Cape Epic 2021 ovládly týmy Specialized

Sedmnáctý ročník etapového závodu horských Cape Epic je v cíli, od prvního do posledního dne vedly týmy Specialized...

Autor: Jan Němec
Foto: Sam Clark, Nick Muzik, Gery Perking | Cape Epic
Cape Epic 2021 ovládly týmy Specialized

Hotovo. Absa Cape Epic 2021 dorazil do cíle, 17. ročník osmidenního etapového závodu horských kol ovládly v obou hlavních kategoriích týmy 91Songo Specialized. Premiantky Sina Frei (SUI) a Laura Stigger (AUT) navíc dokázaly zvítězit ve všech osmi etapách, Matthew Beers se stal prvním jihoafrickým vítězem mužského závodu od dob Burryho Standera, zatímco Jordan Sarrou je vůbec prvním francouzským vítězem Cape Epic. Jediný český elitní biker Martin Stošek se cíle nedočkal, když po žaludečních problémech musel v polovině závodu odstoupit. Český biking tak hájily dva páry amatérů, na 44. místě v kategorii mužů (70. místo celkově) dojel Martin Zeithammer s Davidem Trávníčkem (Epic by SportInvest), na 18. místě v kategorii Grand Masters (172. místo celkově) skončili Jan Gábriš a Radim Novotný (GAPP System - Kolofix).Byť v závěrečné etapě do Val de Vie Matt s Jordanem neatakovali nakonec vítěznou nizozemsko-portugalskou dvojici Hans Beckina Jose Dias ve společném dojezdu, v cíli jim jednoznačně patřila veškerá pozornost. "Je to prostě neuvěřitelný pocit," řekl sedmadvacetiletý Matt. "Burry (Stander) nastavil laťku hodně vysoko, byl to skvělý biker. Upřímně jsem si nemyslel, že bych toho někdy mohl dosáhnout. Musím Jordanovi poděkovat. Celý týden mi byl skvělým parťákem, opravdovým superhrdinou. Nikdy jsem si nemyslel, že je to možné. Když jsme startovali a vyhráli prolog, říkal jsem si, že je to úžasné, ale že jsme to udrželi až do konce, za to prostě nemůžu týmu dostatečně poděkovat, měli jsme úžasný tým," doplnil vytáhlý sympaťák, který se na letošní Cape Epic mimořádně připravoval. 


Divadlo končí. 

Mistr světa XCO 2020 Jordan Sarrou nenacházel po osmi dnech bikování v Západním Kapsku slova. "Je to prostě neuvěřitelné," řekl. "Nemám slov. Byl to tak úžasný týden s Mattem. Hned od začátku jsme měli žlutý dres a už jsme ho nepustili. Je to skvělý pocit vyhrát Absa Cape Epic. Děkuji celému týmu - personálu, mechanikům, všem, kteří se na tom podíleli, že to bylo možné," nechal se slyšet Sarrou, který tak při svém druhém startu na Epicu (v roce 2018 dojel s Victorem Koretzkym na 28. místě!) dosáhl na metu nejvyšší. 

Do 68 km dlouhého Grand Finále do Val de Vie vstupoval tým 91Songo-Specialized se solidním šestiminutovým náskokem v celkovém pořadí před druhým týmem Bulls 2 - Martin Frey a Simon Stiebjahn. Byl to slušný náskok, ale na Epicu se může stát cokoliv. Jeden hloupý defekt nebo pád a minuty naskakují. To se ale nestalo, pro německý tým Bulls 2 nebylo ale nakonec v silách jejich náskok alespoň stáhnout. Závěrečná etapa Němcům nesedla tak, jako ta předešlá, kterou vyhráli a tentokrát naopak ztratili 2:25 min.


Hans Becking útočí v poslední etapě...


Skutečný souboj se odehrával o celkové třetí místo. Italové Samuele Porro a Fabian Rabensteiner z týmu Trek-Pirelli začali závěrečnou etapu s malým náskokem před Hansem Beckingem a Josém Diasem z Buff Scott MTB. Ten ale v etapě dlouho nevydržel, protože Becking v prvním stoupání dne atakoval a startovní pole roztrhal. Dvojice Trek-Pirelli se nedokázala vyrovnat nastavenému tempu, s Hansem a Josem tak zůstali jen Matt a Jordan a tak dojeli i do cíle.

Tam vypukla mohutná radost celého týmu, šampaňské stříkalo. Matt s Jordanem strávili na tratích letošním ročníku Cape Epic více než 25 hodin.

 

Uběhlo půl hodiny a v cíli vypukla v týmu Specialized nová vlna radosti. Cílem totiž projely Švýcarka Sina Frei a Rakušanka Laura Stigger. Grand Finále zakončily ve velkém stylu, když vedly od startu až do cíle a ve Val de Vie slavily osmé vítězství. To se v historii Cape Epic povedlo jen dvakrát, v roce 2007 a 2009, v obou případech šlo o dámské týmy.


Laura Stigger a Sina Frei

Stříbrná medailistka z letošních olympijských her v Tokiu byla z vítězství nadšená. "Je to neuvěřitelné," řekla. "Přijely jsme na Cape Epic, abychom si to víceméně zkusily, ale nikdy jsem nečekala, že dokážeme vyhrát. Celý týden jsme prostě byly dobrý tým. Dostaly jsme se na stupně vítězů a už jsme je neopustily. Jsem teď opravdu šťastná. S Laurou jsme dobré kamarádky a myslím, že nám to během celého týdne pomáhalo." Laura dodala, že vítězství bylo výsledkem týmové práce. "Náš úspěch patří celému týmu. Všichni pro nás tvrdě pracovali. Nedokážu teď popsat pocity, je to prostě super." 

Jihoafrická dvojice Candice Lill a Mariske Strauss (Faces CST) dojela druhá v dnešní etapě a druhá skončila i v celkovém hodnocení. Ztráta na vítězky je ovšem propastná: 40:58 min.

Šéf agentury Sport Invest David Trávníček s Martinem Zeithammerem se po zrušení Epicu v roce 2020 na druhý pokus dostali do cíle a rovnou jim patří i titul "nejlepší české dvojice".

"Tím se ale rozhodně nechceme pyšnit, jsme strašně šťastní, že jsme to zvládli, to je vše. Ještě jednou říkám, že to, co potkalo Martina Stoška mě strašně mrzí a říkám naprosto otevřeně, že kdyby byl v cajku, tak by vyhráli," okomentoval Martin. "Dnes asi už chtěli být všichni v cíli, protože se jela podlaha od startu, na trati byly docela brutální stojky a rychlý kamenitý sjezdy. Když jsem viděl značku 10 km Finish, věděl jsem, že máme vyhráno a cíl je splněn. Slíbil jsem Davidovi, že ho do cíle prostě dovezu, smekám klobouk, že vydržel a jako pracující člověk to velice slušně objel, má můj velký obdiv. Za sebe říkám, že se určitě vrátím, protože Epic prostě musíš zažít, je to jako droga."

Svůj pátý Cape Epic dokončil Jan Gábriš, jenž byl rovněž na startovce zrušeného ročníku 2020. Ve dvojici s Radimem Novotným dojeli v kategorii Grand Masters na 18. pozici. 


Honza Gábriš s Radimem Novotným strávili na kole o šestnáct hodin víc než vítězové Matt s Jordanem!

"Závěrečná etapa. Sluníčko. Vyčerpání. Emoce. Nadšení. To je asi stručná charakteristika dneška," informoval nás Honza po závodě. "Dnešní etapa si technicky ničím oproti těm předchozím nepohoršila. Síly docházely na všech frontách a cyklistika se v některých úsecích transformovala do pěší horské turistiky. Konec se silami se projevoval u různých lidi různě. Např. jedna paní prostě už nemohla jet ve stoupání a lehla si na záda. Ležela a rozbrečela se. Její partner ji uklidňoval. Bylo to 40 km do cíle... fakt silný. První a poslední kopec etapy prostě vysály i ty poslední zbytečky našich sil. Dojezd byl samozřejmě bombastický. Dojel nás ještě jeden tým a chtěl nás zaříznout, ale i přes to vyčerpání jsme se nedali a kluci nám odpadli 100 m před cílem a my si svoji pozici obhájili. Co říct závěrem. Tento Cape Epic byl výjimečný kvůli termínu, počasí, počtu účastníků a Covidu. Pro mě osobně v tom, že jsem bez problému absolvoval v úterý sjezd, ve kterém jsem před 5 lety lehnul, roztrhl si předloktí a málem nedokončil. Od pondělí jsem jezdil s prasklým zadním ráfkem, byly to nervy, ale vydržel až do konce. Máme to za sebou!!!," radoval se v cíli Honza.

Nejslavnější etapový závod horských kol Cape Epic napsal mnoho příběhů, k některým se ještě pokusíme vrátit a přiblížit vám je. Příští ročník je na programu už za pět měsíců! Termín pro 18. ročník Cape Epic je stanoven na 20. - 27. března 2022. A pokud byste chtěli být součástí této bikerské show, už zítra se otevírají přihlášky!  

 

 

Výsledky

 

Ženy
1. 91Songo Specialized - Sina Frei (SUI) / Laura Stigger (AUT) 3:21:50 hod.
2. Faces CST - Candice Lill / Mariske Strauss (RSA) +10:46 min.
3. Salusmed - Ariane Lüthi (SUI) / Robyn de Groot (RSA) +11:44 min.

Celkové výsledky Cape Epic 2021:
1. 91Songo Specialized 30:39:52 hod., 2. Faces CST +40:58, 3. Salusmed +52:45

Muži
1. Buff Scott MTB - Hans Becking (NED) / José Días (POR) 2:49:28 hod.
2. 91Songo Specialized - Jordan Sarrou (FRA) / Matthew Beers (RSA) +00:04 min
3. Bulls 2 - Martin Frey (GER) / Simon Stiebjahn (GER) +2:25 min
4. Trek Pirelli - Samuele Porro (ITA) / Fabian Rabensteiner (ITA) +10:23 min
5. Pyga Euro Steel -  Pieter du Toit (RSA) / Philip Buys (RSA) +10:23 min
...
87. (55.) Epic by SportInvest - Martin Zeithammer / David Trávníček +1:06:18 hod
173. (19.) GAPP System - Kolofix - Jan Gábriš / Radim Novotný  +1:11:35

Celkové výsledky Cape Epic 2021:
1. 91Songo Specialized 25:17:28 hod., 2. Bulls 2 +8:59 min., 3. Buff Scott 1 +14:34 min, 4. Trek - Pirelli +24:10 min

 
Kompletní výsledky zde

 

Pokračovat na: Fotogalerie

Seznam stránek článku:

 1. Cape Epic 2021 ovládly týmy Specialized
 2. Fotogalerie
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Týmy a klubyKulhavý je zpátky na kole. Návrat na závodní tratě plánuje v květnu
  Kulhavý je zpátky na kole. Návrat na závodní tratě plánuje v květnu
 2. Týmy a klubyTým Buff Megamo se vrací ke Cape Epic ve videu "Fighting for a dream"
  Tým Buff Megamo se vrací ke Cape Epic ve videu "Fighting for a dream"
 3. ZávodyFotogalerie: Cape Epic 2024
  Fotogalerie: Cape Epic 2024
 4. PreviewVítězný Cape Epic Bikecheck: Ghost Anne Terpstry & Specialized Howie Grottse
  Vítězný Cape Epic Bikecheck: Ghost Anne Terpstry & Specialized Howie Grottse
 5. Ostatní závodyZávěrečnou etapu Cape Epic ovládl tým Bulls Mavericks, celkovými vítězi Beers s Grottsem
  Závěrečnou etapu Cape Epic ovládl tým Bulls Mavericks, celkovými vítězi Beers s Grottsem
 6. Ostatní závodyCape Epic 2024: vyhraná 6. etapa je pojistka "žluťáku" Beerse s Grottsem
  Cape Epic 2024: vyhraná 6. etapa je pojistka "žluťáku" Beerse s Grottsem

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #19 Honza S. - vloženo: 05.11.2021 v 22:03:42

  odpověď na trance28 — #18 Ideálně na RedBull TV... Taky jsem zvědavý, ale mám to docela dost z ruky zajet tam. :-)

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #18 trance28 - vloženo: 05.11.2021 v 18:55:20

  odpověď na tntbiker — #17 pokud to bude mozny, prosil bych primy prenos :-)

  1. na tento komentář reaguje Honza S. — #19
  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #17 tntbiker - vloženo: 05.11.2021 v 14:31:19

  odpověď na Pavel Trance — #16 Tak jo. Přijeď tuto neděli v 19 hodin do restaurace u Černého orla, Valašské Meziříčí. Budu tam. Kafe nevoz, to tam vaří:-)

  1. na tento komentář reaguje trance28 — #18
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #16 Pavel Trance - vloženo: 05.11.2021 v 08:44:13

  odpověď na tntbiker — #13 Jestli jsi si tak jistý, že máš pravdu, tak to můžeme probrat u kávy. Zajímá mě názor člověka jako jsi ty :) iaace@seznam.cz. Klidně zajedu a kafe přivezu taky. Rodiče bohužel nepřijedou, že by jsi jim to mohl říct taky od plic :(

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #17
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #15 tntbiker - vloženo: 03.11.2021 v 10:00:37

  odpověď na Burgr — #14 Souhlasim, ale tady jde o to, ze PT tu sproste napada. Proste se projevuje jako hloupy clovek. I kdyz je mozna matematicky genius:-)

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #14 Burgr - vloženo: 03.11.2021 v 09:02:36

  odpověď na tntbiker — #13 Inteligencí je více druhů, záleží na definici.

  Takže to, že někteří máme cit pro jazyk, neznamená, že máme matematické, sociální nebo jiné dovednosti.

  Jen já mám všechno, hlavně a nejvíc skromnost!!!

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #15
  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #13 tntbiker - vloženo: 02.11.2021 v 15:57:14

  odpověď na Pavel Trance — #11 Tak jsem si to teď přečetl, co hezkého píšeš. Pochopil jsem z toho všeho, co tě rozčílilo, že uznáváš že jsi hloupý? Nic si z toho nedělej, říci o někom, že je hloupý, neznamená nadávku. Lidé jsou chytří, extrémně inteligentní, a potom jsou lidé hloupí, někteří jen méně bystří. Tak to je na tom světě zařízeno. Každý se nějak narodí. Takže není třeba, abys nad sebou lámal hůl. Určitě máš jiné přednosti.:-) Ale chytrost to rozhodně není:-)

  1. na tento komentář reaguje Burgr — #14
  2. na tento komentář reaguje Pavel Trance — #16
  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #12 Tommy_25 - vloženo: 02.11.2021 v 10:36:39

  odpověď na Pavel Trance — #11 Nečekal bych z druhé strany vážný zájem o osobní schůzku. Střet s realitou je poněkud jiný než v online světě ; )

  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #11 Pavel Trance - vloženo: 01.11.2021 v 06:03:36

  odpověď na tntbiker — #10 Nezáviď. Můžeš mít vyšperkovaný web bez chyb. Jenže to by jsi musel umět něco jiného než prudit.

  Jinak ozvi se na iaace@seznam.cz chci vidět jaký budeš machr v reálu. Urážet něčí rodiče ? To dělá a největší svoloč. Fetky, smažky apod pakáž. Napiš klidně zajedu na kafe :)

  1. na tento komentář reaguje Tommy_25 — #12
  2. na tento komentář reaguje tntbiker — #13
  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #10 tntbiker - vloženo: 27.10.2021 v 13:37:09

  A ještě bych chtěl dodat. Bývaly tu testy kol. Teď, když si MTBS otvírám, žiji v naději, že se tu nějaký test zase dočtu. Místo toho se redaktoři podívají na obrázky firemních stránek a podle obrázků nám něco o kolech (zase obrázky z webu) napíší. Tak si už asi půl roku zase kupuji Velo, kde jsou testy kol. Firmy asi vědí, komu kola půjčovat a komu ne a proč. Třeba to je kvůli těm pravopisných chybám? :-)))

  1. na tento komentář reaguje Pavel Trance — #11
  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #9 tntbiker - vloženo: 27.10.2021 v 13:30:26

  odpověď na Šíny — #7 Milý Šíny. Mě to opravdu nebaví. Jen se snažím upozorňovat redakci, že v článcích, skoro ve všech článcích, mají pravopisné chyby. Já si prostě myslím, že web, který má obrat přes dva miliony korun ročně z příjmu za reklamu (VIZ veřejně dostupný zdroj), by měl dodržovat nějakou slušnou kulturu slova, což je i psát správně pravopisně. Bohužel, doba je taková, že na dobře míněné upozornění se v diskuzích ozývají idioti, kteří zřejmě nedokončili základní školu. Přeji ti hezký den.

  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #8 Pavel Trance - vloženo: 27.10.2021 v 12:17:46

  Ono to ntbiker baví. V reálném životě se s ním nikdo nebaví a tohle je vlastně jediný způsob kontaktu s lidmi :D To bude zakomplexovaný učitel- tedy odpad co nic neumí jen teorii. Sám nic nedokázal a nikdo se s ním nebaví. Opět si přečtu jak jsem málo inteligentní apod. jako kefemlejnek.

  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #7 Šíny - vloženo: 27.10.2021 v 11:08:44

  odpověď na tntbiker — #6 Ne, problém máš rozhodně ty a ještě několik podobných pacientů. Vždyť to nemusíš číst. Nebo si udělej vlastní web a něco si tam piš. Jenže tebe tohle baví, viď? Bohužel s blbostí se bojovat nedá. Škoda ale je, že komentáře k článkům se na netu nedají číst vůbec nikde, protože dementů je všude spousta.

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #9
  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #6 tntbiker - vloženo: 26.10.2021 v 06:38:20

  odpověď na myval87 — #5 Prosím tě, myvale87, píši to nerad, ale ty, tvoje rodina, máte nějakou silně komunistickou minulost, když žádáš blokovat někoho, kdo píše jasnou pravdu? Takové šílené názory se občas geneticky dědí. Já mám dojem, že trpíš především ty:-)

  1. na tento komentář reaguje Šíny — #7
  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #5 myval87 - vloženo: 25.10.2021 v 19:23:03

  odpověď na petan — #2 prosim vas proc ho nebloknete? když tak trpi udelejte to pro nej!nebo mala anketa at nemusim cist ty jeho blaboly v kazdem clanku

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #6
  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #4 myval87 - vloženo: 25.10.2021 v 19:22:08

  odpověď na tntbiker — #3 ty musis byt hrozny debil

  odpověz na tento komentář
 17. avatar
  #3 tntbiker - vloženo: 25.10.2021 v 11:03:06

  odpověď na petan — #2 Vzhledem k tomu, že vy tady často nevidíte a neřešíte problém ani v podmětu s přísudkem, čárky sekáte jak se vám líbí, nebo nesekáte, tak se nedivím, že ani v tomto případě problém nevidíte:-)

  1. na tento komentář reaguje myval87 — #4
  odpověz na tento komentář
 18. avatar
  #2 petan - vloženo: 25.10.2021 v 08:02:57

  odpověď na tntbiker — #1 Tak ona je to přímá řeč jednoho ze závodníků. Jako citaci prvotních dojmů v tom žádný problém nevidím :-)

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #3
  2. na tento komentář reaguje myval87 — #5
  odpověz na tento komentář
 19. avatar
  #1 tntbiker - vloženo: 24.10.2021 v 21:04:59

  TVL, tak toto takto napsat, to chce opravdu absolvovat kurz tvůrčího psaní:-))) “Závěrečná etapa. Sluníčko. Vyčerpání. Emoce. Nadšení.” …. Hrubky radeji nekomentuji.

  1. na tento komentář reaguje petan — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744