Specialized Epic Comp - závodní startovačka

Když se podíváme na nabídku Specialized v kategorii X-Country fullů, tak tenhle bike najdeme na jejím počátku. Fakticky jde tedy o nejlevnější a současně také jedinou hliníkovou variantu tohoto modelu...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
Specialized Epic Comp - závodní startovačka

Specialized se svým odpruženým Epicem patří bez debaty k etalonu kategorie X-Country fullů. Mnozí se jím inspirují, mnozí se k němu chtějí přiblížit, nicméně Epic je samozřejmě pouze jeden. Jeho nejnovější generace je na světě zatím celkem čerstvě, a proto se většina jeho meziročních inovací odehrává pouze v decentních změnách specifikací.

Kromě toho, že je základní model Epicu postavený na hliníkovém rámu, tak disponuje stejnou geometrií, a dokonce i stejným chytrým zadním odpružením Brain jako dražší modely. Šetří se zde na sériové vidlici a pochopitelně hlavně komponentech, ale o těch bude řeč až o něco později, teď se pojďme vrátit k rámu.

Při jeho stavbě použili konstruktéři nejmodernější způsoby zpracování a především svařování hliníku, kterým Specialized momentálně disponuje. Trubky ze slitiny M5 jsou spojeny díky D'Aluisio Smartweld technologii, díky které je rám, co se tvaru a designu týká, v podstatě velice podobný karbonovému provedení.

Dominují zde kruhové průřezy a poměrně subtilní průměry, které mají za cíl udržet na uzdě pokud možno co nejlepší hmotnost spolu s maximální možnou mírou tuhosti hliníkového rámu.

Rám disponuje nejenom modelní X-Country progresivní geometrií, umožňující používat oproti předchozí generaci kratší představce, ale také pro Specialized novinku v podobě nového zadního odpružení. Specialized totiž v případě Epica nepoužívá svůj legendární čtyřčepový FSR systém, ale přepracovanou a zjednodušenou verzi zeropivot systému, u kterého vynechává zadní čep a práci nechává na pružnosti horní rámové vzpěry. Identický systém odpružení používá Specialized i u svých karbonových Epiců jen s tím rozdílem, že ty mají ve všech případech zadní stavbu vyrobenu z karbonu.

Že jde o moderní pojetí konstrukce, dokládá také skutečnost, že zde Specialized vrátil závitové středové složení, do kterého se misky šroubují, nikoliv lisují. No a byť jde o hliníkový rám, tak i zde pochopitelně nechybí ani kompletní vnitřní vedení kabeláže.

Pokračovat na: 1X je základ

Seznam stránek článku:

 1. Specialized Epic Comp - závodní startovačka
 2. 1X je základ
 3. Fotogalerie
Přečteno - 13678x Tagy: specialized 29
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeTEST: Giant Reign 29 2 
  TEST: Giant Reign 29 2 
 2. Tech newsNorco představuje nový Optic
  Norco představuje nový Optic
 3. Testy - RecenzeVideotest: Specialized Epic HT Expert
  Videotest: Specialized Epic HT Expert
 4. TechnikaFotogalerie: GT e-novinky pro 2020
  Fotogalerie: GT e-novinky pro 2020
 5. TechnikaFotogalerie: Kellys Hacker 30
  Fotogalerie: Kellys Hacker 30
 6. PreviewKellys Hacker 30 - uhlíkový základ
  Kellys Hacker 30 - uhlíkový základ

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #5 vlada83 - vloženo: 17.10.2018 v 12:05:05

  odpověď na rotik — #4 tak ono to je mnohem prostší, prodaj ti 30z převodník a moc dobře vědí, že si pak půjdeš ještě koupit 32 nebo 34zubovej takže ještě vydělaj na dalších dílech

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #4 rotik - vloženo: 16.10.2018 v 09:08:40

  odpověď na Magua — #1 Přesně, mám stejný názor, akorát nejde jen o silnici. Ten převodník bude limitovat i na obyčejné lesní cestě, nebo šotolině. Tohle ale není problém jen Specialized ale skoro všech značek. Víte o co jde? Prodejci kol chtějí především vycházet vstříc mase, která nejezdí, protože na ní se dá vytřískat nejvíc peněz. A člověk , který nejezdí by 34 zubů neutáhl.

  1. na tento komentář reaguje vlada83 — #5
  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #3 Hazoš - vloženo: 05.10.2018 v 14:08:03

  1x11 komplet hlína a 80katalogovka? :D

  Jdu blejt :/ Za tyhle lowcost specifikace 1x11 se hudrovalo už dva roky zpět a ona je to furt stejná sada, furt stejný komponenty...

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #2 Babaja - vloženo: 05.10.2018 v 09:17:43

  Nechápu proč pisatel u tohoto "závodního " bajku za 80000kč nezmínil váhu.

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #1 Magua - vloženo: 04.10.2018 v 18:20:03

  Cpát převodník s 30 zuby na bike jako je Epic je prostě donebevolající hovadina. S převodníkem pod 34 zubů se prakticky nedá jezdit po silnici pokud se člověk nechce plazit jako hlemejžď nebo dupat jako králíček duracel. A pokud mi někdo tvrdí, že tyto bajky nejsou určené na silnici, tak se mýlí - jen a pouze v terénu se jezdit opravdu nedá. Když chce člověk něco projet a zažít, musí častou absolvovat dlouhé kilometry na silnici i s mtb kolem.

  1. na tento komentář reaguje rotik — #4
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744