Petra radí: Proč ve stravě omezit bílou mouku

Manželka profesionálního cyklisty Václava Ježka tentokrát o důvodech, proč nahradit bílou mouku moukou celozrnnou...

Autor: Petra Ježková
Petra radí: Proč ve stravě omezit bílou mouku

V prvním díle seriálu Vliv stravy na zdraví a sportovní výkon jsme si shrnuli pár základních tipů, jak se správně stravovat. V druhém díle jste se mohli dočíst, co se u Ježků doma jí a co je naopak zakázáno. Probrali jsme už i to, jak má vypadat Strava před závodem, v den závodu a po závodě. Dnes přichází řeč na bílou mouku. Důvodů, proč ji nahradit moukou celozrnnou, je totiž spousta. A vše začíná u technologie zpracování obilného zrna.

Dříve byla každá mouka celozrnná - mlelo se totiž zrno celé, se všemi jeho částmi. V 19. století se však technologie zpracování změnila, hlavním důvodem byl požadavek na delší trvanlivost mouky. A tak se dnes ze zrna odstraní vnější obal a klíček, který rychle žlukne, a mele se pouze vnitřní moučná část. Tím se však odstraní také většina minerálů (až 60 % vápníku, 85 % hořčíku,...), vitaminů (80 % vitaminu B2, 86 % vitaminu E,...), vlákniny a enzymů.

Bílá mouka obsahuje zejména škrob a lepkové bílkoviny, které jsou pro organizmus větší zátěží, v mouce celozrnné se poměr živin a lepku mění (tím, že je zachován obal a klíček) a stává se tak pro organizmus lépe stravitelnou a má vyšší výživovou hodnotu.

Bílá mouka a výrobky z ní mají vyšší glykemický index a snáz tak „rozhoupávají" hladinu cukru v krvi, celozrnná mouka má GI nižší, po kounzumaci celozrnných výrobků tak hladina cukru pomaleji stoupá a klesá. Jsme tedy nasyceni po delší dobu, nepřepadá nás „vlčí hlad", náladovost, nervozita,...

Důvodů, proč dát přednost celozrnnému pečivu, celozrnným těstovinám, celozrnným palačinkám, celozrnným kaším a podobně je tedy dost. Konzumace potravin, v nichž zůstal zachován obsah vitaminů, minerálů, enzymů, vlákniny, potravin, jež mají nižší obsah lepku a nižší GI, je pro tělo jednoznačně prospěšnější.

spaldaNa druhou stranu je potřeba zmínit, že celozrnná mouka se díky zmíněné technologii zpracování rychleji kazí (žlukne), a tak při nákupu sledujeme datum spotřeby a dlouho ji neuskladňujeme.

Též je potřeba věnovat pozornost nákupu pečiva abychom neplatili peníze za něco, co celozrnným pečivem ve skutečnosti vůbec není. Podle platných ustanovení musí celozrnné pečivo obsahovat 80 % celozrnných mouk a směsí. Vícezrnné pečivo obsahuje kromě pšenice a žita například ječnou či sojovou mouku, ale i různá semínka ( sezam, len, slunečnice,...) či luštěniny. Aby bylo označeno za vícezrnné, stačí však přidat pouze 5% jiného než pšeničného a žitného zrna.

Ještě bych zmínila, že nejdostupnější a nejlevnější bývá mouka pšeničná. Pšenici ozimou (a výrobky z ní) však dnes najdeme téměř v každé zpracované potravině od uzenin, přes cukrovinky po zmrzliny, jogurty, kečupy, sójové omáčky,... Proto bych se snažila s omezením bílé mouky a přechodem na mouku celozrnnou nekupovat jen mouku pšeničnou, ale občas koupit třeba i mouku celozrnnou špaldovou, žitnou, ječnou. Ale začnete-li tím, že občas koupíte místo bílé pšeničné mouku pšeničnou celozrnnou a postupně nákup mouky bílé omezíte, už to bude super.

 

K čemu že lze celozrnnou mouku využít?

K přípravě kaší, domácího pěčiva (např.chleba, dalamánků), výborná je špaldová bábovka, špaldový jablečný páj, špaldovo-pšeničné palačinky, atd. Není nutné použít pouze celozrnnou mouku. Můžete ji z počátku používat v poměru 1:1 s moukou bílou, postupně navyšovat poměr celozrnné ku bílé.

Přečteno - 14539x Tagy: výživa
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Trénink a fitnessAlltraining Cycling Academy - strava /nikoli Strava/
  Alltraining Cycling Academy - strava /nikoli Strava/
 2. Trénink a fitnessAby se jelo v pohodě, bez křečí v nohách i žaludku...
  Aby se jelo v pohodě, bez křečí v nohách i žaludku...
 3. Trénink a fitnessWinforce, sportovní výživa ze Švýcarska
  Winforce, sportovní výživa ze Švýcarska
 4. DoplňkyPředstavujeme: výživa Probar
  Představujeme: výživa Probar
 5. OstatníNa dovolenou nebo závody s Expres Menu
  Na dovolenou nebo závody s Expres Menu
 6. Trénink a fitnessGU - gelový průkopník
  GU - gelový průkopník

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #16 xtrail - vloženo: 02.06.2014 v 12:25:21

  odpověď na bikernakole — #13 myslíš že lenka je na ženský? :-) nebo co naznačuješ tou milou a hezkou ženskou. A když je někdo hezkej neznamená, že rozumí tomu co píše:-)

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #15 panzdenda - vloženo: 02.06.2014 v 12:08:06

  odpověď na bikernakole — #13 Tento, jak říkáš, nesmysl, píše paní Petra v minulém článku:

  http://mtbs.cz/clanek/petra-radi-strava-pred-zavodem-v-den-zavodu-a-po-zavode/kategorie/trenink-a-fitness

  Drásala a Krále jsem uvedl jako příklad závodů, které Václav Ježek jezdí (Krále několikrát vyhrál, Drásala nevím, zda někdy vyhrál, ale na bedně už byl), takže se v nich určitě stravuje dle rad své ženy.

  Cituji doslovně paní Petru:

  ...

  během závodu: čaj s medem, 2 energetické gely

  do hodiny po závodě: palačinka se zavařeninou, sladké pečivo

  ...

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #14 LenkaS - vloženo: 02.06.2014 v 11:16:28

  odpověď na Petra J. — #7 ... nekupovat jen mouku pšeničnou, ale občas koupit třeba i mouku celozrnnou špaldovou ... to je přesně, jako kdyby jste řekla začínajícímu cyklistovi: "V žádném případě si nekupuj Spešla, kup si Epika, ten je nejlepší"

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #13 bikernakole - vloženo: 02.06.2014 v 10:44:46

  Mě konzultace s paní Petrou pomohly jak v oblasti zdraví, tak sportu. Ale člověk nesmí fňukat a vymlouvat se že to najde, ale musí najít odvahu zkusit to jinak...a to kdyby Lenka věděla že paní Petra je milá a hezká ženská....

  Jinak ve kterém článku Petra radí že má závodník objet Krále nebo Drásala na 2 gely a čaj? Takový nesmysl jsem se nikde nedočet.

  1. na tento komentář reaguje panzdenda — #15
  2. na tento komentář reaguje xtrail — #16
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #12 midlander - vloženo: 02.06.2014 v 10:44:32

  xtrail: halt každej se nenarodí v kině jako ty a pak to musí dohánět studiem.

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #11 Jirinak - vloženo: 02.06.2014 v 10:34:21

  odpověď na xtrail — #10 Tobě nikdo neradí, věř mi :D Tobě každá rada drahá :D

  odpověď na panzdenda — #9 Ale jde to, stejně to hlavně závisí na tom, co jíš před závodem, musíš si to někdy zkusit v praxi :-)

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #10 xtrail - vloženo: 02.06.2014 v 09:09:22

  Sice nám tu paní Petra vypsala hezky své vzdělání, ale z toho nelze vyčíst kvalifikace a praxe výživového poradce. Osvědčení na výživového poradce si každý sežene třeba za dvoudenní kurz za tři tisícovky a potom se tím může živit. Vzdělání v oboru pedagogiky, psychologie nebo jazyků opravdu neřeší důvody, proč tu má radit jak se máme stravovat. Tady se prostě mlží a asi to má svůj důvod.

  1. na tento komentář reaguje Jirinak — #11
  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #9 panzdenda - vloženo: 02.06.2014 v 08:13:35

  odpověď na Broňa — #8 Já vidím spíše problém v tom, že některá doporučení paní Petry jsou úplně nesmyslná a méně zkušený cyklista to nemusí rozpoznat. Zkus si, například, zajet v závodním tempu třeba Krále Šumavy (jak tento víkend Václav Ježek) nebo Drásala na dva gely a čaj s medem dle stravovacího plánu paní Petry. Je více než pravděpodobné, že drtivá většina lidí (samozřejmě, kromě terminátora Vency) by zkolabovala na akutní hypoglykemii. To jsou opravdu rady k nezaplacení.

  1. na tento komentář reaguje Jirinak — #11
  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #8 Broňa - vloženo: 02.06.2014 v 06:49:51

  odpověď na zirecek — #4 Žíre, rozumně smýšlející člověk si z článku vezme to, co jej zajímá a zbytek vypustí. Rozhodně tady nebude vypisovat takové žvásty jako ty ;)

  1. na tento komentář reaguje panzdenda — #9
  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #7 Petra J. - vloženo: 01.06.2014 v 17:33:28

  LenkoS,kde je nepřesnost ve výroku "nekupovat jen mouku pšeničnou, ale i špaldovou"? To, že špalda je druh pšenice není v článku podstatné, jde o to, že má jinou výživovou hodnotu než pšenice jednozrnka,dvouzrnka, setá,...Nikde není napsáno, že to není druh pšenice. Jen není prostor rozepisovat, že to druh pšenice je. Stejně tak kritizujete, že nevysvětluji,proč konzumovat mouku celozrnnou. Vysvětluji, ale v zadání, jaké mám ( článek formát A4, cílová skupina: široká veřejnost v oblasti výživy průměrně edukovaných lidí)nemám prostor jít do detailů. Vy jste pouze rozepsala to, co jsem napsala já. Na táma vláknina, GI, špalda,...jsem schopna napsat samostatné články. Téma tohoto článku však bylo bílá mouka. Navíc zbytečné detaily a odborné termíny dělají článek nudným. Budu li u každé obilniny či pseudoobilniny uvádět její rodové a druhové jméno a u každé informace zdroj, kde jsem ji načerpala, stane se z článku nezáživné odborné pojednání. AD stravitelnost: nerozumím, proč jste vypustila z mého souvětí první část "Bílá mouka obsahuje zejména škrob a lepkové bílkoviny, kt. jsou pro organizmus větší zátěží...",nechala jen část druhou, tím změnila obsah sdělení a to pak zkritizovala. Vy se snažíte vymyslat chyby a kvůli tomu měníte mé výroky. Stravitelnost jsem řešila z hlediska obsahu škrobu a lepku, ne vlákniny! Rozepsala jste se o vláknině, ale ta nebyla tématem článku. AD kvalifikace: zřejmě patříte k lidem, kteří druhé soudí dle jejich titulů. Já si na těch svých nezakládám, používám je zřídka. Ale chcete li: mám vysokoškolské vzdělání, pracuji v oboru výživového poradenství. Mám státnice a osvědčení v oblasti sportu, výživového poradenství, psychologie, pedagogiky, cizích jazyků. Jsem teď pro Vás víc? Určitě ne :-). LenkoS.-přeji Vám hezký den. Petra Ježková.

  1. na tento komentář reaguje LenkaS — #14
  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #6 xtrail - vloženo: 01.06.2014 v 10:44:34

  odpověď na Strenki — #5 Není to jedno jestli je kvalifikované nebo ne. Nevím jak u vás na Slovensku, ale u nás je zvykem v časopisech a na slušných portálech vždy dotyčného, který uděluje rady, vždy náležitě představit, aby čtenáři věděli, kdo jim radí a jakou má pro rady kvalifikaci. Třeba Velo to dělá vždy.

  A pokud budeš poslouchat rady Petry ještě víc, tak zchudneš také ještě víc:-)

  Chtěl bych se tě zeptat, když k vám do firmy pozvali ty poradce, představil je někdo nebo oni sami sebe? Nebo jak jsi věděl že jsou kvalifikovaní? O Petře tady nikdo ani netuší, jestli je kvalifikovaná!

  Radit někomu, jak se má stravovat je dost závažná věc. Bohužel musím za sebe napsat, že to co nabízí Petra je stravovací harakiri.

  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #5 Strenki - vloženo: 01.06.2014 v 09:28:06

  xtrail uz by hadam aj stacilo? aj keby Petra bola alebo nebola kvalifikovana "na oxforde" nakoniec je to jedno nie?

  V praci sme mali poradenstvo od kvalifikovanych stravovacich odbornikov z praxe (3ja rozni ludia) a kazdy z nich tvrdil uplne nieco ine. Ide o to, co vyhovuje tebe.

  1. clanok od Petry (kde ukazala aky maju oni jedalnicek u nich doma) bolo napriklad to co som potreboval ja. Zmenil som uplne ranajky, nechal sa inspirovat nimi a od vtedy som schudol 5kil a verim, ze som este neskoncil. Prebytocny tuk mi pri jazde fakt nepomomahal a rad s nim teraz bojujem.

  Dakujem MTBS.cz aj Petre za to :)

  1. na tento komentář reaguje xtrail — #6
  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #4 zirecek - vloženo: 31.05.2014 v 15:35:40

  Odpovedi na opakovane otazky nam MTBS crew nerekne, coz uz dali jasne najevo u predchozich clanku. Pozice "mrtveho brouka" ma asi svou pricinu. Clanky maji dobry napad, potencial. Rozumne smyslejici clovek snad citi, ze v clanku neni vse spravne a na tematiku je nahlizeno ponekud jednostranne, zjednodusene. Alespon je dobre, ze si clovek v diskuzi najde dalsi mozny pohled jinych znalych lidi.

  1. na tento komentář reaguje Broňa — #8
  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #3 xtrail - vloženo: 30.05.2014 v 10:05:27

  odpověď na LenkaS — #2 Paní Petra nám nechce prozradit svou kvalifikaci a praxi, protože asi žádnou nemá. Ono je vůbec pochybné, když nám tu redakce MTBS předkládá takové "zásadní" články, aniž by nám sdělila o autorovi více informací. jediná informece je, že paní Petra je manželkou Václava Ježka a že drží bezlepkovou dietu. Více o ní nevíme. Ale je možné, že paní Petra je kadeřnice nebo pracovnice pošty a rozumy, které sem napíše vždy vyčte někde na internetu:-) Asi to tak nebude, ale třeba to k tomu nemá daleko:-) Tak co, prozradíte kvalifikaci? :-)

  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #2 LenkaS - vloženo: 30.05.2014 v 09:37:02

  ... v mouce celozrnné se poměr živin a lepku mění (tím, že je zachován obal a klíček) a stává se tak pro organizmus lépe stravitelnou a má vyšší výživovou hodnotu. Další zavádějící věta v článku. O tom, že v celozrnné mouce je příznivější poměr živin, a že celozrnná mouka má vyšší výživovou hodnotu, nelze pochybovat. Ale že celozrnná mouka je pro organismus stravitelnější je pěkná blbost. Paní Petro, než něco napíšete, tak si to alespoň promyslete, co vlastně chcete psát. Celozrnná mouka totiž obsahuje i obalové vrstvy obilky, což je hlavně vláknina, tedy balast. Nerozpustná část vlákniny není stravitelná vůbec a jen projde trávicím ústrojím beze změny. Ale na střeva má blahodárný účinek. Takže vláknina trávení zpomaluje, což souvisí s GI, živiny se do organismu dostávají pomaleji, a tedy se cítíme déle syti. Oproti tomu např. pečivo z bílé mouky se tráví rychle, protože je tam minimum vlákniny a tedy živiny se do organismu dostanou rychle a najednou (tedy i vysoké GI a máme pak za chvíli zase hlad). Ono nelze pouze hlásat konzumujte celozrnnou mouku, je třeba také vysvětlit proč. A také je důležité vzít v úvahu to, že konzumace celozrnných produktů má i druhou stranu mince. Bohužel žijeme ve velmi hustě obydlené oblasti s velmi rozvinutým průmyslem a automobilovou dopravou. Existují vědecké práce posuzující obsah zejména těžkých kovů v povrchových vrstvách obilky (prach z automobilové dopravy). Současné poznatky jsou takové, že se doporučuje při mletí odstraňovat kontaminované povrchové vrstvy obilky. Minerální látky a vitamíny jsou hlavně obsaženy v aleuronové vrstvě (první obalová vrstva endospermu = středová část obilky). Nevím proč nám paní Petra stále nechce prozradit svoji kvalifikaci pro výživovou poradkyni. Já studovala technologii potravin a nejvíc mě při studiu zaujalo zpracování obilovin (mlynařina a sladovnictví), proto mě některé výroky paní Petry docela pozvedávají ze židle. Z tohoto článku mi připadá, že paní Petra jen tak zběžně nastudovala Vyhl. 333/97 Sb. a napsala článek ... :-)

  1. na tento komentář reaguje xtrail — #3
  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #1 LenkaS - vloženo: 30.05.2014 v 08:01:49

  ... nekupovat jen mouku pšeničnou, ale občas koupit třeba i mouku celozrnnou špaldovou ... to je přesně příklad toho, jaké nepřesné informace nám tady paní Petra poskytuje. Ono totiž i špalda je pšenice.

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744