Sram dlouhodobě bojuje se svým největším rivalem Shimanem. V poslední době se mu příliš nedaří, avšak to by se mohlo brzo změnit...
Sram a Shimano jsou v podstatě od devadesátých let minulého století hlavními rivaly na poli komponentů v cykloprůmyslu. Misky vah se v tomto americko-japonském souboji přiklánějí jednou na tu, jindy zase na onu stranu. Oba hráči se již zasloužilli o mnoho inovací a na dalších pochopitelně stále usilovně pracují.
Zatímco Shimano jde spíše konzervativnější cestou a jeho komponenty se dají označit za spolehlivé, Sram je v tomto ohledu odvážnější, a platí tak v posledních několika letech za inovátora, který přinesl např. jako první dvou a posléze jednopřevodníky do MTB a spolu s nimi multirozsahové kazety. Shimano se v tomto ohledu drží zpátky a vyznává raději vyčkávací taktiku, díky které by se mohlo zdát, že se drží o krok pozadu.
Hektický vývoj a testování však přináší i některé nevýhody. Kauzami zejména s problémovými brzdami se to u Sramu v poslední době jen hemžilo a to nemluvím o sáhodlouhých debatách na téma padání řetězu z jednopřevodníků. Zkrátka a dobře všechno má své plusy i mínusy.
Ticho před bouří
Inovační periody, ve kterých nás velcí výrobci zásobují opravdovými novinkami, se neustále zkracují. Kdysi horská kola začínala na systémech 3x7, pak relativně dlouho přežívaly systémy 3x8 a 3x9. Najednou se vše zlomilo. Desetipastorkové kazety byly na top sadách vystřídány jedenáctipastorkovými a dva roky poté, co Shimano představilo jedenáctkové XTR, se již začíná reálně mluvit o nástupu dvanáctirychlostních kazet.
Mimochodem ono pověstné ticho před bouří je vždy příznačné ve chvíli, kdy má dotyčný výrobce konsolidovánu celou svou modelovou řadu, a logicky tak potřebuje učinit další krok pro rozhýbání trhu s jeho komponenty.
Podobně jako v automobilovém průmyslu nebo trhu s elektronikou se i v cykloprůmyslu začínají objevovat první úniky informací o plánovaných novinkách dávno před tím, než tyto novinky spatří veřejnost. U kol je to díky současnému systému plánování výroby dokonce víc než pravděpodobné, protože výrobci, ačkoliv se ještě pořádně neprodávají modely 2016, mají na papíře již reálné obrysy modelové řady 2017. Důvodem je potřeba přizpůsobit rámy avizovaným novinkám právě z řad komponentů.
1x12/10-50 ?
Rozklíčování tohoto nadpisu nebude pro zasvěcené žádným velkým problémem. Ano, jak se v kuloárech šušká, Sram chystá velkou ofenzivu proti Shimanu a hodlá všechno vsadit na jednopřevodník, který by měl v kombinaci s opravdu megalomanskou kazetou s největším pastorkem s padesáti zuby!!! plně postačovat k naprosté a 100% eliminaci vícepřevodníkových klik.
Matematika je totiž v tomto ohledu zcela jednoznačná. Vezmeme-li v potaz, že jediným slabým místem systémů 1x11 je těžký nejlehčí a naopak lehký nejtěžší převod z pohledu běžného nezávodníka, tak kazeta postavená na takto velkém rozsahu zubů umožňuje mnohem větší rozsah mezi nejlehčím a nejtěžším převodem.
Pro přehlednost se podívejte na několik následujících čísel.
32:11 - 2,9 |
24:36 - 0,66 |
Do tabulky jsme kvůli porovnání převodových poměrů záměrně dali jak starší převody náležející do éry trojpřevodníků, tak naopak aktuální alternativy, které dnes nabízejí druhovýrobci včetně např. této 9-42z.
Z čísel plyne, že multirozsahová kazeta končící padesátkou v kombinaci s 36 zubovým převodníkem nabídne jak dostatečně lehký, tak těžký převod, které se od kdysi běžných krajních převodů už téměž neliší. Samozřejmě, že se dá očekávat alespoň zpočátku "nesmyslná" cena, ale časem se určitě najdou výrobci, kteří se pustí i do jedenáctkových a možná i desítkových padesátek.
Bezhlavá honba za větším počtem pastorků nemá příliš smysl v okamžiku, kdy se pouze zjemňuje odstupňování jednotlivých pastorků, zatímco celkový rozsah kazety zůstává stejný. Pokud se však bavíme o navýšení rozdílu počtu zubů mezi nejmenším a největším pastorkem, pak už zmíněná honba tak nesmyslná není. Navíc, co se konstrukce týká, tak větší počet pastorků na kazetě, v době kdy se stává pomalu standardem širší Boost 148x12 zadní osa, by nemusel být žádný velký konstrukční problém.
Prozatím se o výše uvedených informacích pouze spekuluje a nikdo ještě finální obrázky nové kazety neviděl, nicméně představením nové kazety by Sram zřejmě opravdu učinil rozhodující krok k úplné eliminaci vícepřevodníkových klik a určil tak finální podobu převodových systémů do budoucnosti, což by mu bylo nejenom podobné, ale také by to potvrdilo jeho inovátorskou pozici posledních let. Směrem k Shimanu by to pak byla další hozená rukavice, což je pro Američany snad ještě důležitější okamžik než faktický benefit pro uživatele :-)
V každém případě se zdá, že to na poli převodů bude ještě hodně zajímavé. Veškeré dění bedlivě sledujeme, takže jakmile budou k dispozici nějaké další informace, dozvíte se je.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
odpověď na raspi — #13 ubezpečuji tě, že najedeš třeba ještě padesát tisíc a pořád to střílet nebude..:-)
Ty jsi asi nějakej "inženýr", že jo?
odpověz na tento komentářOčekávám, že za pár let se od toho obr zadního pastorku začne ustupovat, protože bude šaltr už skoro u země a bude se to s velkou pompou prezentovat jako zlepšení +XX%.
odpověz na tento komentářNo, 34/50 už je skoro jak 22/32. Eště pár zubů na převodníku ubrat a bude to použitelný i pro mě. :-)
odpověz na tento komentářodpověď na Honza S. — #12 No jak asi než přesně obráceně. :-)
Já mám na silníční devítce najeto už cca 17.000km a ještě to nestřílí.
- na tento komentář reaguje terny — #16
odpověz na tento komentářKdyž to vezmu po té praktické stránce - cena řetězu:
9 r. - cca 300 Kč
10 r. - cca 600 Kč
11 r. - cca 1200 Kč
12 r. - ??? 2400 Kč?
A co životnost takového řetězu?
:-)
- na tento komentář reaguje raspi — #13
odpověz na tento komentářodpověď na Atomik — #10 Jo... to trhá nohy...
odpověz na tento komentářodpověď na BikerX — #5 hmm 9zubů.. zase novej ořech atd.. 9-50 dovedete si představit to odstupňování? :D
- na tento komentář reaguje pira — #11
odpověz na tento komentářodpověď na jenda85 — #7 Tak 2-3 roky určitě v shopech budou 2 převodníky.. snad už zmizí troj.. ale dvoj tam budou určitě ještě aspoň pět let..
odpověz na tento komentářPořád nechápu inovaci tímhle směrem - proč se nevrhnou na řazení v náboji (zlehčit, zjednodušit Rohloff), místo řetězu řemen. Ale oni né - kazeta jak zadní kolo místo toho ....
odpověz na tento komentářodpověď na Babaja — #1 Až si člověk bude chtít za 2 až 3 roky koupit nové kolo, tak na něm dvoupřevodník určitě nenajde. Možná by výrobci mohli dostat rozum a začít nabízet více alternativ pohonu na jednom modelu kola.
- na tento komentář reaguje Atomik — #9
odpověz na tento komentářodpověď na Babaja — #1 A já zůstávám věrný 3x9 na 26" HT. Akorát si budu muset udělat větší zásobu kazet, řetězů, plášťů ... :-(
odpověz na tento komentářPodle mě by Shimano teď mělo udělat kazetu 9-50 ale desetirychlostní s tím, že by stála polovinu toho co ta nová Sram 12 a vidělo by se co by lidí víc kupovali. Ale je fakt, že Specialized i Cannondale stejně budou ve velkým zase tlačit Sram takže kazeta za desítku na krámě bude prostě nutnost, jakmile tu první člověk ojede.
- na tento komentář reaguje Atomik — #10
odpověz na tento komentář....27? ;-)
odpověz na tento komentář3x9...
odpověz na tento komentářV tom článku chybí ve větách doslova desítky čárek:-)
odpověz na tento komentářJen pro úplnost. Já zůstanu věrný 2x10 :-)
- na tento komentář reaguje raspi — #6
- na tento komentář reaguje jenda85 — #7
odpověz na tento komentář