"Musím být pozitivně nastavený a věřit," říká Ondřej Cink před startem v NMNM

Tlak týmu, opakující se nemoci, změna trenéra, olympiáda... o tom všem jsme si povídali s českou jedničkou Ondřejem Cinkem.... 

Autor: Tomáš Ježek
Foto: Jan Brychta
"Musím být pozitivně nastavený a věřit," říká Ondřej Cink před startem v NMNM

 
V posledních letech je Ondřej Cink (Primaflor Mondraker) suverénně nejlepším českým bikerem. Svými výkony to několikrát potvrdil. Poslední týdny ho ale trápí virózy a těžké alergie. Jak je na tom před domácím závodem světového poháru v Novém Městě na Moravě?

 

Ondřeji, jak se nyní cítíš?
Není to ono. Myslím, že vše začalo už v Brazílii. První závod probíhal dobře, přijel jsem tam dobře připravený. Závod byl těžký, rychlý, dlouhý. Bylo to vyrovnané, první dvacítka naskládaná v minutě. To jsem byl spokojený. Chyběl mi jeden nástup, abych se posunul třeba o pět míst ve skupině. Pak by výsledek byl asi jiný.

A druhý závod?
Nesedla mi trať, bylo tam hodně skoků, vysoké, velké. S tím nejsem kamarád. Navíc jsem měl v pátek před závodem střevní problémy. Měli jsme hotel - s týmem to neděláme, máme svoje jídlo, barák nebo apartmán. Tady to ale bylo složité, nic tam nebylo, Tak jsme byli v hotelu u závodiště, stejně jako většina týmů. Mělo to více lidí. Bavil jsem se s Lucou Schwarzbauerem a měl to stejné, byl tam s námi. To jsem ten závod přetrpěl.

Ondřej Cink během čtvrtečního tréninku

 
V Čechách se to zlepšilo?

Cesta domů mi asi nesedla. Doma to pokračovalo, dlouho jsem se z toho dostával. Říkal jsem si, že za tři dny budu v pohodě. Ale já když mám virózu, tak moje tělo se z toho dostává sedm, osm dnů. Mám to tak vždycky. Už mě to nebaví. Chtěl bych být normálně nemocný. Normální člověk si lehne do postele, je mrtvý, ale za tři dny je v pohodě. A já jsem ve stavu, že člověk neví, jestli je nemocný, nebo zdravý. Ale na kolo to není, na trénink to není. A já nevím, co mám dělat. Tak většinou probíhají moje nemoci. Dostal jsem se z toho, ale měl jsem už i psychické problémy. Je toho na mě moc. Pořád je to nahoru dolů poslední tři roky. Sebral jsem se, odjel jsem sám na Šumavu, na Kvildu, tam jsem se zavřel a všechno jsem dával jenom tréninku, odpočinku, spánku a vlastně i jídlu. Ale zase mě sejmula alergie, mohl jsem jezdit, ale ve vysokých intenzitách to nebylo ono. Zadov jsem nějak objel, na ty podmínky to nebylo špatné. Ale docela jsem trpěl, to nebudu lhát. Ty pocity nebyly ideální. Teď pořád doufám, že se to zlepší směrem k závodu.

Při tréninku na trati už to bylo lepší?
Dneska to bylo lepší než včera. Pořád mám nějakou naději. Vím, že nejsem stoprocentně připravený. Jsem zdravý, ale nejsem ve formě, kterou bych potřeboval, abych mohl jezdit na podium. Myslím, že to v sobě pořád mám, ale chce to trénovat a být zdravý. Pak by to šlo. Ale jsem rád, že mohu aspoň závodit. Hlavně doma. Loni mi to nevyšlo kvůli nemoci, teď mohu startovat a užít si atmosféru. To mi dodá extra sílu navíc. Věřím, že se to bude zlepšovat den za dnem. Pořád jsem v hlavě nastavený pozitivně tomu věřit. Vyzkoušel jsem si, že hodně věcí je jenom o hlavě, a proto se snažím myslet pozitivně.

Ondřej Cink...


Nemoci asi rozpoložení nepřispívají...
Musel jsem si volat s psycholožkou, se spoustou lidí, kteří mi pomáhají. Bylo to těžké. Probíral jsem to s nimi, všichni mě uklidňují. Není to snadné. Pořád myslím pozitivně. Bez toho to bude ještě horší.

Je pravda, že jsi změnil trenéra?
Ano, je. Ono toho bylo hodně, hlavně tlak od týmu, který počítal s určitými výsledky, a ty nepřichází. Spíše přichází nemoci a zdravotní komplikace. Takže se to sešlo po Brazílii do jednoho. Bylo to psychicky náročné. Rozhodli jsme se udělat změnu, jestli mně to pomůže i psychicky nakopnout. Už jsem to jednou zažil. Když jsem změnil trenéra, tak mě to nakoplo a za čtrnáct dnů jsem jezdil na podiu. Tenkrát jsem změnil Milana Spěšného za Weisse z Německa. To mě nakoplo a pak, když jsem po přechodu ze silnice šel ke Karlu Martinkovi, jsem začal jezdit na podium. Měl jsem vlastně nejlepší formu a sezonu v kariéře. Teď to zkoušíme znovu. Neřekl bych, že je to o výkonnost, ale spíš o hlavě. Chci tomu dát tomu nový impuls, podpořit i jiné stránky. 


Kdo je tedy tvým novým trenérem?

Je to Španěl, Victor se jmenuje. Sám závodil, trénoval třeba Montecona, teď je momentálně trenérem v Movistaru u ženských i u chlapů, zkušenosti má... Po prvních třech týdnech vím, že to bude jiný trénink. Úplně jiný trénink. Těším se. Sedm let to bylo pořád stejné. Člověk dělal pořád to samé. Neříkám, že mě to nebavilo, ale hlava potřebuje změnu. Neříkám, že mi to nesedělo. Sedělo. Málem jsem vyhrál velké závody. Snažím se ale ukázat týmu, že pro to chci něco udělat. Jsem ochotný udělat velkou změnu. Dávám tomu sto procent. Jediné, co nevím, jak ovlivnit zdraví...

S Karlem Martinkem jste se rozešli v dobrém?
S Karlem jsme se rozešli v dobrém, byli jsme spolu sedm let. My si sedíme hlavně lidsky a já jsem s ním pořád v kontaktu, jako kdyby mě trénoval. Konzultujeme to spolu a myslím si, že spolu máme speciální vztah. On to všechno pochopil a pořád jsme hlavně kamarádi.

Co pro tebe znamená domácí svěťák?
Velká motivace, strašně se těším. Určitě bude úplně narváno. Dojezd bude určitě skvělý. Viděl jsem prvně novou tribunu. Do cílové rovinky se vejde více lidí. Jsem známý tím, že to mám rád.


Jak to vypadá s olympiádou?
Nesoustředím se na to. Jednou mi Viktor (Zapletal, reprezentační trenér, pozn. red.) řekl, že se mnou počítá a mělo by to být moje. Nikde to není napsané. Jenom jsme si to řekli. Může se stát cokoliv. Moje zdravotní problémy jsou. Prostě jsou. A jestli budou čtrnáct dnů před závodem v Paříži, tak jsem schopný přenechat místo někomu jinému. Jestli budu alespoň trošku připravený, tak chci jet.

Jak se řeší/léčí tvé alergie?
Byl jsem ve Španělsku v únoru u alergologa. Ten mi doporučil klasickou léčbu, prášek, který zmírňuje alergickou rýmu. Ale já potřebuji něco i na dýchání, což mi dělá větší problém. Tam pomohou kortikoidy. Ty jsou povolené jenom v určitém množství. Když chce člověk něco silnějšího, tak potřebuje výjimku od UCI. Ještě jsem se k tomu nedostal, abych to vyřídil. Používám nějaké spreje, co jsou povolené, ale jenom v určité dávce. Nesmí se to přesáhnout. V cross - country, jak se jede maximální intenzita celý závod, tak je to těžké a mám pocit, že to moc nepomáhá. Chtělo by to silnější léky. Alergici a astmatici mají v květnu smůlu. Květen je nejhorší.

 

 Program: Světový pohár horských kol, Nové Město na Moravě 2024

Pátek 24. května
14:00 – short track ženy u23
14:35 – short track muži u23

Sobota 25. května
8:00 – UCI Junior World Series XCO - Junioři
10:30 - XCC ženy elite
11:05 - XCC muži elite
14:30 - XCO ženy u23
16:30 - XCO muži u23

Neděle 26. května
7:00 - XCM ženy elite
8:15 - XCM muži elite
8:30 - UCI Junior World Series XCO - Juniorky
10:15 - XCO ženy elite
14:00 - XCO muži elite

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Český pohárHolubová obětuje MČR přípravě na OH. Cink se naopak po roční pauze vrací
  Holubová obětuje MČR přípravě na OH. Cink se naopak po roční pauze vrací
 2. Světový pohárAlan Hatherly slaví první vítězství v SP XCO, v Les Gets dosáhl na dabl
  Alan Hatherly slaví první vítězství v SP XCO, v Les Gets dosáhl na dabl
 3. Světový pohárRychlý short track v Les Gets se vydařil Holubové, dojela sedmá
  Rychlý short track v Les Gets se vydařil Holubové, dojela sedmá
 4. Světový pohárPřichází Les Gets, poslední svěťák před OH bude bez největších favoritů
  Přichází Les Gets, poslední svěťák před OH bude bez největších favoritů
 5. Světový pohárVrchařský světový pohár v Megeve ovládl Paez a Njemcevic, Löffelmann 7., Stošek 10.
  Vrchařský světový pohár v Megeve ovládl Paez a Njemcevic, Löffelmann 7., Stošek 10.
 6. ZávodyFotogalerie: Světový pohár XCO #5 - Crash-Montana
  Fotogalerie: Světový pohár XCO #5 - Crash-Montana

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #4 leszczynski - vloženo: 27.05.2024 v 10:17:16

  A nyní se podíváme do diskuze na názory odborníků.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #3 zirecek - vloženo: 25.05.2024 v 20:07:23

  On ještě nemá výjimku UCI na léčbu alergie? Vždyť na to jezdí většina top jezdců. Na co si hraje? To mu ještě nikdo neporadil? "Ještě jsem se k tomu nedostal, abych to vyřídil" - totální fušeřina, neprofesionalita. Až bude mít výjimku na léčbu, dojde ke znatelnému zlepšení výkonnosti. Není o čem diskutovat, hned vyřídit a medikovat.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #2 rotik - vloženo: 24.05.2024 v 20:02:13

  odpověď na Honza S. — #1 Jop, bohužel zdá se, že už toho má Ondra plný zuby a možná se mu už ani tak nechce.

  Je to škoda, potenciál má, ale to zdraví poslední roky, to musí být frustrující a asi chápu, že mu to přizabilo i motivaci.

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #1 Honza S. - vloženo: 24.05.2024 v 10:32:02

  "Chtělo by to silnější léky. Alergici a astmatici mají v květnu smůlu. Květen je nejhorší." Chápu a souhlasím, jsem alergik i astmatik. Ale říci ve stejné odpovědi a na konci května "Ještě jsem se k tomu nedostal, abych to vyřídil", to mi přijde jako naprostý amatérismus, pokud je všechno z toho pravda.

  1. na tento komentář reaguje rotik — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744