Trek o něm dokonce tvrdí, že jde o nejoblíbenější horské kolo na světě. O tom by se s úspěchem dalo pochybovat, ale že může jít o nejoblíbenější bike od Treku, je klidně možné...
Když se loni Trek rozhodl výraznějším způsobem předělat svůj nejuniverzálnější trailový model, rozhodl se, že se vydá cestou ještě větší možnosti individualizace, než byla ta, kterou disponoval jeho předchůdce. Jeden rám. Dva rozměry kol (27,5+/29"). 130mm zdvihy a k tomu navíc ještě slušná škála nabízených výbav. No to by v tom byl čert, aby si člověk nevybral.
Před časem jsme vám představili nejvyšší z Fuel EXů - celokarbonový topmodel 9.9, který se pyšní jako jediný opravdu celokarbonovou konstrukcí rámu.
Trek ho u nás v podstatě nenabízí samostatně jako sériovku, ale můžete si ho sestavit v rámci Project One programu, což obnáší sice obrovské možnosti, jak si kolo naprosto přizpůsobit vlastním požadavkům včetně barvy a komponentů, ale stojí vás to minimálně 240 tisíc Kč.
To dnes testovaný bike Fuel EX pořídíte o stovku tisíc levněji, a přitom, co se užitných vlastností týká, nebudete na tom o mnoho hůře.
Oproti zmiňované variantě 9.9 má devět osmička hliníkové řetězové vzpěry zadní stavby. Přední trojúhelník je identický stejně tak jako horní karbonové vzpěry. Vše z tradičního OCLV trekovského karbonu. V detailech je síla a Trek to ví. Proto si pohrál s detaily rámu na několika místech, ať už jsou to vstupy a výstupy z něj pro vnitřkem vedenou kabeláž, nebo velice reprezentativně provedenou hlavovou trubku s jednoduchým plastickým znakem značky v její horní části.
Ostatní linie jsou čisté a spoléhají na jednoduchost, a to jak tu konstručkní, tak barevnou. Kombinace temně stříbrného matu s lesklou černí dává kolu šmrnc a neurazí ani hodně konzervativního zákazníka. Zadní stavba je přitom jednoduchý přepákováný jednočep, který je ovšem vylepšený ABP systémem integrujícím čep zadní stavby přímo do osy kola.
Nízká hlava, výrazný slopping, krátký představec a spousty místa pro kolena doslova vybízejí vzít tenhle bike někam do lesa a dát mu pořádně do těla. O tom, že by měl zvládnout i hrubší zacházení svědčí také precizní obandážování spodní části rámu, které ho má chránit proti odletujícím kamenům. Žádné kousky nalepené gumy, ale přesné plastové odlitky padnoucí na exponovaná místa tak zvaně jako prdel na hrnec. Takto ochráněná ja na dvou místech jak spodní rámovka, tak i zadní stavba.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Nová pravidla, kvalifikace, závody jen těch nejlepších, divoké karty…..odvážný krok směrem k budoucnosti horské cyklistiky....…
Celý článek…Specialized uvedl na trh elektrokolo Vado SL 2 Carbon, které se váhou dostalo na pouhých...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
odpověď na petan — #4 Děkuji za odpověď, je to přesně tak jak píšete. Já mám tedy o 3cm na výšku míň, ale zase poměrně dlouhé nohy (standover 90cm), takže jsem většinou právě přesně na rozhraní L(19,5) a XL (21,5). Doposud jsem jezdil XL (Trek Superfly, Canyon Nerve), ale postupem času a posunem spíš k technickému trailovému ježdění mi ta XL velikost v terénu začíná připadat neohrabaná, byť se mi na tom jinak sedí dobře.. Proto jsem teď zvolill L (19,5) a doufám že jsem udělal dobře.. Vyzkoušel a proměřil jsem co se dalo, víc pro to udělat nemůžu, jen ještě čtu názory lidí s podobnými proporcemi. Vaše odpověď mi pomohla v tom, že jsem snad zvolil dobře... Děkuji.
odpověz na tento komentářodpověď na albertcz — #3 Mám naprosto obdobné pocity. Pokud bych řešil toto kolo na bázi allmountain biku s vyšším zdvihem ala Remedy, asi bych také preferoval 19,5 pro techničtější jízdu, ale pro více jezdivé záležitosti s menší technickou náročností bych naopak dal přednost té 21,5" velikosti, protože raději si případně o něco zkrátím představec, než abych jezdil na příliš krátkém rámu s delším představcem. Hodně podobně to mám i u Spešlu kde s novou generací Stumpjumperů a Camberů občas preferuji XL oproti L. Je to více o pocitech a o tom jak a kde chce na kole člověk jezdit. U výšky 185-190 cm je možné volit obě velikosti ale ideální je přesně jak říkáte si je vyzkoušet a rozhodnout se podle pocitu :-)
- na tento komentář reaguje albertcz — #5
odpověz na tento komentářodpověď na petan — #2 Děkuji za odpověď. Upřesním proč jsem se ptal - budu kupovat tohle kolo, trošku jinou konfiguraci, ale jinak co se týče geometrie to samé stejné. Mám 186cm a dlouho jsem řešil jestli 21,5 nebo 19,5. Vyzkoušel jsem obě velikosti, s každou jsem najel asi 40km. Nakonec jsem zvolil 19,5, protože v terénu mi to vyhovuje prostě víc, je to obratnější, hbitější, byť je to jinak na mě trochu krátké. Pokud by jste mohl napsat jak na Vašich 189cm vyhovuje 21,5 a jestli Vám 19,5 připadá malá, tak bych to uvítal.. Děkuji.
- na tento komentář reaguje petan — #4
odpověz na tento komentářodpověď na albertcz — #1 Dobrý postřeh, díky za něj. To eLko v komentáři jsem použil automaticky, protože je to nejčastější velikost, kterou do redakce dostaneme. V některých případech ale na mou výšku 189cm sedí lépe velikost XL, což je u Treku právě 21,5" Trek neoznačuje velikosti písmeny ale čísly, takže je to v komentáři zmíněno opravdu špatně, omlouvám se.
- na tento komentář reaguje albertcz — #3
odpověz na tento komentářZdravím,
mám dotaz - ve videu se hovoří o velikosti L, ale na jedné z fotek v galerii je na sedlové trubce jasně vidět štítek s číslem 21,5, tedy XL... Jak to tedy je?
Děkuji
- na tento komentář reaguje petan — #2
odpověz na tento komentář