Budou helmy povinné? - Proč ano a proč ne?

V posledních dnech se stále více a více mluví o tom, jestli by měly být helmy povinně na hlavách všech cyklistů. Argumentů pro i proti je mnoho, zdravý rozum jen jeden...

Autor: Petr Bureš
Foto: Archiv
Budou helmy povinné? - Proč ano a proč ne?

V minulém týdnu se ve sněmovně diskutovalo o pozměňovacím návrhu poslankyně za ANO Zuzany Ožanové, který se týkal novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ten mimo jiné totiž přichází s rozšíření povinnosti nosit cyklistickou helmu pro všechny věkové kategorie. Nyní jsou u nás helmy povinné jen pro nezletilé cyklisty (do 18 let), všichni ostatní mohou jezdit bez helem.

Dalšími navrhovanými změnami zákona o provozu na pozemních komunikacích pak jsou například zrušení 1,5metrového odstupu při předjíždění cyklistů, nebo povinnost cyklistů využívat cyklostezku, je-li v daném místě vedena. Ačkoli se zdá, že ani samotné ministerstvo dopravy ani hospodářský výbor sněmovny tento nový návrh zákona nepodporují, vyvolal poměrně kontroverzní debatu napříč politickým spektrem, ale také dotčenými organizacemi, jako jsou BESIP, AutoMat, SZU a dalšími.

Jak je to v zahraničí

Odpůrci plošné povinnosti nosit helmu argumentují mimo jiné tím, jaká je v tomto ohledu situace ve světě, potažmo v okolních státech. V zahraničí totiž povinnost pro cyklisty nosit helmu bez věkového a jiného omezení v podstatě neexistuje kromě několika výjimek. Například ve Španělsku se to řeší povinností vozit helmu pouze mimo obec pro všechny, nebo v Maďarsku musí helmu mít dospělí pokud jedou mimo obec rychlostí vyšší než 50 km/hod. Naopak v Německu nemá povinnost vozit přilbu nikdo.

Obecně však platí, že s různým věkovým omezením jsou helmy ve světě povinné jen pro děti a mládež, dospělí tuto povinnost ve velké většině zemí nemají.

Čísla hovoří za vše

Pokud se podíváme na čísla, tak ta celkem jasně hovoří ve prospěch helem. Z loňských policejních statistik vyplývá, že v rámci 4326 nehod s účastí cyklisty při nich zemřelo 42 lidí, přičemž 29 z nich nemělo helmu. Z celkového počtu 275 cyklistů, kteří utrpěli během evidovaných nehod těžká zranění, 174 z nich nemělo na hlavě helmu.

Z toho tedy plyne, že zhruba dvě třetiny bourajících cyklistů nemělo v okamžiku nehody na hlavě helmu, což je alarmující údaj, nicméně v praxi to samozřejmě neznamená, že pokud by všichni bourající helmu měli, dokázali by se vyhnout smrti, nebo zranění. Je však neoddiskutovatelné, že minimálně k určitému zmírnění následků nehody helma ve většině případů přispěje.

Komu tím (ne)pomůžeme

Zásadním tématem, které se na půdě sněmovny a dalších dotčených úřadů diskutuje v souvislosti s úpravou zákona o provozu na pozemních komunikacích, však překvapivě není samotná bezpečnost cyklistů, ale to, jaký dopad by nově vzniklé nařízení mohlo mít na cyklistiku a její další rozvoj primárně ve městech.

Tady totiž do hry vstupují provozovatelé sdílených kol, kteří upozorňují na to, že lidé, používající jejich kola ve městech, by byli v případě zavedení povinnosti vozit helmu tímto rozhodnutím významně omezováni, protože by museli neustále s sebou nosit vlastní helmu. Prozatím totiž neexistuje jednoduchý způsob, jak společně s kolem nabízet i zapůjčení cyklistické helmy, které má specifika zejména co se týká její velikosti. Sice se již začínají objevovat projekty, v rámci kterých by například u nabíjecích stanic pro elektrokola byly k dispozici schránky například pro cyklistické přilby, ale plošně by to problematiku helem nevyřešilo.

Fakticky tak hrozí, že by zavedení povinných helem mohlo mít negativní dopad na městskou mobilitu a to si nikdo, včetně ministra dopravy Martina Kupky z ODS, nepřeje a proto se i on vyjádřil v neprospěch této navrhované změny.

Místo restrikcí zdravý rozum

Debaty, které odstartovaly na základě několika publikovaných článků na toto téma v médiích, se povětšinou shodují na tom, že helmy jsou důležitou částí cyklistovy výbavy a reálně přispívají k ochraně cyklistů. Většina sportovně zaměřených cyklistů je používá vždy, když jde na kolo a bere je automaticky jako součást své výbavy, podobně jako cyklistické kraťasy, nebo tretry a nepotřebuje k tomu žádné nařízení. Většina ostatních, pro které není jejich zdraví natolik důležité, aby helmu při jízdě na kole používala, pak logicky proti navrhovaným změnám protestuje a používá k tomu argumenty typu, že jezdí pomalu, nebo jen na krátké vzdálenosti, nebo že by jim helma při jízdě do zaměstnání zničila účes, nebo že v ní nevypadají hezky.

Jakkoli je tedy více či méně zábavné sledovat argumentaci obou v tomto ohledu znesvářených stran, je více než pravděpodobné, že povinnost nosit helmu všude a pro všechny věkové kategorie zřejmě zavedena nebude. Každý se tedy bude moci nadále svobodně rozhodovat, zdali ochranu své hlavy použije či nikoli. To, do jaké skupiny se kdo zařadí, bude i nadále čistě na něm. Za redakci samozřejmě apelujeme na všechny, aby helmu používali, příkladů kdy se to vyplatilo a zachránila život je mnoho.

Přečteno - 9726x Tagy: servis helmy
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. ServisCanyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
    Canyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
  2. TechnikaFotogalerie: Trek Rally WaveCel
    Fotogalerie: Trek Rally WaveCel
  3. DoplňkyTEST: Helma Trek Rally WaveCel
    TEST: Helma Trek Rally WaveCel
  4. DoplňkyTrek inovoval své MTB helmy s WaveCel
    Trek inovoval své MTB helmy s WaveCel
  5. DoplňkyJak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
    Jak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
  6. ServisArmin Landgraf novým CEO ve Specialized
    Armin Landgraf novým CEO ve Specialized

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #11 Honza S. - vloženo: 05.06.2023 v 21:13:49

    Zbytečná diskuse, všechno je to o vymahatelnosti práva. A o té si v ČR nedělám iluze. Můžou uzákonit co chtějí a stejně se nic nezmění. Kdo chce jezdit s helmou, tak s ní stejně už jezdí. Kdo ji nevozí, ten ji vozit nezačne. Totéž odstup 1,5 metru. Kdo je slušný, vyhýbal se už dřív s větším odstupem. Kdo slušný není, tak ten odstup dodržovat nezačal.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #10 rotik - vloženo: 05.06.2023 v 20:58:11

    odpověď na zbenda — #9 Bože, co to je za komentář? Jakože, protože ty se na křižovatce opíráš o auta, tak by auta měla předjíždět cyklisty blízko?!

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #9 zbenda - vloženo: 05.06.2023 v 15:53:06

    Uz jen ten nesmysl 1,5 metru je takova p....., jezdim i na silnici a obcas se i na semaforech opru rukou o auto, nikomu to nevadi. Fakt demen... v tom parlamentu

    1. na tento komentář reaguje rotik — #10
    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #8 karel.neugebauer.7 - vloženo: 05.06.2023 v 15:27:11

    odpověď na tntbiker — #5 A ty si zas klasicky úplně mimo (nechceš fakt chvíli přemýšlet, než něco okomentuješ? Přece nejde o přilby, ty jsou to poslední). Zjevně nechápeš o co paní jde, ona jde populisticky na ruku všem těm agresivním spěchajícím magorům, co nesnáší cyklisty (a jiný otravný zpomalující "hmyz") a nejradši by je zakázali/přejeli. Nicméně u tebe mě to nepřekvapuje, ty si skoro dycky úplně mimo. :-)

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #7 panzdenda - vloženo: 05.06.2023 v 14:43:49

    Na Slovensku byly přilby mimo obec donedávna pro všechny cyklisty povinné. Od roku 2022 to zrušili a ponechali povinnost jen pro mládež do 15 let. Takže není od věci se zeptat na Slovensku, proč se povinné nošení přilby neosvědčilo a bylo zákonodárci zrušeno, abychom neprošlapávali znovu slepou uličku :-) .

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #6 tntbiker - vloženo: 05.06.2023 v 14:15:31

    odpověď na rotik — #3 Kdysi v autech bezpečnostní pásy nebyly. Potom byly, ale nemusely se používat. Jakmile se bezp. pásy nařídily, začaly se automaticky montovat a používat se musely. Mnozí je samozřejmě odmítali i přes to používat. Dnes to je samozřejmost. Nikomu nepřijde divné, že sedne do auta a zapne si pás. Stejně tak budou samozřejmostí přilby na kole, Když ne teď, tak za čas určitě. A ta povinná reflexní vesta, třeba jen ve městě, je i celkem reálná. Například chytrý a ke svému zdraví odpovědný motocyklista si ji bere automaticky.

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #5 tntbiker - vloženo: 05.06.2023 v 14:09:48

    odpověď na karel.neugebauer.7 — #2 Ty jsi agresivní a ještě málo chytrý. Proč bys hned někoho kopal do zadku? A ještě k tomu ženu? Ta paní má správný a zdravý názor, že by se helmy měly používat na kole vždy a všude. Podle tebe tedy bylo špatně, že helmy se nařídily všem motocyklistům? Že se nařídily při cyklistických závodech i profíkům? To bylo tehdy keců, že se budou v kopcích potit:-) Má být na každém, jestli si vezme při poruše auta na silnici reflexní vestu, která je ale naštěstí povinná? Proč je povinností mít na stavbách ochrannou přilbu, když je každého problém, jestli mu spadne cihla na hlavu nebo nespadne? Proč máme vozit v autě lékárničky, když naprostá drtivá většina řidičů ji v životě nepoužila? ... Tomu všemu se říká zdravá prevence.

    1. na tento komentář reaguje karel.neugebauer.7 — #8
    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #4 rotik - vloženo: 05.06.2023 v 13:28:07

    odpověď na karel.neugebauer.7 — #2 Naprosto souhlasím

    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #3 rotik - vloženo: 05.06.2023 v 13:27:32

    odpověď na Pajan — #1 Neřekl bych, že je to stejné, protože bezp. pás je inherentní součástí vozidla, kdežto přilba součástí kola není, tu si musí lidi obstarat samostatně a brát ji s sebou. Tím v žádném případě nesnižuji její význam.

    Každopádně za mě, celý ten tlak na povinné přilby je jen hysterická reakce, aby teda ti cyklisté taky něco museli, když je řidiči musejí objíždět 1,5m...

    Osobně bez přilby na kolo nesednu, ale nerad bych aby tyto iniciativy došly tak daleko, že mi za chvíli někdo nakáže povinnou reflexní vestu...

    1. na tento komentář reaguje tntbiker — #6
    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #2 karel.neugebauer.7 - vloženo: 05.06.2023 v 13:20:00

    Nutit někomu helmu je jako nutit někomu zdravý styl života. Lidé bez helmy ohrožují jen sami sebe, nechme je na pokoji (já osobně bez helmy na kolo nesednu a stejně tak vychovávám své děti). Na druhou stranu, za ostatní návrhy by zmíněnou paní Ožanovou měl někdo nakopat do zadku. Místo toho, aby se řešilo tvrdé trestání obecně agresivních řidičů - co vybržďují ostatní, těsně míjí cyklisty ve velkých rychlostech, úmyslně stříkají ostřikovači atp - tak jen řeší populistické kokotiny. :-(

    1. na tento komentář reaguje rotik — #4
    2. na tento komentář reaguje tntbiker — #5
    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #1 Pajan - vloženo: 05.06.2023 v 10:48:25

    No, například sdílené skútry helmy mají a není to zas takový problém. Nápad na používání helem mimo obce by však vyřešilo mnohé a nepřijde mi to jako špatné řešení.

    Teď s teplým počasím se vyrojili příležitostní cyklisté, kteří mají problém se na kole udržet na rovné cyklostezce natož když pak jedou z kopce nebo po šotolině. Tito lidé nemají kolo pod kontrolou a z větší části jezdí bez helem. A to se ještě nebavím o lidech na elektrokolech a už vůbec ne o těch čiplých, kteří lítají po stezkách mezi lidmi čtyřicítkou :-)))

    Když se zavedlo povinné poutání v autě taky lidi nadávali. Tohle je stejné...

    1. na tento komentář reaguje rotik — #3
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744