:37

  V Elite na top úrovni jen "štěstí a píle" nestačí. Tomu snad nevěříte. Udělejte si trochu odstup a podívejte se na jakýkoliv světově vrcholový sport, kde je hlavní motor finance z reklam, médií, celkově veliké prachy. Ve vrcholovém sportu sypou v top 10 všichni - ale v podstatě vyhraje opravdu ten nejlepší, protože materiál a "materiál" mají podobný. Ale to už není sport, to není ta prvotní radost v očích žáků a kadetů. To je ten hlavní rozdíl. Už to není ten sport v ryzí podobě, radost z pohybu, radost, že se posouváš, zvládneš toho více a třeba jsi lepší než druzí. Je to sobecká honba za výsledkem, kde "syp" je jen doplněk v cestě za cílem. Když pak zjistíš, že nemáš možnost se živit moc jinde, že už jsi příliš daleko a že máš třeba jednu z posledních šancí na větší úspěch, tak je úplně lidské, že si něco vezmeš.

  1. na tento komentář reaguje Žvejk — #14
  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #11 Frybis - vloženo: 28.11.2020 v 17:17:47

  odpověď na Aleš Procházka — #10 To každopádně! Sám pamatuji, když sem ve 13ti začínal s kolem, jakou měly kopačky výhodu :-D Nicméně ti, co začali zobat - a myslím tím i blbé BCAA až v přechodu k mužům, tak to někam dosáhli. Naopak potkal mnoho kadetů, kdy si jejich rodiče lámali hlavu nad všema možnejma doplňkama stravy, karbon kam se podíváš - hlavně ne gram navíc, no a většina z nich se ve dvaceti na kolo už neposadí. Hlavně sport pro radost! Pokud štěstí a píle dá, tak se třeba ke hvězdám podívá :-D

  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #10 Aleš Procházka - vloženo: 28.11.2020 v 14:07:45

  odpověď na Frybis — #9 Honza Hirt a Leo König měli podle mně ideální sportovní základ, NEDĚLALI CYKLISTIKU od dětství, ale přešli ve 12 - 14 letech z hokeje.

  1. na tento komentář reaguje Frybis — #11
  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #9 Frybis - vloženo: 28.11.2020 v 12:46:45

  odpověď na Aleš Procházka — #8 Aleši, buď v klidu. Honzík Hirtů se v 21letech na MS bál dát Gutar:-) V 16ti měl natočených 20tisíc km. Je to o mnohaletém drilu, když se někdo více věnuje trénování, než sdílení, tak to třeba někam dotáhne :-)

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #10
  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #8 Aleš Procházka - vloženo: 28.11.2020 v 12:10:49

  odpověď na zirecek — #6 Zdar borci, vy mi teda dáváte. Já jsem do cyklistiky skočil ve 21 letech jako čistokrevnej MTB turista, závodník, fanda, teď zrovna školící se trenér. Neberte mi iluze a nechte mě snít v bublině našich dětí a mládeže, děláme to pro radost a potěšení.

  1. na tento komentář reaguje Frybis — #9
  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #7 Frybis - vloženo: 28.11.2020 v 12:01:51

  Že by Dlaskymu zbylo ještě něco v šuplíku? :-D Já teda Emila moc nemusím, on je mezi slepejma jednooký král. Loni v Jičíně vyhrál ale na MS dostal rundu v kolikátém kole? Vlastně do špičky se dostal až po odchodu generace, co za něco stála. Komu se někdy dostal do ruk seznam dopingových látek, tak bude vědět, že léčba běžné rýmečky udělala z kohokoli nevědomky dopingového hříšníka. Někdy jde opravdu o chybu a někdy o úmysl. O to že jde o úmysl ale svědčí jediný fakt - jezdil za Spartu. No a tam v této éře jezdila smažící elita.....

  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #6 zirecek - vloženo: 28.11.2020 v 11:20:02

  odpověď na Mira — #3 Ano, má. Více potrénuješ, najedeš větší objemy a intenzity, lépe se připravíš na sezónu. Proč si myslíš, že třeba atleti či jiní létají trénovat do zemí přes půl zeměkoule? Nepředpokládá se, že by se za nimi vydali kontroloři...

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #8
  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #5 zirecek - vloženo: 28.11.2020 v 11:17:09

  Aleši: Bylo to myšleno s nadsázkou vzhledem k tomu, co PD roky jezdil. AŠM je nadprůměrný marathon.

  Nebuďme pokrytci, bez dopingu dnes vrcholový sport na top úrovni nejde dělat. Jen mě stále zaráží, jak někteří křičí, že jsou čistí.

  odpověz na tento komentář
 17. avatar
  #4 Aleš Procházka - vloženo: 28.11.2020 v 10:41:26

  odpověď na zirecek — #2 Ten hnoják Ti neodpouštím :-) Byl to Český pohár v MTB maratonu, dost zvláštní pocit dostat se do novin kvůli pozitivnímu nálezu PD. Stejný PD je reprezentačním trenérem a klubovým cyklokrosovým trenérem. Příběh EH je obdivuhodný, ale konstrukce podstrčení látek vědomě, nevědomě ve stravě, cílený krok k odstranění kritika poměrů, to mi přijde fakt mimo mísu...

  odpověz na tento komentář
 18. avatar
  #3 Mira - vloženo: 28.11.2020 v 09:43:24

  Dotaz dopingu neznalého. Jak dlouho tyto látky v těle zůstanou? Mám nějaký smysl je brát v přípravné fázi sezóny?

  1. na tento komentář reaguje zirecek — #6
  odpověz na tento komentář
 19. avatar
  #2 zirecek - vloženo: 27.11.2020 v 22:01:22

  Hruška doping: Uměl skončit, zachovat si trochu tvář a dál pokračovat v cyklistické branži.

  Kreuziger doping: Obětoval obrovské finanční prostředky na "očištění".

  Dlask doping: Ostuda, že sypal na hnojáku ke konci kariéry.

  Podobný průběh - vyšší výkonnost, jsem čistý, proč bych to dělal, nemám to zapotřebí.

  Proč by to u Hekeleho mělo být jinak v dynamickém a krátkém sportu? Navíc mi připomíná Koukalovou, kdy najednou vystaví účet celé sportovní branži, kde se pohybuje léta.

  Tak bude jezdit závody mimo svaz cyklistiky, titul mu zůstane.

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #4
  odpověz na tento komentář
 20. avatar
  #1 Jakub Cupal - vloženo: 27.11.2020 v 20:56:18

  Přesně jak jsi se zmínil. Nehodis se do krámu. Ukončili Ti kariéru. Cupi.

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744