TEST: BMC Fourstroke na dva způsoby

Švýcarská značka poměrně dlouho vyčkávala s updatem svého ryze závodního XC fula, ale o to víc zajímavý nový Fourstroke je. V redakci jsme měli možnost prověřit jeho vlastnosti hned dvakrát díky zápůjčce na testování základního i top modelu...

Autor: Petr Bureš & Jakub Jirků & Tomáš Růžička
Foto: Petr Bureš & Jan Němec
TEST: BMC Fourstroke na dva způsoby

BMC je značkou, která se víc než kterákoliv jiná zaobírá závoděním. Dokonce by se s trochou nadsázky dalo říct, že v X-Country segmentu nenabízí jiná kola, než ta, na kterých se dá závodit. Tedy myšleno tak, že vlastně neexistují hliníkové rámy ani levné osazení s dostupnějším odpružením. Prostě chceš BMC? Připrav se na to, že i v nejlevnější variantě dostaneš materiál, se kterým jsi schopný se postavit na startovní čáru a nezklamat.

Své určité limity to samozřejmě má a s nimi i pár věcí, které se nám až tak nelíbily, ale musíme BMC přiznat, že novým Fourstrokem ukázalo, že rozhodně nepatří mezi konzervativní inovátory, a když je to potřeba, tak dokáže popustit fantazii a přijít s originálními řešeními.

Nový BMC Fourstroke 2019 s integrovanou teleskopkou

Pojďme se tedy podívat nejprve na samotný rám. Tady totiž narazíme hned na první změnu oproti předchozím modelům, protože BMC dodává pro všechny tři modelové varianty stejný rám. Ani u nejlevnějšího modelu nenajdete hliníkovou zadní stavbu a také kompaktní horní vahadlo je vyrobeno z karbonu.

Konstruktéři se však prvoplánově nesoustředili na hmotnost rámu, ale na jeho vlastnosti. Proto vznikla zcela nová koncepce geometrie kola, která patří i po roce od svého představení stále k nejprogresivnějším na trhu. Kombinace dlouhé přední části a krátké zadní stavby spolu s položenou vidlicí a naopak hodně nakolmenou sedlovkou přináší opravdu zásadně nové jízdní vlastnosti kola. Mimochodem, na jejich přípravě a navrhování se intenzivně podílel dnes již "závodník v důchodu" Julien Absalon, takže je tuplem zbytečné cokoliv namítat.

Z rámu je patrný nový designový styl, ale současně i částečné dědictví designového stylu značky. BMC nikdy nepatřilo ke značkám, které design svým kol dělalo na oko zákazníka. Rovné strohé trubky bez zbytečných záhybů či tvarových experimentů nijak nevybočují z dnešních trendů nabízet přesně takováto kola.

Jednobarevné provedení jen podtrhuje pomyslnou strohost kola ať již jde o jakoukoliv modelovou variantu. Plně integrované vnitřní vedení kabeláže nabídne i snadnou servisovatelnost, stejně tak jako patentovaný systém integrované teleskopické sedlovky, která je opravdovým unikátem. Díky oválnému tvaru sedlové trubky je postaráno o stranovou vůli a díky integraci přímo do rámu se podařilo snížit i hmotnost teleskopky. Nevýhodou je zde jen omezená možnost nastavovat výšku posedu v závislosti na velikosti kola, ale nabízený rozsah je dostatečný.

Efektně je vyřešeno dálkové ovládání tlumiče. Ten je totiž v rámu umístěný obráceně, takže ovládací bovden mohl zůstat plně zapuštěný uvnitř. To samé platí i pro bovden ovládající sedlovku. Jediné, co prozrazuje opravdu plnou palbu výbavy, co se řídítkových "regulátorů" týká, je sada šesti bovdenových oblouků před řídítky, která kromě dvojice brzd obnáší ještě řadící, sedlovkový, tlumičový a vidlicový. Jejich přední vstupy do rámu jsou však umně zakryty v jeho přední části pod hlavovkou, která současně slouží jako ochrana proti zamknutí řídítek a poničení rámu.

Zadní odpružení bylo od počátku navrhováno pro použití s jednopřevodníky. Tomu odpovídá jeho nové napákování. Jde přitom stále o virtuální systém uložení díky dvojici vahadel, které BMC označuje jako APS "Advanced Pivot System". Obě vahadla pak byla nově navržena s ohledem na lepší ochranu ložisek. K té přispívá jednak jejich vnější překrytí u horního a jednak integrovaný plastový blatníček u spodního vahadla. Nechybí pak ani malé integrované vodítko řetězu pojišťující případné spadnutí řetězu.

Přečteno - 31915x Tagy: testy 29 bmc karbon
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
    TEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
  2. TechnikaFotogalerie: Norco Range VLT A2
    Fotogalerie: Norco Range VLT A2
  3. Testy - RecenzeTEST: Norco Range VLT A2
    TEST: Norco Range VLT A2
  4. TechnikaFotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
    Fotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
  5. Testy - RecenzeTEST: Merida Big.Nine TR 5000
    TEST: Merida Big.Nine TR 5000
  6. TechnikaFotogalerie: Whyte eLyte 150 Works
    Fotogalerie: Whyte eLyte 150 Works

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 matheus - vloženo: 23.06.2019 v 22:19:10

    Ty béžové bočnice jsou opravdu kentus, jak se ten hnus může někomu líbit?!? proč to všude cpou???

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744