Cyklokrosař Niels Albert musel ukončit kariéru

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu mezi elitou, Belgičan Niels Albert (28), včera na tiskové konferenci oznámil okamžitý konec kariéry kvůli srdeční arytmii.

„Mnohem dřív, než by mě napadlo, končím kariéru,“ přiznal Albert se slzami v očích. Na tiskové konferenci v belgickém Leuvenu přečetl předem sepsané prohlášení z papíru a měl co dělat, aby to zvládl do konce. Pak ze sálu odešel a na dotazy novinářů odpovídal jen lékař a členové Albertova týmu BKCP Powerplus.

„Mám srdeční arytmii. Kdybych závodil, mohlo by to pro mě mít fatální následky. Nemohu pokračovat,“ řekl Albert. Tituly mistrů světa získal kromě elitní kategorie i jako junior a závodník U23. Dvakrát vyhrál celkově světový pohár, jednou Bpost Bank Trofee, má jeden belgický titul z elity. Vedle Svena Nyse a Zdeňka Štybara patřil v posledních letech do top 3, v Belgii je velkou celebritou. Celkem má na kontě 79 krosových vítězství, ale jubilejní 80. už nepřidá.

„Není to pro mě lehké, ale snad jsem během kariéry řadě lidí udělal radost a mému sportu jsem obětoval všechno,“ uvedl smutný Albert. 

Lékaři u něj zjistili srdeční vadu letos při rutinní kontrole v Antverpách, podrobnější vyšetření v Leuvenu potvrdilo, že by při vysoké intenzitě mohl dostat infarkt. Proto musel Albert ze dne na den skončit. „Jedině toto radikální řešení mi zachrání život,“ dodal zdrcený Albert.

Lékař týmu na tiskovce řekl, že i při nižší zátěži je jeho arytmie poměrně rozsáhlá. „Ten problém se nedá řešit, závodit s tím nesmí. I tak ho budeme permanentně monitorovat, a když se cokoliv zhorší, musí k nám.“

Foto: Michal Červený

20.05.2014 - Závody - autor: Jan Nemec - 10401x niels albert
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Ostatní závodyZávěrečný Bpost Bank Trofée ovládl Albert, celkově opět Nys
    Závěrečný Bpost Bank Trofée ovládl Albert, celkově opět Nys
  2. Světový pohárŠestý díl SP českým krosařům vyšel: Ťoupalík 1. Bína 5.
    Šestý díl SP českým krosařům vyšel: Ťoupalík 1. Bína 5.
  3. Světový pohárAlbert si podmanil Koksijde, Ťoupalík v juniorech pátý
    Albert si podmanil Koksijde, Ťoupalík v juniorech pátý
  4. ZávodyFotogalerie: Světový pohár v cyklokrosu - Plzeň 2012
    Fotogalerie: Světový pohár v cyklokrosu - Plzeň 2012
  5. Světový pohárNiels Albert v Plzni ukázal, že bláto mu sedí. Češi bez medaile
    Niels Albert v Plzni ukázal, že bláto mu sedí. Češi bez medaile
  6. Ostatní závodySezonu zakončil Štybar stříbrem, čeká jej relax v Sv. Mořici
    Sezonu zakončil Štybar stříbrem, čeká jej relax v Sv. Mořici

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #30 Giro - vloženo: 24.05.2014 v 17:45:02

    odpověď na Stanislav.Jirak — #29 Čau Stando,

    Vzhledem k tomu, že o tom něco málo vím, ještě to trochu upřesním. Tréninková dávka 200 km, pro špičkového běžce, není žádný problém. Znal jsem dokonce trenéra, který tvrdil, že kdo neběhá 200 týdně, tak netrénuje. Je to jen o intenzitě (jako mílař jsem běhal 90 až 120 jedno fázově a ctil jsem volnou neděli). Regenerace taky není velký problém, strečink, sauna, správná strava apod.je to velmi individuálníě –a hlavně je ti kolem 20. Jen hranice, kam se kdo můžeme dostat, je jiná. To jak vysoko je, určuje dlouhá řada proměnných: hlavní je aby tvému talentu sedl typ trenéra a jeho metod a hlava,(hlava, to je pane ďábel :-) ). Proto bych se neodvážil u jakéhokoliv sportu říct, že bylo dosaženo lidských hranic.

    Řekl bych, že Tyler Hamilton přesně popsal, jak k tobě doping přijde a hlavně jak se plíživě stane nedílnou součástí špičkového sportovce.

    Tak se měj

    Giro

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #29 Stanislav.Jirak - vloženo: 24.05.2014 v 11:49:42

    odpověď na Giro — #26 Ahoj, hele v zásadě mluvíme o tomtéž. Tvrdit, že v tom jedou na vrcholový úrovni je brutální zjednodušování. Jednak chybí důkazy, druhak se na toto téma hodně diskutuje, ale z úrovně lidí (mě například), kdo žádný sport vrcholově nedělal. Na druhou stranu, u všech vytrvalostních disciplín a i těch silových/sprintérských, si iluze nedělám. Četl jsem knihu Jez a běhej od Scott Jurek (jeden z nejlepších ultra runner vůbec) a pojídat painkillery "po hrstech" je pro tyhle hochy co běhají závody na 50 mil a více, něco jako pojídat lentilky. A to je ultra running sport, který rozhodně nepatří dobře finančně zajištěné. Tréninkové dávky běhu těchto borců jsou na úrovni cca 200 km/týdně. Nechápu, jak se to dá uregenerovat. Ironman a spol. vnímám stejně. Věřím, že se najdou jedinci extrémně nadaní a pracovití, ale furt to nejsou stroje. Takže 3 týdny na maximální úrovni zatížení mi přijde jako totální úlet. Maratonec dá 42 km za např. 2:10, ale druhý den si líže rány.

    1. na tento komentář reaguje Giro — #30
    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #28 Giro - vloženo: 24.05.2014 v 11:35:15

    odpověď na martinurb — #27 Martine dík opdpo,

    Ukazuje se, že to tak rozdílně nevidíme. V čem se trochu rozcházíme, je to, že já si myslím, že dovolené extrémní podpůrné prostředky a nedovolené podpůrné prostředky, byly v celém profi sportu od začátku a jednoznačná odpověď na to, kde je hranice lidských možností, neexistuje! Já jsem jen trochu přecitlivělí na dnešní obecnou dehonestaci profi cyklistů ( NHL žádné kontroly nemá, fotbalisté před 30 lety odehráli 25 až 30 zápasů a sotva popoběhli, dnes 50 až 60 zápasů a 6 až 8 km za zápas…?!)

    Stále je to jen každého volba a je obrovský rozdíl jsi-li 10. na světě a někdo ti řekne, že potřebuješ na to první místo něco „speciálního“ nebo jedeš Kolo o život. Stále si však myslím, že i ve špičkovém profi sportu jsou někteří čistí.

    Venku osychá silnice, odpoledne se pěkné etapa na Giru ( v úterý tam jedu) a tak moje účast v této diskuzi končí.

    Měj se

    Giro

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #27 martinurb - vloženo: 24.05.2014 v 09:32:44

    odpověď na Giro — #24 Nezlobím se a máš pravdu,že je slušnost odpovědět.

    1.Tak ta osoba tobě blízká,které byla arytmie odhalena v Ústavu leteckého lékařství,které bylo jako jedno z mála vybaveno ECHOKARDIOGRAFEM,určitě měla nějaké zdravotní problémy a proto byla do zmiňovaného ústavu poslána na vyšetření a taky neuvádíš kolik let je tomu.

    Nepředpokládám,že podstupovala ročně desítky testů a vyšetření jako profesionální sportovci,kdy úplně běžné je vyšetření 24.hod EKG nebo také Holter a tam nějaká arytmie prostě nemá šanci.

    2.Na otázku,kdy byla prolomena ta hranice nemožného je jednoduchá odpověď,v okamžiku kdy lékaři a veterináři zjistili účinky třeba anabolik,bronchodilatantes,sympatolytik,diuretik,EPO,plasmaexpandery na sportovce,mohl bych jich tady vypsat ještě celou řádku,ale uvedl jsem ti tady všechny ty nejzákladnější u kterých je prokázán jako vedlejší účinek PORUCHA SRDEČNÍ ČINNOSTI a záměrně jsem neuvedl stimulační drogu-kokain,připadá mi až příliš obstarožní.Okamžitě kdy je vyvinut nějaký nový lék,který by mohl pomáhat k dosažení lepšího výkonu těla a nebyl ani klinicky testován a nebo jeho přínos v lékařství není vhodný pro své vedlejší účinky,ale je velmi těžko zjistitelný a nebo dokonce neznámý je ihned uveden do světa sportu.

    3.O genetické deformaci sportovců,jako je nadměrná výška,velikost srdce,plic atd.tady už sama příroda "zvýhodnila" některé jedince a to je neovlivnitelné,bohu dík,teda zatím.

    Představitelé Tour de France brojí za čistotu cyklistiky, přitom dělají stále těžší a těžší závody. Šéf Gira to řekl naprosto přesně. To oni sami dotlačili cyklisty k dopingu, protože etapy, které staví, prostě nelze vydržet. Každá horská etapa je jako středně těžká operace, což vám potvrdí každý lékař. Je jasné, že určité preparáty cyklisté brát musí, i když zrovna teď nemyslím doping. Ale co cyklisté mají dělat, aby bez nadsázky ty závody přežili?I u jednorázovek je to nálož jako hrom,jet třeba o víkendu dvě 300km jednorázovky v závodním tempu,vždyť o tom už psal náš první profi cyklista Jirka Daler a je to mazec.

    Je to soubor okolností, které se začaly tvořit před více lety a došly až k současným dramatickým událostem. Všichni v touze po originalitě a jedinečnosti tvořili etapové závody těžší a těžší, aby je vyhrál skutečně ten nejlepší, ale otázkou je, čemu vlastně pomohli.

    Ještě k tomu Štybimu,je to ohromný dříč a talent,ale to byl Amstrong taky a jak to dopadlo???Takže tady nebudu soudit někoho aniž bych znal pravdu.A pochybuji že se ji dozvím.

    1. na tento komentář reaguje Giro — #28
    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #26 Giro - vloženo: 24.05.2014 v 09:09:16

    odpověď na Stanislav.Jirak — #25 Ahoj Stando,

    Dík za rovnou odpověď. Štybyho jsem zmínil schválně, protože je „náš“, ví se o něm, že opravdu maká a že pro výkon, v dobrém slova smyslu, udělá všechno. Taky mu fandím a doufám, že se to teď nezvrhne na debatu o něm.

    Problém je v té uvěřitelnosti výkonu a ten není závislý na čase a délce. Pro příklad si sáhnu do měřitelného sportu-atletika běhy. 1500 za 3:30 představuje 15 x 100 m za 14 vteřin a maraton za 2:05:00 42 x 1000 m za 3 minuty. Kdo má trochu pojem, ten se musí u obou výkonů zeptat: Je to v lidských silách? A přitom neporovnatelná délka. Např. pro mě nejvíc nepochopitelné výkony jsou v dlouhém triatlonu.

    Celou dobu se nesnažím říct nic jiného, než to, že obviňování (podezírání bez důkazů)je vždy na h….

    V každém profesionálním sportu se stále budou hledat cesty, které nebudou vždy morální, ale to bylo a bude a neznamená to, že to dělají všichni.

    Čau

    Giro

    1. na tento komentář reaguje Stanislav.Jirak — #29
    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #25 Stanislav.Jirak - vloženo: 24.05.2014 v 07:50:31

    odpověď na Giro — #23 Tak u Štybara bych si tipl, že jezdí čistej. Specializuje se na "jednorázovky" (jarní klasiky apod.), kde to extrémní zatížení netrvá dny ale hodiny, takže se, možná naivně, domnívám, že u jednorázovek těch čistých bude více. Navíc je známý dříč a talent. Vycházím z toho, co jsem slyšel v dokumentu The Amrstrong Lie. Bylo tam v podstatě řečeno, že je megarozdíl v tom, mířit za vítězstvím v jednorázovce nebo v etapáku, nedej bože typu Tour de France nebo Giro. Osobně mám problém uvěřit tomu, že se dá jezdit čistej rychlostí 40,5 km/h, 3 týdny v kuse (se 2 dny volna), najet 3479 km, mířit na posty nejvyšší a "uregenerovat" to. To mi někdo těžko vysvětlí, že se to dá, když se pilně trénuje a dobře papá a spinká. :)

    1. na tento komentář reaguje Giro — #26
    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #24 Giro - vloženo: 24.05.2014 v 00:05:18

    odpověď na martinurb — #22 Jo a prosím tě,

    nic si z toho nedělej, já už se takhle blbě ptám (někdy i sebe) skoro 50 let, tak jsem měl čas si na to zvyknout. Ač by se ti to mohlo zdát, není to osobní.

    Míru zdar

    Giro

    1. na tento komentář reaguje martinurb — #27
    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #23 Giro - vloženo: 23.05.2014 v 23:53:51

    odpověď na martinurb — #22 Venku leje jako blázen a tak je to s tím kolem nejistý.

    Dávám si tedy ještě jedno a na rozdíl od tebe si myslím, že je slušné odpovídat a to i tam, kde je to možná marné. Už jsem takový misionář.

    K prvnímu dotazu: ten člověk se pozná tak, že ho strašlivě překvapuje objevení arytmie jakoby z ničeho nic, přestože docházelo k pravidelným lékařským prohlídkám viz.můj před.příspěvěk.

    K druhému dotazu: samozřejmě mi nemusíš vůbec odpovídat, ale pro tebe bylo dobré, kdyby sis na ty otázky opověděl sám. Třeba by ti to pomohlo víc porozumět těm nejlepším.

    To třetí není vlastně dotaz, ale já si fakt nemyslím, že všechno vím nejlíp (pro to jsem se tě také ptal…).

    Vidím, že tě trochu přizvedávají otázky, na které je těžká odpověď, tak ti dám takou hodně protivnou a těžkou: Myslíš, že např. Štyby sype?....Dokážeš odpovědět?

    Otázky jsou od toho, aby se hledali odpovědi.

    Klidně už se na to…

    Mír v cykloduši

    Giro

    1. na tento komentář reaguje Stanislav.Jirak — #25
    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #22 martinurb - vloženo: 23.05.2014 v 23:15:10

    odpověď na Giro — #21 Jak se pozná,že člověk který ví prd o arytmii,ale nemusíš mi to vysvětlovat,odpovím si sám po pěti pivech bývám taky ten nejchytřejší.

    A nechápu proč bych měl tobě na něco odpovídat,vždyť ty musíš vědět všechno nejlépe.

    1. na tento komentář reaguje Giro — #23
    2. na tento komentář reaguje Giro — #24
    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #21 Giro - vloženo: 23.05.2014 v 22:41:12

    odpověď na martinurb — #18Už jsem myslel, že se na tuhle diskusi vybodnu, ale to stálé, ničím nepodložené naznačování, že příčinou Nijsovi arytmie je užívání nedovolených podpůrných prostředků, mě nutí ještě něco napsat.

    1. Kdo o srdeční arytmii prd ví, ať se k ní nevyjadřuje. Ze zkušenosti osoby mě velmi blízké vím, že arytmie nemusí být odhalena ani při zátěžovém testu a ani při pravidelných prohlídkách. V našem případě ji odhalilo až vyšetření ve specializovaném ústavu – Ústav leteckého zdravotnictví. To k tomu neustále zdviženému obočí: „Jak to, že to neodhalili dřív? To musí být určitě nějaký divný!“

    2. Mohl bys mi ty (nebo Honza Hnízdil, se kterým jsem byl mimochodem na vojně), kdy byla dosažena ta hranice lidských možností čistou cestou. Bylo to vloni? Bylo to před deseti lety? Bylo to v polovině 70. let? Bylo to v době, kdy etapa na Tour měla 400 km po prašné cestě?

    3. Smáznout něčí výkon výrokem, že je v podstatě fyzická zrůda, tak tady už skoro končí sranda (chudáci basketbalisti).

    4. Dávám ti za pravdu, že je trochu zoufalost, připravovat se na amatérské závody profesionálně (po všech směrech). Ale zároveň musím říct: „Je to svobodná vůle každého a každý jedná podle svého svědomí.“ To, že tě porazí „bobulář“ nemusí trápit tebe, ale jeho!!! Ty přece nemusíš přemýšlet o tom, jestli bys bez té stromby, efedrinu apod., byl stejně dobrý nebo ne.

    Končím tím, že říct: „ Všichni sypou a hotovo!“ je úplně stejné jako když někdo řekne: „Všichni bohatí kradou!“ Ať si to nikdo nebere osobně, ale je trochu o závisti.

    Hoši končím, mám 5 piv a zítra musím na kolo.

    Kolu a sportu zdar

    Giro

    1. na tento komentář reaguje martinurb — #22
    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #20 martinurb - vloženo: 23.05.2014 v 21:20:11

    odpověď na Stanislav.Jirak — #19 Věř tomu že ti žádné iluze kazit nechci,ale zobou všichni a znám tady AMATÉRY kteří jezdí seriál kolo pro život(jak absurdní,né?)a zobou fest a když se člověk zamyslí tak PROČ?

    Anti doping a nějaké kontroly???Možná že jsi si odpověděl sám a velice správně,je to všechno jenom politika peněz.Čisté dnes není nic,ale co nám je do toho,není to jenom jejich věc???A jejich zdraví???Ale na té amatérské úrovni mně to mrzí,protože jezdím taky a nesypu.

    odpověz na tento komentář
  12. avatar
    #19 Stanislav.Jirak - vloženo: 23.05.2014 v 21:04:13

    odpověď na martinurb — #18 Hele, nekaž mi iluze. Věřím, že někteří cyklisté zobou, ale určitě ne všichni. Pokud by tomu tak bylo a zároveň platí, že antidopingové kontroly zaznamenávají jen několik (desítek?) úspěšných testů ročně, tak by to pak znamenalo, že jsou veškeré antidopingové agentury totálně k prdu(rozuměj: šaškárna pro sponzory, aby sport vypadal čistě a oni neodcházeli) a zasloužili by rozpustit. :)

    1. na tento komentář reaguje martinurb — #20
    odpověz na tento komentář
  13. avatar
    #18 martinurb - vloženo: 23.05.2014 v 18:49:34

    Máte-li chuť najděte si na You Tube rozhovor Jaroslava Duška s MUDr.Honzou Hnízdilem je to hned na začátku 10:00(kterého znám mimo jiné osobně a moc si ho vážím jako odborníka).https://www.youtube.com/watch?v=wQgPLMTVfGc

    Honza sám pracoval jako sportovní lékař u nás i v zahraničí,tuším v Itálii pro jednu profi stáj a absolvoval i Giro.Jak říká sám vrcholový sport nikdy už nebude čistý,to prostě nejde,limity se překonali už dávno a víc už to fyziologickou cestou nepůjde,musí prostě zobat.A když jsem se s ním osobně hovořil,tak mi potvrdil,že berou všichni,někdo se bojí a bere méně někdo je střelec a rve do sebe všechno co je mu nabídnuto.Je až podivné,že hvězdě vrcholového cyklokrosu,kde jsou lékařské prohlídky několikrát do roka a různé zátěžové testy se stejnou frekvencí,přijdou na tak podstatnou vadu jako je arytmie tak z nenadání,takže otázkou je co přehnal,nebo lépe čeho se přejedl? Ještě je ale jedna skupina sportovců,jako je třeba americký plavec Michael Phelps,který vlastně rozpětím paží a velikostí chodidel nespadá mezi normální lidi a je v podstatě postižený,tam ale nikdo s arytmií nespadá.

    Sportovci jsou pod obrovským tlakem a pokud nejsou výsledky tak prostě není odběr televizních stanic a tím pádem nejsou prachy a ať si říká kdo chce co chce,prachy hýbou vším.

    1. na tento komentář reaguje Stanislav.Jirak — #19
    2. na tento komentář reaguje Giro — #21
    odpověz na tento komentář
  14. avatar
    #17 VencaS - vloženo: 21.05.2014 v 22:21:44

    A jen tak na okraj, kokain je zakázaný pouze při soutěži, alespoň podle světovýho antidopingovýho kodexu. Mimochodem buďme v klidu - alkohol je v cyklistice povolený a to i při soutěži :-) Čím se řídí UCI nevím, ale předpokládám, že taky tímhle dokumentem. Akorát se ten koks nesmí moc přehnat. Pozdrav tam nahoru "Pirátovi" Pantanimu.

    odpověz na tento komentář
  15. avatar
    #16 Jíljí Lžící - vloženo: 21.05.2014 v 12:58:58

    Vůbec to nemuselo být najednou, prostě to dříve neodhalili... Já mám arytmie snad od puberty, aniž bych to nějak řešil a když jsem si s tím po letech došel na kardiologii, tak mi mimochodem našli i prolaps mitrální chlopně. Čas od času zajdu na kontrolu a sportuju bez omezení (zatím). I když doktor se trochu divil... Kokain neberu (zatím:-)

    odpověz na tento komentář
  16. avatar
    #15 Ondřej Kurri - vloženo: 21.05.2014 v 12:17:34

    odpověď na VencaS — #14 Jasně, no. Stačí se podívat na Micka Jaggera, jak v sedmdesáti běhá po pódiích. :-))

    Nicméně je fakt zajímavé, že to někoho takhle najednou potká před třicítkou.

    odpověz na tento komentář
  17. avatar
    #14 VencaS - vloženo: 21.05.2014 v 10:17:45

    odpověď na Ondřej Kurri — #13 To nevím jakou protilátku bere :-) Ale jen jsem chtěl napsat, že ne každej kdo bere kokain má arytmii a ne každej kdo má arytmii bere kokain...

    1. na tento komentář reaguje Ondřej Kurri — #15
    odpověz na tento komentář
  18. avatar
    #13 Ondřej Kurri - vloženo: 21.05.2014 v 01:19:27

    odpověď na VencaS — #12 Boonen to asi kompenzuje Florou, protože ta, jak známo, prospívá vašemu srdci. :-))

    1. na tento komentář reaguje VencaS — #14
    odpověz na tento komentář
  19. avatar
    #12 VencaS - vloženo: 20.05.2014 v 22:10:59

    Tak třeba Štybyho parťák, Belgičan Tom Boonen, je typický představitel kokainového démona a Quick Stepu to evidentně nevadí....a zřejmě to nevadí ani jemu srdci.

    1. na tento komentář reaguje Ondřej Kurri — #13
    odpověz na tento komentář
  20. avatar
    #11 panzdenda - vloženo: 20.05.2014 v 13:57:30

    odpověď na Giro — #10 Tož, nevím, co bys chtěl více. Třeba zmíněný Len Bias je učebnicový případ zdravého člověka, který si pravidelným užíváním kokainu poškodil srdce (extrémně zbytněla levá komora - mj. způsobuje kokain + arytmie - mj. způsobuje kokain). Na netu byla pěkná analýza tohoto případu americkým sportovním lékařem s podrobným rozborem účinků kokainu na sportovce obecně (byla to velmi oblíbená látka třeba Pantaniho, Hingisové a spousty dalších). Ale, samozřejmě, netvrdím, že Albert musel brát zrovna kokain nebo jiný doping (srdeční vady může způsobovat i efedrin, EPO, anabolické steroidy - to mohl být důvod arytmie midlanderova otce, podávají se po těžkém úrazu).

    odpověz na tento komentář
  21. avatar
    #10 Giro - vloženo: 20.05.2014 v 13:36:53

    odpověď na panzdenda — #8 Klucí, xtrail a panzdenda, pro oba dva.

    1. Reagoval jsem hlavně proto, že mladý kluk, který musí přestat dělat ze zdravotních důvodů to, co ho baví a živí, toto normálně to oznámí, mám dojem, že nikdy nebyl přistižen na doping, a hned je jeho jméno spojováno s dopingem, kokainem apod. Věta: „Co skutečně způsobilo Nielsovu arytmii se asi nedozvíme.“ je jak Blesku nebo Novy.

    2. Neúměrné přetěžování organizmu vrcholovým sportem je hodně nepřesný termín. Každý máme jiné předpoklady-talent a tak objem a intenzita tréninku je relativní, či chcete-li individuální. To, že někdo dosáhne pro jiného nepředstavitelný výkon, ještě nemusí znamenat, že sype. Rozhodně se, ale dá tělo zhuntovat špatným tréninkem a nedbalou regenerací.

    3. U jmenovaných příkladů nebylo prokázáno spojení doping, srdeční vada, smrt, ale je to samozřejmě varující. Na okraj, zařadíme-li sem kulturisty, pak sem patří např. rockoví muzikanti, taky fyzický výkon, taky drogy, taky úmrtí.

    K xtrailovi, ty fakt znáš lidi (mám na mysli ty osobně, ne z internetu), co dělali na úrovni nějaký sport, a z důvodů přetěžování organizmu se nemůžou pořádně hýbat? Moje zkušenost je, že chyba byla spíše z důvodů zmíněných v bodě 2. Není jich náhodou stejný poměr jako nesportujících?

    Končím: „Doping je špatný, nemorální, ale ať o tom mluví, ti co o tom něco vědí.“

    Čau na kole

    Giro

    1. na tento komentář reaguje panzdenda — #11
    odpověz na tento komentář
  22. avatar
    #9 midlander - vloženo: 20.05.2014 v 12:37:26

    Taťka měl arytmii jako následek léčby těžkého úrazu, prý to způsobily léky proti bolesti. Člověk do sebe nemusí cpát kokain. Bůhví kolik z nás má nějakou srdeční vadu, ale jelikož naše srdce nedostává takový kotel, tak se to neprojeví.

    odpověz na tento komentář
  23. avatar
    #8 panzdenda - vloženo: 20.05.2014 v 12:18:07

    odpověď na Giro — #6 V materiálech o spojení dopingu a srdečních vad se, bohužel, vyskytují jen jména těch, kteří zemřeli. Vzpomeňme třeba cyklistu Draaijera, basketbalistu Biase, kulturistu Šaveršijana, fotbalistu Vrabioru.

    1. na tento komentář reaguje Giro — #10
    odpověz na tento komentář
  24. avatar
    #7 xtrail - vloženo: 20.05.2014 v 11:56:11

    odpověď na Giro — #4 samořejmě b se mělo říkat vrcholový a ne profesionální. Myslím samozřejmě vrcholové sportovce, kam asi většina našich bikerů a silničířů nepatří. Ti si často jen na vrcholové (tedy i profesionální) jen hrají. I ve smyslu pětitisícového platu a naturálií v podobě nových duší a plášťů:-)

    Vrcholový sport tak nadměrně zatěžuje kardiovaskulární systém a pohybový aparát, až ho poškozuje. To ví i malé dítě. Nebo si myslíš, že to je pro tělo normální stav, co podstupují profesionální silničáři? A doping? prokázaný doping. Směšné. Vzpomeň na Armstronga. Co se tady nadiskutovalo o tom, jak je to pan čistý, na Lance nám nesahejte, on je hrdina, v životě by si nic nepíchnul. Když se přiznal, tak najednou stejní lidé neuznají že neměli pravdu, ale překroutí to, že jim to vlastně nevadí. Žet o je vlastně hrdina pořád. I když celému světu lhal. Jinak mě je uplně jedno kdo jaký sport dělá, proč, zač a jestli si ničí zdraví. je to jeho zdraví. A je mi taky jedno, jestli do sebe někdo napere každý den deset stříkaček nějakýho sajrajtu. Ale věci se mají nazývat pravým jménem.

    A určitě zdraví nepoškozuje vrcholovým golfistům:-). Naopak. Čím víc hrají a vyhrají, tím mají větší a pohodlné letadlo, které jim zaručí velmi kvalitní regeneraci.

    Projeď si internet a dočteš se, kolik sportovců, vrcholových, je na vozejku, kolik z nich nemůže ve starším věku ani chodit nebo nezvednou ruku.

    odpověz na tento komentář
  25. avatar
    #6 Giro - vloženo: 20.05.2014 v 11:04:33

    odpověď na panzdenda — #5 Cituji:“ Všiml jsem si, že srdeční vady se často objevují u sportovců, kteří dopují.“

    Mám dotaz: „Kteří to jsou? Dej tak tři jména, prosím.“ Mám na mysli prokázaná spojení dopingu a arytmie apod., druh sportu nerozhoduje. Nic ve zlém, jen jsem zvědavý (na internetu po tom nebudu pátrat, vzbudil jsi ve mně dojem, že o nich máš přehled).

    Dík Giro

    1. na tento komentář reaguje panzdenda — #8
    odpověz na tento komentář
  26. avatar
    #5 panzdenda - vloženo: 20.05.2014 v 10:25:51

    Nikoho přece nesoudím. Jen doplňuji článek o související informace. Pokud se u člověka zdravého jako řípa a sledovaného neustále špičkovými sportovními lékaři najednou objeví srdeční vada, není vyloučeno, že je za tím koks. Tímto nikoho neobviňuji jen doplňuji článek o obecně známá fakta, která si každý může najít na na netu.

    1. na tento komentář reaguje Giro — #6
    odpověz na tento komentář
  27. avatar
    #4 Giro - vloženo: 20.05.2014 v 10:04:14

    odpověď na panzdenda — #1 Panzdedo (a trochu i Xtraili),

    nezlob se, ale trochu cintáš a opakuješ neprokázaná klišé. Znáš nějakou statistiku či studii, kde by byla nějaká konkrétní čísla, která by prokazovala, že vrcholový, raději bych říkal profesionální (vrcholový nám tu zbyl ze zkratky SVS, kdo ví co to je?)sport huntuje tělo víc než běžný profesionální život. Tušíš, kolik lidí v běžné produktivní populaci má nějakou srdeční arytmii? Vždy mě popuzuje ničím neprokázané podezření o dopingu. Doping, lépe nedovolené podpůrné prostředky byly v profi sportu odjakživa, ale vždy suď na základě důkazů!!!

    Kolu zdar Giro

    1. na tento komentář reaguje xtrail — #7
    odpověz na tento komentář
  28. avatar
    #3 xtrail - vloženo: 20.05.2014 v 09:21:40

    odpověď na pavel.54321 — #2 to není pesimismus, to bývá realita, co napsal panzdenda, vrcholový sport rozhodně není žádná příliš zdravá činnost. Je to v podstatě huntování zdraví nejen vlastními sportovními výkony ale občas i něčím, o čem se příliš nemluví

    odpověz na tento komentář
  29. avatar
    #2 Pavel Nový - vloženo: 20.05.2014 v 09:01:23

    odpověď na panzdenda — #1 proč zase takový pesimismus?

    1. na tento komentář reaguje xtrail — #3
    odpověz na tento komentář
  30. avatar
    #1 panzdenda - vloženo: 20.05.2014 v 08:47:06

    Zajímavá zpráva. Co skutečně způsobilo Nielsovu arytmii se asi nedozvíme. Všiml jsem si, že srdeční vady se často objevují u sportovců, kteří dopují. Např. oblíbený kokain zatěžuje oběhový systém a arytmii může způsobit. Často je také za náhlými úmrtími sportovců.

    1. na tento komentář reaguje pavel.54321 — #2
    2. na tento komentář reaguje Giro — #4
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744