Shock Therapy: Měnit díly umí kdekdo, my komponenty opravujeme

Už podruhé jsme se vyrazili podívat na specialistu na servis a tuning vidlicí a tlumičů Shock Therapy…

Autor: Jan Němec
Foto: Jan Němec
Shock Therapy: Měnit díly umí kdekdo, my komponenty opravujeme

  

Znáte to, spousta hesel a mott, která si firmy dávají do svého záhlaví a kterými se snaží prodat, se často míjí. V případě Shock Therapy a jeho „Individualita je naše přednost“ to sedí jako hrnec na zadnici. Po čtyřech letech jsme zavítali na pražský Smíchov, abychom se mrkli na kluky a jejich výjimečnou dílničku.

A stále je to ta dílnička, pod kterou si můžeme představit význam slova „garážovka“. Přestože k původní dvojici Vaškovi a Tomášovi přibyl další člen Kryštof a svůj prostor zvětšili, pořád se jedná o unikátní místo s ojedinělou atmosférou. Pořád platí to, že unikátnost Shock Therapy v individuálním přístupu a díky vybavení jejich dílny a zručnosti dokáží velké množství dílů vyrobit přímo na zakázku nebo přinejmenším opravit. „Držíme se myšlenky, že výměna dílu přichází až na posledním místě - měnit umí kdekdo, my komponenty opravujeme."

„Co je nového? Zaměřujeme se pořád na servis a tuning vidlicí a tlumičů, ale stali jsme se takovou speciálkou s vlastní výrobou dílů. Je to další level,“ říká Vašek Kalhus, jenž Shock Therapy založil v roce 2012 a od té doby ji provozuje v Ženských domovech.


Zleva: Kryštof, Tomáš a Václav

„Dokážeme rozebrat kolo do posledního šroubku, zkontrolovat, jestli vše funguje, jak má. Existuje řešení na cokoliv, dokážeme odhalit závadu rámu a hlavně ji dokážeme opravit. A to i když je kolo nový nebo 20 let starý. Často je například problém špatné funkce tlumiče křivý rám. Ale to člověk nemá šanci při koupi odhalit,“ popisuje Vašek a ukazuje mi rozebraný rám. „Všechno umíme opravit. Ale je důležitý, aby lidi servisovali minimálně jednou za rok, dá se tak předejít větším problémům,“ dodává.

Na prahu nejvyšší sezony, kdy zákazníci vozí či posílají kola na důkladnější servis, Vašek ukazuje naskládaná kola čekající na prohlídku. „My máme tu sezonnost jinou, největší nápor máme od prosince do února, lidi k nám dávají kola, protože nejezdí tak často venku. Třeba tohle, koukni, jak je to křivý. Nebo tady prasklý rám. Se vším si dokážeme poradit. Některý značky, který se snaží být levný, jako třeba Canyon nebo YT, používají béčkový komponenty, ale i na rámech jsou chyby. S nima se pereme hodně, těžko hledáme, kde je vůle, rám tady držíme tři lidi a kroutíme s tím, ale nejsme schopni přijít na to, kde to je. Často jen blbej šroubek…

„Ale zajímavých věcí je hodně, třeba přestavby ze šestadvacítek na sedmadvacítky. Spousta lidí si myslí, že zmenší plášť a nacpe to tam, ale je to i o nastavení tlumiče, výšky středu atd. Takže i posouváme uložení tlumiče, v krajních případech převaříme i zadní stavbu. Jsou to krajní případy. Jsou rámy, na který lidi nedaj dopustit, doslova je zbožňujou. Byli i takoví, kteří se ptali na možnost předělávky z šestadvacítek na devětadvacítky, ale to skončilo po telefonátu… ne, že bychom to nedokázali, ale bylo by to hodně drahý. Levnější je koupit si nový rám.“

Více fotografií

Shock Therapy 2020
Shock Therapy 2020
Shock Therapy 2020
Shock Therapy 2020
Shock Therapy 2020


 

Při povídání jsme se dotkli ebiků, které se už také v dílně na Smíchově začínají objevovat. Velké téma elektrokol Vašek vnímá a sleduje. Je to trend, který je třeba brát zcela vážně. „Líbí se mi, že některé firmy jako třeba Specialized se nesnaží jen na svůj tradiční model prdnout motor, ale přemýšlí i nad celou funkčností kola, hlavně tedy pružením. Myslím, že třeba Scott to svýma původníma modelama úplně zabil, prostě dal na Sparka baterku a motor, s geometrií nebo kinematikou neudělal nic. Ale oni na to všichni přijdou,“ vypráví a zároveň se chlubí další novinkou: vlastní řadou maziv.  

„Máme vlastní oleje a vazelíny na léto a zimu. Zatím jen vzorky, ale budou i v prodeji. Zimní je 0 – 30 extrémně řídký olej do nohou, dokáže fungovat i v minus patnácti a nezatuhne. Pak máme na léto, extrémně hustej. Je to naředěná kombinace s motorovým olejem, ideální pro lidi, kteří si dělají základní servis doma. Máme i svou vazelínu – je to v podstatě čistej silikon, vůbec nelepí. Používali jsme Sram Butter a kromě toho, že je hodně drahej, není tak dobrej jako ten, se kterým jsme přišli sami. Hledal jsem něco, co by mě uspokojilo, až jsem v Brně na Strojírenským veletrhu přišel na ideálního výrobce, který nám udělal speciální mazání na míru,“ zakončuje Vašek.

Povídání nad tunami zajímavostí by zcela jistě bylo ještě dlouhé. Je radost vidět, jak zapálená dokáže být trojice borců v malém servisu, jenž v Česku možná nemá obdoby.

Takže kdybyste hledali specialistu na servis vidlic, tlumičů nebo teleskopek, rozhodně se na Shock Therapy můžete spolehnout.

 

Více informací na www.shocktherapy.cz

 

 

 

 

 

 

Přečteno - 12010x Tagy: vidlice servis tlumiče shock therapy
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. ServisCanyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
    Canyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
  2. DoplňkyNovinky FOX 2025 – exkluzivní edice a nebeský rozsah sedlovky
    Novinky FOX 2025 – exkluzivní edice a nebeský rozsah sedlovky
  3. DoplňkyJak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
    Jak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
  4. ServisArmin Landgraf novým CEO ve Specialized
    Armin Landgraf novým CEO ve Specialized
  5. ServisKona mění majitele, vrací se do rukou svých zakladatelů
    Kona mění majitele, vrací se do rukou svých zakladatelů
  6. ServisDT Swiss přesouvá výrobu, odpružení se bude montovat v Polsku
    DT Swiss přesouvá výrobu, odpružení se bude montovat v Polsku

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #22 PavelM - vloženo: 17.12.2020 v 00:55:53

    Tady je trochu jinak napsany clanek z jineho webu. Diskuze tam je take velice "ostra" jako zde....!! https://www.bikeandride.cz/2020/11/shock-therapy-vetsi-a-lepsi-dilna-s-vlastnimi-produkty/

    Jinak koho vice zajima jake ramy jsou lepe ci hure udelane s trochou vzdelani, tak muze navstivit anglicky YT kanal Hambiniho https://www.youtube.com/c/Hambini/videos Psat jen tak do vzduchu kdo dela (ne)dobre ramy nebo B-ckove komponenty a nebyt velice konkretni je dost zavadejici...

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #21 vlada83 - vloženo: 04.12.2020 v 07:33:29

    odpověď na Jantarek — #19 mno ja opravuju karbon takze mam slusny prehled co funguje a co ne. Obecne pruser byly ramy mtb bmc s tlumici planzetou. To praskalo u slapaku vsechno. Spesl neumel kloudne silnicni rafky, ktery spalil kazdej v delsim sjezdu. Spesl mel spatne reseny stredy, kde odxhazely loziska jak na bezicim pasu, jejich predposledni brain byl k placi, kdy to clovek mel v servisu za 2 litry pomalu kazdej mesic. Kazda znacka mela a ma sve mouchy

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #20 kocur - vloženo: 03.12.2020 v 11:51:16

    Chlapci sú asi šikovný a treba im držať palce, lebo taký servis nerobí každý. Vyjadrenie s B-komponentmi je nešťastné a zároveň nezmyselné. Každý kto sa trochu zaujíma o MTB jazdenie a dostupnú techniku vie, že žiadne Béčkové komponenty neexistujú a práve u Canyonu (a možno ešte Cube) je komponentové vybavenie v pomere k cene najlepšie a to už zopár rokov.

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #19 Jantarek - vloženo: 02.12.2020 v 20:52:00

    odpověď na tntbiker — #16 tak konkrétně třeba tomu Spešlu nevím, že by v posledních 10 letech praskal jakýkoliv rám. Kdežto u Canyonu třeba takový Spectral byl vyloženě průšvih a výrobce minimálně ze začátku, reklamace pěkně zametal pod koberec. A o jejich první verzi časovky taky škoda mluvit.

    1. na tento komentář reaguje vlada83 — #21
    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #18 lalin - vloženo: 02.12.2020 v 20:32:54

    odpověď na K4m1k4z3 — #17 A jéje chytrý komentář tohoto typu tady chyběl. Pokud ti lidé z článku kolům rozumí a asi by měli, tak nelze nazývat komponentem šroub nebo čep. Komponenty jsou přesně ty zapletené kola, vidlice atd. A moje zkušenost je že právě Canyon má i ty drobné součástky dobře dostupné a trvanlivé. A i kdyby neměl, pořád dám 10x radši 130tis za kolo na top komponentech a špičkovém rámu, a jednou za rok až dva nechám vyměnit nějaké ložiska apd. U jiné značky bych dal o desetitisíce víc a ty ložiska bych měnil úplně stejně. Třeba svou silničku jsem srovnal se spešlem a rozdíl ve shodné výbavě je necelých 100tis! Takže to budu klidně v tvých očích za český typický plebs a kilo zůstane doma :-D ... jestli pak ty nejsi jeden z těch tří na té fotce kousek výš ;-) docela by mi to sedělo

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #17 K4m1k4z3 - vloženo: 02.12.2020 v 16:27:37

    A jéje, potrefená husa se vždycky ozve. Už z kontextu článku je patrné, že se hovoří o "komponentách" na rámu typu ložisek, šroubů, čepů, apod. Prostě toho, co zákazník na první pohled nevidí. Jenže typický český plebs (a zákazník Canyonu) v tom hned vidí jenom tu přehazovačku, vidlici a záplety a klepe si na čelo. No comment.

    1. na tento komentář reaguje lalin — #18
    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #16 tntbiker - vloženo: 02.12.2020 v 15:10:37

    odpověď na petan — #15 Už blábolíte nesmysly s těmi deset let starými rámy:-) Hledáte výmluvy:-) Vybavení kola nechte na výrobci a jeho cenové politice. Zákazník ať si sám vybere. Akorát Canyon dehoinestujete a ti lidé z dílny v tom svém PR článku také.

    1. na tento komentář reaguje Jantarek — #19
    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #15 petan - vloženo: 02.12.2020 v 13:49:14

    odpověď na tntbiker — #7 odpověď na tntbiker — #9 No řekl bych, že o mě je dost známý to, že dlouhodobě píšu a kritizuju to, jak Specialized osazuje svý biky, že i u Cannondale na tom nejsou v tomto směru nejlíp, Trek tak nějak balancuje, poté co přešel na přímý prodej bez lokálních distributorů a alespoň snížil ceny a mohl bych ve výčtu značek a jejich charakteristik v tomto směru pokračovat. Nejsem autorem tohoto článku a osobně jsem nikdy u hochů ze Shock Therapy nebyl, nicméně mají můj respekt za to co umí s odpružením. Co se týká kvality rámů a jejich detailů, tak tam bych ještě doplnil jednu důležitou věc. Hodně záleží na tom o jak starý rám jde. To že posledních pár let jde kvalita rámů YT i Canyon nahoru ještě neznamená, že to samé platí třeba o 7, 10 let starých kusech, které stále jezdí a které je potřeba také servisovat. Renomované firmy si kvalitu drží desítky let, jiné se k ní musí dopracovat, pokud se jim to vůbec může podařit, resp. pokud o to vůbec stojí.

    1. na tento komentář reaguje tntbiker — #16
    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #14 trance28 - vloženo: 02.12.2020 v 13:29:20

    odpověď na tntbiker — #11 slusnej pacient.....

    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #13 Suly - vloženo: 02.12.2020 v 12:59:54

    odpověď na tntbiker — #11 Nic ve zlem. Ale nemel by nekdo informovat i YTcko. Ze uz to cele prasklo 😉

    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #12 Frybis - vloženo: 02.12.2020 v 12:45:45

    Mě spíše přijde smutné, že někdo potřebuje jako důkaz svého přehledu takto veřejně psát o slabinách konkrétních výrobců.....

    odpověz na tento komentář
  12. avatar
    #11 tntbiker - vloženo: 02.12.2020 v 11:38:28

    odpověď na lalin — #10 Našel jsem si adresu do Canyonu do Německa a napsal jsem jim pár řádek, že na portálu MTBS se píše o tom, že jejich kola jsou proti jiným, nespecifikovaným, značkám ošizena. Jestli to vědí, že mají horší kola. Že to tvrdí dost čtený český portál o horských kolech. Zeptal jsem se, proč mají jejich kola o dost horší výbavu než jiné značky, jestli s tím budou něco dělat.

    1. na tento komentář reaguje Suly — #13
    2. na tento komentář reaguje trance28 — #14
    odpověz na tento komentář
  13. avatar
    #10 lalin - vloženo: 02.12.2020 v 11:30:47

    odpověď na petan — #6 Ok, tak 1. si myslím, že ačkoliv tohle mohl být fajn článek kdy kluci třeba i dělají dobrou práci a v mých očích to mohlo působit chválihodně, tak tímto prohlášením to ztratilo jakoukoliv hodnotu. 2. na kole jezdím řekl bych dost aktivně cca 25let... značek kol jsem měl mnoho, a právě poslední roky jezdíme celá rodina jen Canyon. Není to důvod jen výrazně lepší ceny, ale právě taky toho že si servis dělám sám a s Canyony vážně moc práce nemám. Takže možná jsem jen "dítě štěstěny" že jsem natrefil vždy na kola s dobře vyrobeným rámem, ale nemyslím si, že bych měl takové štěstí jen já. Mimo jiné stačí si projít mnoho různých recenzí na tyto kola, aby člověk zjistil že se tam nic nešidí. Tohle prostě byl výstřel do tmy a ještě cvičnýma :-)

    1. na tento komentář reaguje tntbiker — #11
    odpověz na tento komentář
  14. avatar
    #9 tntbiker - vloženo: 02.12.2020 v 11:26:48

    odpověď na Pavel Nový — #8 Hlavně slušně chlapče. Bureš jasně napsal tady ve svém příspěvku v poslední větě, že Canyon má ty komponentový výbavy lepší než dost jiných značek. Tak bych od něj rád věděl, které to jsou. Je redaktor a tak má psát přímo a neuhýbat. I když chápu, že tu mají od Canyonu za články peníze. Protože jiné firmy si to tu také platí.

    1. na tento komentář reaguje petan — #15
    odpověz na tento komentář
  15. avatar
    #8 Pavel Nový - vloženo: 02.12.2020 v 11:08:54

    odpověď na tntbiker — #7 ahoj, ač nerad, tak se zapojím do diskuze, ikdyž to je offtopic..

    Jistě sis všiml, že autor článku pouze citoval mechanika Vaška, který řekl tu věc o Canyonu. Kdyby řekl, že tam dávaj zbastlený vidlice a brzdy, jistě by to tam autor napsal.

    Vážně nechápu, jak má někdo čas, náladu, motivaci řešit takovýhle @&€739:ny, fakt to nechápu, ten národ český..Příště než ze sebe uděláš blbce, přečti si to pořádně.

    1. na tento komentář reaguje tntbiker — #9
    odpověz na tento komentář
  16. avatar
    #7 tntbiker - vloženo: 02.12.2020 v 11:01:05

    Asi byste si ten článek, pane Bureši, měl přečíst. A ne sem psát že byste něco osobně viděl spíš ... tak buď jste tam byli, viděli, slyšeli a pak napsali, nebo se domníváte jak to tam s těmi díly je. Jinak je ten článek dost nepovedené slohové cvičení s gramatickými chybami. Píšete že Canyon má zrovna komponentový výbavy lepší než dost jiných značek. Můžete napsat jaké konkrétní značky to jsou, nebo se bojíte je napsat? Pokud bojíte, tak by bylo příště lepší nic nepsat. protože jste čtené médium, které nesmí psát v hádankách, ale konkrétně.

    1. na tento komentář reaguje Pavel Nový — #8
    2. na tento komentář reaguje petan — #15
    odpověz na tento komentář
  17. avatar
    #6 petan - vloženo: 02.12.2020 v 09:45:02

    odpověď na panzdenda — #4 odpověď na lalin — #5 No souhlasím, že to není v článku zformulovaný úplně dobře, protože zrovna u přehazovaček to neplatí. Osobně bych to viděl spíš na rozdílnou úroveň zpracování detailů a použitých komponentů týkajících se samotných rámů a s tím pak související problému například s vyladěním pressfitů, nebo vůle kolem ložisek čepů a vahadel, nebo těžce zasouvatelné sedlovky. Občas jde i o nepřesné obrobení dosedacích míst souvisejících s umístěnám kotoučových brzdových třmenů nebo nechytře řešené závity a patky pro zadní osy. Jinak ono se to moc neví a nemluví se o tom, ale třeba ohledně těch odpružených vidlic existuje možnost, že si pro určité množství může výrobce objednat třeba jinou skladbu vnitřností a né vždy to musí pomoci lepší funkci. Často se specifikují různé levnější kombinace např. dražších brzdových pák s levnějšími třmeny, které se normálně neprodávají a naprosto běžnou praxí pak je zejména u Sramu dodávat vyšší model klik s horšími převodníky, než těmi, které k nim správně patří v rámci sady. Těch možností jak optimalizovat v tomto směru výbavu je poměrně hodně, na druhou stranu bych řekl, že zrovna Canyon ty komponentový výbavy má lepší než dost jinejch značek...

    1. na tento komentář reaguje lalin — #10
    odpověz na tento komentář
  18. avatar
    #5 lalin - vloženo: 02.12.2020 v 08:27:39

    odpověď na trance28 — #3 dobře tak co teda? Představce, řidítka sedlovky?? Když např. sedlovky Canyon si kupuje dost lidí na úplně jiné značky kol aby získali víc komfortu?? Já mám totiž Canyony dva, a třeba na silničce jsem měnil za 5 let pouze zadní plášť a řetez... jinak vše naprosto ok, dokonce jsem kolo na začátku jednou nechtě do půlky utopil a i tak jsem nemusel na nic sahat. Myslím že trefovat se zrovna do Canyonu není od kluků chytrý tah, tyhle kola nemají rádi především obchodníci protože si za 130tis koupím to, co mi spešl nedá ani za 190tis...

    1. na tento komentář reaguje petan — #6
    odpověz na tento komentář
  19. avatar
    #4 panzdenda - vloženo: 02.12.2020 v 07:49:13

    Že by třeba vidlice na Canyonu nebo záplety byly nějaké ošizené? Takže ten SID Wor cup, co máme doma na Canyonu není ve skutečnosti SID World cup, ale třeba přebrandovaný Suntour a záplety DT Swiss XR1501 mají místo deklarovaných náíbojů DT240 snad nějaké Novatecy? Kliky asi taky nebudou Sram X01, ale nějaké obyčejné číny z Alíka za pětikilo... A to, že Canyon má všechny náhradní díly ke svým rámům do poslledního šroubku, podložky a krytky bez problémů dostupné, na rozdíl třeba od Spešlu se jim asi moc nelíbí, jak to tak vypadá. Kluci ze Shocktherapy asi požili nadměrné množství nějaké omamné látky, nebo co :-).

    1. na tento komentář reaguje petan — #6
    odpověz na tento komentář
  20. avatar
    #3 trance28 - vloženo: 01.12.2020 v 21:41:15

    odpověď na lalin — #1 tak zrovna o prehazce asi rec nebyla...

    1. na tento komentář reaguje lalin — #5
    odpověz na tento komentář
  21. avatar
    #2 Suly - vloženo: 01.12.2020 v 21:01:29

    Tak lalin me presbehl. Chtel sem se taky optat co si mam pod vetou "Některý značky, který se snaží být levný, jako třeba Canyon nebo YT, používají béčkový komponenty" predstavit konkretne. YT se snazi byt levny? Tak jeste ten Canyon se snazi...

    odpověz na tento komentář
  22. avatar
    #1 lalin - vloženo: 01.12.2020 v 20:43:00

    YT a Canyon používá "béčkový" komponenty?? To jako že přehazka XT na spešlu je lepší než na YT jo? Aha ... :-D to je ale nesmysl... na druhou stranu určitě kvituji pokud se snaží věci opravovat a né vše jen tupě měnit, to zase palec nahoru.

    1. na tento komentář reaguje trance28 — #3
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744