GT Sensor 2023 (ne)existující novinka!

GT chystá představení nové generace trailbiku Sensor. Podrobné info je zatím pod embargem, první hliníkové kusy jsou však již venku...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
GT Sensor 2023 (ne)existující novinka!

GT Sensor je oblíbená platforma celoodpružených horských kol, která se své stávající generace dočkala v roce 2018. Ačkoli oficiálně zatím nový nástupce této rámové platformy představen nebyl, neoficiálně se již první kusy prodávají, jakkoli se to zdá podivné :-).

Sám výrobce ani oficiální zastoupení značky zatím na webu žádné podrobné informace o nejnovější generaci Sensorů nemají, nicméně fyzickým ohledáním kola jsme některé detaily o hliníkovém modelu nejnovější generace Sensoru zjistili. Tady jsou.

V rámci hliníkového modelu zůstává hlavní koncepce rámu zachována. Výrazně se ovšem změnily jak profily jednotlivých trubek, jejich tvar a rovněž i kinematika čepů zadní stavby, tak i celkový design kompletních log a nápisů. Zapomeňte na starou grafiku, GT se pod novým majitelem pouští do opravdu velké změny.

Systém zadního odpružení zůstává na bázi čtyřčepového LTS, které GT uvedlo poprvé v rámci předchozí generace tohoto modelu. Obdobné budou rovněž zdvihy, které navazují na současnou generaci disponující 130/140 mm. Nově odhadujeme mix 140/150 mm.

Profily většiny rámových trubek celkem viditelně zeštíhlely. Sedlová trubka se narovnala a současně s tím se posunulo také spodní uchycení tlumiče. Ten je umístěný svisle před sedlovou trubkou a se zadní stavbou ho spojuje oproti předchozí generaci menší hliníkové vahadlo svařené ze dvou kusů.

Pokud porovnáme fotky nové a staré generace zjistíme, že zde došlo i k poměrně výrazné úpravě geometrie. Zdá se, že úhel hlavové trubky bude velice podobný se stávajícím modelem a odhadem bude dosahovat zhruba 64,5°. Oproti tomu sedlový úhel byl zjevně napřímen výrazněji a jeho hodnota by mohla nově dosahovat až někam k 78°. Současně s touto změnou pak logicky GT prodloužilo také rámový reach a to odhadem o 15 až 20 mm. Konkrétní hodnoty geometrie budeme moci zveřejnit až po oficiálním představení nového Sensoru, které proběhne později v průběhu letošního roku.

Co se týká samotného rámu, pak musím zmínit ještě nové vnitřní vedení, které zde dosud zcela absentovalo. Zůstává zde však tapered hlavové složení a kabeláž vnitřního vedení tak do rámu vstupuje klasicky po stranách spodní rámové trubky.

U nových hliníkových rámů také zmizela možnost změny geometrie, která probíhala díky tak zvanému flipchipu, ale je možné, že karbonová varianta nového Sensoru ho mít bude stejně tak, jako ho má stávající generace.

Středové složení je zde klasické závitové BSA. Samozřejmostí jsou pochopitelně také boostové pevné osy na obou kolech a postmout úchyty pro třmeny kotoučových brzd.

Pokračovat na: Startovací výbava

Seznam stránek článku:

 1. GT Sensor 2023 (ne)existující novinka!
 2. Startovací výbava
Přečteno - 10653x Tagy: gt my2023
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: GT 2024
  Fotogalerie: GT 2024
 2. Tech newsGT 2024 - co je nového?
  GT 2024 - co je nového?
 3. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon
  TEST: Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon
 4. Výstavy a veletrhySvětové premiéry a novinky na festivalu Gravel Days
  Světové premiéry a novinky na festivalu Gravel Days
 5. TechnikaFotogalerie: Scott Genius 940
  Fotogalerie: Scott Genius 940
 6. Testy - RecenzeTEST: Scott Genius 940
  TEST: Scott Genius 940

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #2 google - vloženo: 11.03.2023 v 12:30:09

  odpověď na sousto — #1 Přesně tak, žádný karbon, vzadu není XTéčko a vepředu foxina. To prostě nemůže fungovat. Já sice neumím pořádně jezdit, ale výbavu mam vždycky top a těm co nemají se pak posmívám.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 sousto - vloženo: 10.03.2023 v 17:35:44

  Toto za 63tis? Sorry, ale asi se někdo zbláznil... Výbava totální low (bottom) end. I designově naprosto bez nápadu, barva, logo font ARIAL vel.72. Jestli toto má být nový směr značky, tak bye bye GT :(

  1. na tento komentář reaguje google — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744