Orbea představuje třetí generaci svého sportovního eMTB Rise. Pro modelový rok 2027 přichází nový motor Shimano EP810 s točivým momentem až 100 Nm, dvojice baterií s kapacitou 420 a 630 Wh a dvě tradičně odlišně zaměřené varianty SL a LT.
Orbea Rise patří mezi zavedené představitele kategorie lehkých sportovních elektrokol. Její hlavní myšlenkou je kombinace nižší hmotnosti, přirozeného jízdního projevu a elektrické asistence, která má jezdci pomáhat, nikoliv přebírat veškerou práci.
Třetí generace tento koncept dále rozvíjí. Základní rozdělení na rychlejší Rise SL a univerzálnější, více technicky orientovaný Rise LT zůstává zachováno, mění se však pohonná jednotka, konstrukce rámu i některé prvky výbavy.

Největší technickou novinkou je motor Shimano EP810 s udávanou hmotností 2,3 kg. V konfiguraci pro Orbeu Rise nabízí maximální točivý moment 100 Nm a špičkový výkon 600 W.
Orbea i nadále využívá vlastní systém ladění asistence Rider Synergy (RS), jehož cílem je přirozená odezva motoru na sílu vynaloženou jezdcem a efektivní hospodaření s energií.
K dispozici jsou dva základní profily. Standardní RS upřednostňuje plynulost a efektivitu, zatímco RS+ poskytuje výraznější podporu při technických výjezdech a v náročnějším terénu.
Nový Rise tak nabízí výkonové parametry srovnatelné s řadou plnohodnotných eMTB, ale nadále se snaží zachovat charakter lehčího a sportovněji zaměřeného elektrokola.

Zákazníci mohou volit mezi dvěma interními bateriemi. Menší akumulátor s kapacitou 420 Wh váží podle výrobce 1,9 kg, větší 630Wh baterie přidává přibližně kilogram navíc a dosahuje hmotnosti 2,9 kg.
Obě varianty jsou kompatibilní s externím Range Extenderem o kapacitě 210 Wh, takže maximální dostupná energetická zásoba činí 840 Wh.
Orbea pro základní 420Wh baterii uvádí orientační převýšení 1 500–1 800 metrů, s větší 630Wh variantou přibližně 2 200–2 400 metrů. V kombinaci s externí baterií má být možné překonat i více než 3 000 výškových metrů. Skutečné hodnoty samozřejmě závisejí na podmínkách a způsobu používání.

Orbea Rise SL zůstává lehčí a sportovněji zaměřenou variantou. Nabízí zdvihy 140/140 mm a je určena především pro svižnou trailovou jízdu, technické výjezdy a efektivní pohyb v členitém terénu. Tomu odpovídá také použití vidlice Fox 36 SL.

Orbea Rise LT se zdvihy 160 mm vpředu a 150 mm vzadu míří více do oblasti agresivního trailu a lehčího endura. Využívá robustnější vidlici Fox 36 a u vyšších konfigurací také pružinový tlumič Fox DHX.
Rise LT navíc nabízí nastavení geometrie prostřednictvím flip-chipu u spodního oka tlumiče. Umožňuje také volit mezi kompletními 29" koly a kombinací Mullet, tedy 29" vpředu a 27,5" vzadu.
Obě verze využívají karbonový rám Orbea OMR s tuhostí přizpůsobenou jednotlivým velikostem. Deklarovaná hmotnost kompletních kol začíná na 17 kg u Rise SL a 18 kg u Rise LT.

Orbea Rise SL má hlavový úhel přibližně 65°, sedlový úhel 78,2° a reach 465 mm ve velikosti M. Zadní stavba měří 443 mm.
U Rise LT lze díky flip-chipu měnit hlavový úhel v rozsahu 64–64,5°, sedlový úhel mezi 77,3° a 77,7° a reach ve velikosti M mezi 455 a 460 mm.
Zajímavou součástí elektronické výbavy je teleskopická sedlovka OC Mountain Control MC10-RS Smart Dropper se zdvihem až 240 mm. Pomocí senzoru Time-of-Flight přesně sleduje svou polohu a nabízí funkce Partial Drop pro nastavení mezipolohy nebo Ready-To-Drop pro přípravu následného zasunutí.
Ovládání sedlovky je integrováno do systému RS HMI společně s přepínáním režimů motoru. Napájení zajišťuje hlavní baterie kola, takže odpadá potřeba samostatného dobíjení. Chytrá sedlovka je součástí vybraných vyšších konfigurací, případně je dostupná jako volitelný komponent.

Nabídka pro modelový rok 2027 zahrnuje u obou variant SL a LT úrovně M30, M20, M10 RS a M-LTD RS.
Základní modely využívají komponenty Shimano Deore, vyšší specifikace přecházejí na XT a elektronické XTR Di2. Odpružení dodává Fox, zapletená kola pocházejí podle výbavy od Race Face nebo Oquo.
Orbea nadále nabízí také konfigurátor MyO, který umožňuje upravovat barevné provedení a vybrané komponenty podle individuálních požadavků zákazníka.
Třetí generace Rise tak přináší především vyšší výkon, rozšířené možnosti dojezdu a další elektronické funkce. Zda se výrobci podařilo při těchto změnách zachovat charakteristický lehký a přirozený jízdní projev, ukážou až první praktické testy.
Více informací, i konfigurátor My0 na webu: www.orbea.com

Rychlý technický přehled
|
Parametr |
Rise SL |
Rise LT |
|
Rám |
Karbon OMR |
Karbon OMR |
|
Zdvihy P/Z |
140/140 mm |
160/150 mm |
|
Motor |
Shimano EP810 |
Shimano EP810 |
|
Max. točivý moment |
100 Nm |
100 Nm |
|
Špičkový výkon |
600 W |
600 W |
|
Baterie |
420 / 630 Wh |
420 / 630 Wh |
|
Range Extender |
+210 Wh |
+210 Wh |
|
Hmotnost kola od |
17 kg |
18 kg |
|
Hlavový úhel |
cca 65° |
64–64,5° |
|
Reach (M) |
465 mm |
455–460 mm |
|
Zadní stavba |
443 mm |
443 mm |
|
Mullet |
Neuvedeno |
Volitelně |
|
Velikosti |
S–XL |
S–XL |
Vložit komentář