Sram GX AXS Transmission je tu, jaké jsou první dojmy?

Dnes je den, kdy se biková veřejnost může radovat, protože Sram konečně odhaluje svůj budoucí bestseller v podobě nové generace elektronického bikového řezení GX Eagle AXS...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
Sram GX AXS Transmission je tu, jaké jsou první dojmy?

Zatímco závodníci světové špičky jezdí už déle než rok špičkovou XX SL Transmission sadu a na pultech bikových prodejen se tato sada společně s dostupnější verzí XO AXS prodávají již několik měsíců, širokou bikovou komunitu to nechávalo dosud až na výjimky klidnou. Ono je to celkem logické, protože investovat vyšší desítky tisíc do řazení si nemůže dovolit každý. Nehledě na to, že ti, co po elektrice prahli, si ji už většinou také pořídili, byť ve starším provedení, a jelikož se v rámci nových sad Transmission z pohledu užitné hodnoty (myšleno především škály převodů) nic zásadně nemění, není ani tak velká motivace pro to, zvažovat výměnu staré AXS sady za novou. Pomineme-li fakt, že u starších rámů, které nedisponují UDH patkou, ani osazení nových přehazovaček Transmission možné není.

Aby to ale hned na počátku nevypadalo, že tu hodlám nové sady pomlouvat a odrazovat od jejich koupě, pojďme si říct, co přináší nového, čím má ambice zaujmout a proč a v jakých případech uvažovat o její koupi.

Nová sada GX Eagle AXS Transmission doplňuje dvě dříve uvedená sady XX SL a XO Eagle AXS Transmission a podobně jako v případě první generace GX AXS přináší nejenom nejdostupnější alternativu elektronického bikového řazení, ale také do jisté míry specifikaci předurčující ji pro drsnější podmínky díky její lepší odolnosti.

Mimochodem, zatímco Sram oficiálně říká, že by nejvyšší verze odlehčené sady XX SL AXS neměla být osazována na elektrokola, kvůli jejich vyššímu výkonu a nárokům na přenos vyšších točivých momentů u nového GX nic takového neplatí.

Hlavně nová přehazovačka

Asi nejzásadnější a nejviditelnější novinky najdete mezigeneračně na přehazovačce. Ta sice pracuje na stejné bezdrátové technologii AXS jako její předchůdce, nicméně tvarově a konstrukčně se zde mění téměř vše.

Konstruktéři se snažili novou GX sadu přizpůsobit náročným podmínkám ještě více než dosud, což je vidět zejména na robustním provedení přehazovačky, která má navíc umístěnou baterii tak, aby nevyčnívala ven a nemohli jste si ji tak ukopnout nebo nešťastně vycvaknout za jízdy.

Baterie přehazovačky není umístěna svisle, jako je to běžné u všech stávajících přehazovaček, ale zasouváte ji nahoru mezi dvojité packy držící přehazovačku na UDH rámové patce. Pravda, manipulace s baterkou je v tomto případě poněkud krkolomnější a vyžaduje menší prsty, ale bonus v podobě ochrany za to rozhodně stojí. Vlastně si říkám, proč tenhle způsob uchycení baterie nepoužil Sram i u vyšších, dříve představených sad?

Hlavní novinkou je dvojité uchycení přehazovačky, která je tak s rámem spojena opravdu pevně, což zcela eliminuje ohnutí patky a tím i komplikace se seřizováním kroku řazení. UDH koncepce patky, osy a přehazovačky tak nedává prostor pro nepřesnosti řazení, protože náboj je vždy ve stejné pozici vůči přehazovačce, protože přímo dosedá na vnitřní stranu její patky.

Jinak za mě je design nového GX opravdu parádní. Kombinace černé a šedivé sadě sluší a nepřehlédnutelné bílé logo GX sice jasně prozrazuje, že jde o "sociální sadu", ale jsem si naprosto jistý, že ji zanedlouho budeme vídat i na kolech v cenách výrazně přesahujících sto tisíc korun, a to nejen těch elektrických.

Jinak pokud jste gramhoniči, tak ano, GX přehazovačka a i celá sada je o něco těžší než XO, ale pár desítek gramů nadváhy na přehazovačce není zase tak mnoho, a přitom vám v kapse zbyde zhruba 6 000 Kč, a to není málo. Cenovka samotné přehazovačky GX Transmission je stanovena na 11 999 Kč. Hmotnost, kterou jsme navážili, je rovných 490 g.

Kazetová evoluce

Co se týká nové GX kazety, tak na první pohled zaznamenáte změnu barvy, kde celočernou dosavadní specifikaci nahradila stříbrno šedá, která nyní připomíná obdobný design, jenž známe z Shimano SLX. Jinak celkový rozsah počtu zubů dvanáctipastorkové kazety zůstává stejný, to jest 10-52.

Co se mění, je však jejich rovnoměrnější odstupňování, které zmenšuje zejména výrazný skok mezi největším pastorkem a zbytkem kazety. Konkrétní počty zubů jsou zde následující: 10-12-14-16-18-21-24-28-32-38-44-52. Kompatibilita kazety se stávajícími ořechy XD samozřejmě zůstává nezměněna.

To, co na první pohled nepoznáte, je změna tvaru ozubení, kterou dostaly nově všechny sady Transmission jednak kvůli novému řetězu a jednak kvůli hladšímu řazení. Ani zde pak nechybí červené decentní označení pastorku, na kterém je potřeba sadu poprvé seřizovat tak, aby optimálně fungovala.

Kazeta je pro GX k dispozici v jediném barevném provedení, ale je plně kompatibilní i s kazetami z dražších sad. Cena kazety je 7 499 Kč, hmotnost kazety jsme navážili 446 g.

Řetěz ze silniček

Designově zajímavý řetěz Flattop tvarově vychází ze silničních sad, ale pozor, Sram varuje před tím, že s nimi vzájemně není kompatibilní. Ohledně GX sady dostanete tentokráte stříbrné provedení, které tak ladí zejména se stříbrnou kazetou. V balení většinou asi dostanete 126 článků, nicméně je potřeba upozornit na to, že Sram striktně říká, na kolik se má řetěz zkrátit dílků v závislosti na tom, jak dlouhou zadní stavbu má vaše kolo.

Spojka řetězu je pak nepřehlédnutelná, jelikož je černá. Cena GX řetězu je přijatelnější než u vyšších sad a činí 1 499 Kč.

Ovladač

Dvojtlačítkový ovladač je pro sadu GX tvarově obdobný jako u sad vyšších. Připevnit ho na řídítka můžete několika způsoby, a to buď prostřednictvím samostatné objímky, nebo adaptérem přímo na tělo brzdové paky. Oproti předchozí generaci ovladače je nové dvojtlačítko možné pozicovat a natáčet ve větším rozsahu vůči gripu, nicméně tvarově ani ergonomicky nejde o nějaký zásadní posun k lepšímu. Naopak, už jsem slyšel některé hlasy, které říkají, že jim z ergonomického pohledu více vyhovuje starší tvar ovladače a na novou "páčku" si nechtějí zvykat.

Pozitivní je v tomto ohledu fakt, že jsou nové i staré ovladače plně kompatibilní a je tak možné si s novými přehazovačkami ponechat starší ovladač a naopak. Hmotnost ovladače s objímkou, kterou vidíte na fotkách, je 71 g.

Kliky s bonusem

Zatímco všechny dosud popisované součásti nové GX sady mít musíte, abyste mohli optimálně řadit, tak u klik to neplatí. Kliky sice disponují speciálním Sram převodníkem, ten jde ale bez problému nahradit jiným se Sram řetězem kompatibilním a s ním pochopitelně i celé kliky.

Nové kliky GX jsou designově zcela odlišné od těch předchozích. Jsou kované s šedým eloxem a decentním černým lakováním na pozadí bílého GX loga, které je vymyšleno tak, aby se díky prolisu neošoupávalo provozem.

Převodník je běžně dodávaný se 32 zuby a na dvou místech je opatřený plastovými chrániči ozubení, podobně jako nové XO. Kliky jsou pochopitelně vybaveny tradiční oversize hliníkovou osou Sram DUB, ke které Sram dodává adekvátní verze středových misek podle toho, o jaký typ rámu jde.

Cena klasických klik GX včetně převodníku je 5 299 Kč, ebikové verze, které jsou k dispozici ve více provedeních, pak vycházejí o něco levněji na 4 199 Kč. Hmotnost klik včetně 32z. převodníku a bashguardu je bez středového složení 737 g. Jinak pro ebikové kliky je k dispozici ještě také kompletní kulatý bashguard, nicméně kliky lze samozřejmě používat i bez něj.

Pokud byste měli potřebu na svém kole vyměnit komplet celou sadu řazení, dá vám ji Sram v úhledném tříposchoďovém papírovém balení, obdobném ostatním sadám a za celek pak zaplatíte 32 499 Kč.

Jinak současně s uvedením nové sady GX přichází Sram také s novou řadou brzd s označením Bronze Stealth. Ty budou odpovídat svým provedením levnějším sadám a k dispozici budou buď ve čtyřpístkovém provedení Level a Code, nebo ve dvoupístkové variantě pouze u modelu Level. Více si o nových brzdách ale povíme jindy. Teď je čas na první dojmy z nového GX...

Seznam stránek článku:

 1. Sram GX AXS Transmission je tu, jaké jsou první dojmy?
 2. První jízdní zkušenosti
 3. Rychlý závěr
 4. Fotogalerie
Přečteno - 36636x Tagy: testy sram komponenty axs
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: Apache Quruk Bosch 1
  Fotogalerie: Apache Quruk Bosch 1
 2. DoplňkyTrek uvádí šest nových plášťů pro MTB a gravel
  Trek uvádí šest nových plášťů pro MTB a gravel
 3. TechnikaFotogalerie: Canyon LUX Trail CFR
  Fotogalerie: Canyon LUX Trail CFR
 4. Testy - RecenzeTEST: Canyon LUX Trail CFR
  TEST: Canyon LUX Trail CFR
 5. TechnikaFotogalerie: Pells Raw 2
  Fotogalerie: Pells Raw 2
 6. Testy - RecenzeTEST: Canyon Spectral CF 9
  TEST: Canyon Spectral CF 9

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #4 blue - vloženo: 11.07.2023 v 22:07:15

  Hm, a nějaký reálný přínos, aby mě to donutilo vysypat dvaatřicet tisíc? Asi ne, že?

  Jinak, pisálku, je to Eagle Transmission, oprav si to!

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #3 tntbiker - vloženo: 11.07.2023 v 20:25:35

  Nemáte v tom vašem MTBS nějakého redaktora pod padesát let, aby se na kole trochu rozjel rychleji a ty testy byly odpovídající jízdě pro ty, pro které jsou určeny? Vy už můžete testovat maximálně elektrokola.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #2 trance28 - vloženo: 11.07.2023 v 18:58:23

  Takze prehazka vazi pul kila? Tak to je fakt dobry, no... A vaha klik se nak nove udava s hlavovym slozenim? Dobre, ze sem chodim, se vzdycky dozvim hodne zajimavych veci...

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #1 Mira - vloženo: 11.07.2023 v 16:54:02

  Transmition nebo Transmission? To fakt autor neví?

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744