TEST: Javax RX 521 - karbonová gravel kola

Rozhlížíte se po dostupnějších karbonových výpletech na svého gravela? Vyzkoušeli jsme ty od české značky Javax...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
TEST: Javax RX 521 - karbonová gravel kola

Mezi bikery i gravelisty je spousta jedinců, kteří se dříve nebo později dostanou před dilema, zdali upgradovat svoje zapletená kola, nebo nikoli. Způsobů, jak to udělat, je nespočet, ale zásadním pro rozhodování je především váš rozpočet.

Dnes není problém pořídit si kvalitní superlehké výplety od některé z renomovaných značek a utratit za ně částky mezi 50-80 tisíci korun. Stejně tak si v mobilu můžete naklikat nejlevnější karbonové noname výplety na Aliexpresu a za pár týdnů vám doma přistane cosi za zlomek výše uvedených cen. Pak je tu ale ještě jedna možnost, která se nachází někde uprostřed, která spočívá v tom, že "za vás" někdo udělá finální výběr, testovaní a přesné specifikování komplet zapletených kol, zajistí jejich kompletaci a případnou dostupnost náhradních dílů v Česku, současně se skladovou zásobou a plnou zárukou, a to vše navíc za rozumnou cenu.

Takových značek se u nás vyskytuje více. O některých jsme dokonce v minulosti už psali, ale dnes se podíváme na relativně mladý brand Javax, který je dílem zakladatele firmy Biketone, od kterého jsme dostali na testování jeho nejnovější model zapletených karbonových kol Javax RX 521.

S Janem Valterem o Biketone, Javaxu a o tom, jak se obchoduje s Taiwanem

Specifikace ráfku

Gravelový svět je poměrně pestrý. Někteří preferují odolnost, jiní nízkou hmotnost nebo dlouhou životnost, další zase preferují co nejnižší cenu a komplikovanost. Mít ale na jekémkoli modelu lehký a současně tuhý výplet, který dokáže současně posunout jak výkonnostní, tak estetické parametry, by si přál téměř každý. Javax RX 521 míří chytře někam doprostřed, protože nenabízí zbytečně vysoký silniční profil, který by byl příliš vrtkavý v bočním větru, ale ani příliš nízký ráfek, u kterého by vám mohla vadit jeho menší tuhost.

Karbonový ráfek, který je použitý na těchto kolech, má profil vysoký rovných 40 mm, vnitřní šířka ráfku je gravelově optimálních 25 mm a vnější šířka pak dosahuje 31,3 mm, což je ideální konfigurace pro většinu gravelových plášťů o průměru 700c.

Profil ráfku je koncipovaný pro klasické niple a počítá s bezdušovým provedením plášťů, pro které je ostatně již rovnou nachystaný díky aplikované bezdušové pásce. V dodávce společně s koly pak najdete také dvojici bezdušových ventilků, přičemž pokud budete chtít kola osazovat dušemi, tak nezapomeňte, že budete potřebovat alespoň 60 mm dlouhé galuskové ventilky. Výrobce zde uvádí, že by se hmotnost jednoho ráfku měla pohybovat kolem 430 g.

Špičkové špice

Co je mnohdy podceňované, ale neméně důležité v rámci zapletených kol, jsou konkrétní použité špice. Javax tady využívá jeden z nejlepších modelů v nabídce známého výrobce Pillar s označením PSR WING 21.

Jde o zeslabované ploché závodní špice, které mají u hlavičky průměr 2,2 mm, který je následně zeslaben na rovné 2 mm, aby byl v rámci vlastního těla drátu zválcován na plochý průřez 2,1x1,3 mm. Výrobce pak uvádí hmotnost jedné špice pouhých 4,7 g, přičemž jde o přímé dráty určené pro Straight pull typ nábojů.

Ratchet náby

Posledním komponentem, který na těchto zapletených kolech najdete, jsou náboje Javax M521. Jde o hliníkové náby, které jsou svým tvarem optimalizovné pro gravel použití.

Základem je hliníkové tělo uzpůsobené pro Straight pull přímý výplet 24 špicemi, které jsou zde v 2x křížení. Přední náboj si můžete zvolit jak pro standardní 12mm, tak i pro 15mm osu, zatímco zadní nába nabídne pouze jedinou specifikaci osy, a to 142x12 mm.

Konstrukce zadní náby je postavena na bázi čtveřice ložisek, přičemž dvě jsou klasicky součástí těla náboje a další dvě pak obsluhují ořech. Ten si mimochodem můžete také zvolit podle vašich požadavků, a to jak klasické Shimano HG, tak Microspline, případně sramácké standardy XD/XDR.

Zásadní informací je pak ještě, že uvnitř nábojů najdete zubatkový ratchet systém a komplet je pak velice snadno servisovatelný. Výrobce uvádí hmotnost předního náboje 149 g, toho zadního pak 240 g.

Ohledně hmotnosti kompletních kol je skutečnost taková, že přední kolo s nalepenou bezdušovou páskou (tak, jak je dodáváno výrobcem) váží 727 g, zatímco zadní kolo s ořechem pro dvanáctkové Shimano microspline váží 875 g. Celkem tedy tyto výplety váží 1602 g, což je v podstatě standardní hodnota v rámci obdobných karbonových výpletů, které se v podobných cenových relacích pohybují od 1450 do 1650g.

Pokračovat na: Praktické dojmy

Seznam stránek článku:

  1. TEST: Javax RX 521 - karbonová gravel kola
  2. Praktické dojmy
  3. Závěrem
  4. Fotogalerie
Přečteno - 9210x Tagy: testy karbon komponenty gravel javax
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
    TEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
  2. Ostatní závodyOtec Cape Epicu zakládá etapák Gravel Burn. Premiéra bude za rok
    Otec Cape Epicu zakládá etapák Gravel Burn. Premiéra bude za rok
  3. TechnikaFotogalerie: Norco Range VLT A2
    Fotogalerie: Norco Range VLT A2
  4. Testy - RecenzeTEST: Norco Range VLT A2
    TEST: Norco Range VLT A2
  5. TechnikaFotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
    Fotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
  6. Testy - RecenzeTEST: Merida Big.Nine TR 5000
    TEST: Merida Big.Nine TR 5000

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #3 tomfreedom - vloženo: 30.08.2024 v 12:10:14

    Také nechápu ten váhový limit, když gravel kola obdobné kategorie s váhou okolo 1400 g mají limit do 120 kg.

    1600 g už dneska opravdu nelze považovat za lehké záplety pro lehké jezdce.

    Já vozím gravel i MTB záplety pod kilo (880/985 g) a se 70 kg nemám problém.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #2 panzdenda - vloženo: 29.08.2024 v 19:56:52

    Nízký váhový limit mě taky zaujal. 1450 gr gravelové Equatory ze Zlína za podobnou cenu mají limit 110 kg, což v mém případě rozhodlo, budí to mnohem větší důvěru než maximum 80 kg.

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #1 zirecek - vloženo: 29.08.2024 v 15:34:33

    Nikde v článku se mi nepovedlo najít váhový limit jezdce 75 kg, což je poměrně nízká hodnota. Tím jsou výplety předurčeny pro menší segment jezdců.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744