Superior znovu posouvá hranice. Po prvních českých devětadvacítkách přichází prototyp 32" kola

Superior32

Před dvaceti lety byli za blázny. Dnes chce Superior znovu změnit bikové Česko, jako první výrobce ukázal svůj stroj na 32palcových kolech...

Když Superior v roce 2004 jako vůbec první český výrobce představil horská kola na 29palcových kolech, reakce byly často spíš skeptické než nadšené. „Nedá se na tom jezdit, je to dlouhé, neobratné, závodit se na tom nikdy nebude,“ vzpomíná dnes Petr Lavička, šéfkonstruktér značky Superior.

Jenže to, co tehdy vypadalo jako okrajový experiment, nakonec změnilo celý bikový svět. Přechod z šestadvacítek na devětadvacítky přitom nepřišel ze dne na den. Spíš připomínal blížící se tsunami. Dlouho se zdálo, že se vlastně nic neděje. Trh byl tichý, opatrný, konzervativní. A pak najednou přišla vlna, která smetla prakticky všechno před sebou.

Dnes už je šestadvacítka prakticky minulostí a devětadvacítky se staly standardem od hobby jezdců až po Světový pohár. A právě tahle zkušenost je jedním z důvodů, proč Superior nyní znovu zkouší posunout hranice – tentokrát s 32palcovými koly.

Dva roky debat. Teď už má projekt zelenou

Česká značka ukázala první funkční prototyp „dvaatřicítky“ a podle Petra Lavičky už nejde jen o vývojovou hříčku nebo test pro interní potřeby. „Už jsme se rozhodli, dostali jsme zelenou. Za rok touhle dobou by to mohlo být venku,“ naznačuje, že projekt dostal definitivní podobu.

Myšlenka přitom nezrála týdny, ale roky. „Bavili jsme se o tom asi dva roky. Člověka láká zkusit něco úplně nového,“ vysvětluje Lavička.

Podle něj navíc nejde o izolovaný experiment jedné značky. „Spousta výrobců na tom pracuje. Už vloni o tom mluvili kluci ze Scottu, hotovo má BMC, KTM nebo Stoll a další značky to mají rozdělané taky.“

První testy? Euforie a totální vyčerpání

První ostré testování na něj zapůsobilo víc, než čekal.

„Úplně jsem se na tom kole zničil,“ směje se při popisu prvních jízd. „Přijel jsem domů, otevřel ledničku, špajzku… byl jsem úplně mrtvej. Když testuješ něco nového, jsi v euforii, pořád zkoušíš další věci, tlačíš na to a najednou zjistíš, že jsi hodinu a půl nejedl.“

První dojmy mu okamžitě připomněly dobu, kdy svět objevoval devětadvacítky. „Najednou sjedeš technický sjezd, se kterým jsi měl dřív problém. Ty nerovnosti to doslova žehlí. Komfort je obrovský.“

Velká kola podle něj přinášejí výrazný gyroskopický efekt a setrvačnost. Jakmile se ale roztočí, začnou fungovat ve svůj prospěch. „Na dlouhé gravelové štreky je to fantazie. Jak to rozšlapeš, tak to prostě jede.“

Gravel? Ideální prostředí pro 32"

Současný prototyp je zatím postavený s hliníkovými výplety a stále jde o vývojový kus, takže v prudkých výjezdech ještě nepůsobí tak živě jako lehké karbonové XC kolo.

Přesto už dnes Lavička vidí velký potenciál hlavně v gravelu a dlouhých maratonských tratích.

Testovací verze obouvá pláště šíře 50 mm, finální produkční verze by ale měla počítat až s 65 mm. „Na šotolinové cestě jsem si říkal: to není možné. V zatáčkách máš mnohem větší styčnou plochu, drží to déle a ustřelí to až ve vyšší rychlosti. Vlastně jsem si říkal, že je to trochu nebezpečné,“ popisuje s úsměvem.

Podle něj přitom nejde jen o vyšší komfort, ale i o rychlost a stabilitu. „Po asfaltu to jede překvapivě dobře a na šotolině je to úplně jiný level.“

Přijdou 32" kola i do cross country?

Otázkou samozřejmě zůstává, zda se dvaatřicítky mohou prosadit i v čistém XCO. „Cross country je na tom zatím trochu rock’n’roll, hlavně na tratích nahoru dolů, ale umím si představit, že na některých okruzích by se jezdil hardtail místo fullu. Ušetříš kilo a to kolo výborně akceleruje,“ myslí si Lavička.

Velkou výhodu vidí v tom, že moderní geometrie umožňují udržet posed překvapivě podobný současným kolům. „Když postavíš dvaatřicítku vedle devětadvacítky, řídítka máš prakticky ve stejné výšce. Jen se víc ‚ponoříš‘ mezi kola.“

Objeví se 32" už ve Světovém poháru v Novém Městě?

Spekulace kolem 32palcových kol se stále častěji objevují i v prostředí Světového poháru. A Nové Město na Moravě by mohlo být jedním z míst, kde se podobný prototyp objeví na očích veřejnosti.

„Myslím si stoprocentně, že se to letos někde objeví. Nevím, jestli zrovna v Novém Městě, ale určitě už někdo na tom letos pojede,“ říká Lavička a nezapomíná připomenout, že prototypy Superior budou k vidění a dokonce i k otestování na test festu během SP v Novém Městě na Moravě.

Podle něj už mají některé značky vývoj výrazně dál, než se veřejně zdá. „Kluci na tom už vyhráli Cape Epic, takže evidentně to funguje. A co jsem slyšel, tak ty kola mají velmi dobré prodeje,“ připomíná Petr Lavička úspěch Švýcara Felixe Stehliho, který se stal prvním jezdcem v historii, jenž dokázal vyhrát etapu na biku Stohl s 32palcovými koly

A stejně jako kdysi u devětadvacítek věří, že si cyklistický svět na nový rozměr rychle zvykne. „Dneska si už skoro nikdo nevzpomene na šestadvacítky. Myslím, že geometrie a celé platformy se postupně doladí tak, že to bude úplně normální.“

  • 15. 05. 2026
  • Tech news
  • Foto: Jan Němec, Josef Indra

Diskuze k článku

  • #1 Frybis15. 05. 2026, 20:47

    https://meritbikes.com/jumbo-750d-gravel-bike/

    Opravdu první? :-) Merit je podobně český jako Superior - rámy dělané kdesi a montáž v ČR, no a Merit už od loňského léta jede ve velkém :-)

  • #2 Jak Jarda17. 05. 2026, 21:25

    750d má jiný průměr ráfků než 32". 750d má průměr ráfku 660 mm (ETRTO), kdežto 32" má průměr ráfku 686 mm.

  • #3 NoAlias17. 05. 2026, 22:52

    Jak Jarda — 2: Jsou to reálně stejné komponenty, rozměry.

  • #4 Jak Jarda18. 05. 2026, 15:01

    NoAlias — 3: Co je na těch dvou různých průměrech ráfků stejného?

Vložit komentář

Před přidáním komentáře se musíte Přihlásit nebo Registrovat