Mažete nebo voskujete? Kdo maže, ten jede, říká se. A kdo voskuje, tak ví, že je to ještě lepší :-) Podívejte se na návody, jak to dělat efektivně...
Voskovat řetěz nebo jej mazat olejem? To je otázka, kterou si dnes klade mnoho cyklistů, zatím ale většina sází na tradiční olejová maziva. Vosky na řetěz má dnes ve své nabídce již mnoho firem z oboru a na internetu je možné nalézt mnoho materiálů o tom, co, jak a proč používat a co je tím nejlepším řešením.
První materiál v češtině na toto téma vypustil do světa formou videa Ondra Němec z firmy Bike Brothers, která je dovozcem značek Squirt a Silca. Jihoafrický Squirt si své jméno vybudoval právě na voskových mazivech a ve své nabídce ani nemá variantu v podobě tradičního olejového maziva. Silca, která pak nabízí produkty pro cyklistické fajnšmekry, posouvá mazání voskem na úplně jinou úroveň.
Vosky rozdělujeme na dva typy, a to buď klasické “kapátko”, což je emulze vosku ve vodě, nebo granulát, který je nutné roztavit, řetěz z kola demontovat a vyvařit jej v této lázni. Varianta s granulátem je o něco složitější a také dražší, ale při dobrých podmínkách slibuje velmi dlouhou výdrž a v podstatě nepotřebuje žádnou údržbu.
Ondra ve druhém videu, které je více obsáhlejší, vyzval k diskusi a sdílení zkušeností, protože první díl videa o mazání voskem byl velmi zobecněný a spousta věcí v něm chyběla. Rád se tedy podělím o svou osobní zkušenost, protože vosky na řetěz již pár let používám.
Jak je ve videu zmíněno, důkladné odmaštění řetězu je naprostý základ úspěšného používání voskového maziva.
Vyvaření řetězu v lázni z voskového granulátu (v případě Silcy obohaceného o grafen) zaručí dlouho životnost pouze za suchých podmínek. Právě granulát od Silcy nám Bike Brothers Import poskytl na test na jaře a při použití na horském kole v něčem, co bych nazval “středně blátivý terén” je jeho životnost omezena opravdu jen na jednu jízdu.
Pokud jde o mou osobní zkušenost, preferuji emulze vosku ve vodě, jaké nabízí třeba Squirt, ale i mnoho jiných výrobců. Výhodou tohoto řešení je jeho snadná aplikace a značná čistota celého převodového ústrojí ve srovnání s mazivem na bázi oleje. Naopak, nevýhodou je jeho nižší životnost, a tedy nutnost častějšího domazávání. Vosky si také hůře rozumí se špatným počasí a blátem, což je věc, kterou Ondra ve videu zmiňuje. Jedna z mých dalších zkušeností je pak životnost nebo funkčnost vosku v nižších teplotách, okolo + 5 °C a méně, kdy prostě vosk nefunguje a máte pocit, že řetěz je suchý. Squirt lube nabízí i variantu vosku pro nízké teploty, s tou ale žádnou osobní zkušenost nemám a při nižších teplotách jsem se tedy vždy uchyloval k mazivu na bázi oleje.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
odpověď na supervisor — #6 Základní způsob jak odstrani tovární "high performance" mazivo je vyvaření ve vodě s tabletou do myčky na nádobí.
odpověz na tento komentářAhoj. teď jsem řetěz 2h v acetonu potom 2h isopropanolu a pořád brutálně lepká. Mám k dispozici ještě ultrazvukovou myčku, nebo takový ten mycí stůl. Co doporučujete ?
- na tento komentář reaguje panzdenda — #7
odpověz na tento komentářPodle mého názoru jsou vosky dobré na silničku (tam to používám), ale určitě ne na bike s ohledem na vysokou zátěž v terénu a znečištění. Kamoš to maže squirtem a když jedeme delší švih, slyším, jak mu šustí řetěz, protože je ke konci už suchý.
odpověz na tento komentářTak je hlavne dobry, ze z clanku vyzniva to, ze je to v podstate uplne k nicemu :-)
odpověz na tento komentářTak nějak to nechápu, jako že to je super když to vyvaříš, ale vydrží to míň než mi vydrží zelený MucOff?
odpověz na tento komentářodpověď na Honza S. — #1 Normální PR :-)
odpověz na tento komentářTeda vydat "článek" o dvou videích na YT, to jako fakt?
- na tento komentář reaguje tntbiker — #2
odpověz na tento komentář