Americký Sram se rozhodl rozvířit prázdninově klidné vody představením nové gravelové sady s třináctipastorkovou kazetou...
Už je to nějaký ten pátek, co se ve Sramu rozhodli připravit speciální komponenty pro gravel jezdce pod označením XPLR. Poměrně nedávno pak Sram vyšel s kompletně novou silniční Sram RED AXS 2x12 sadou, v rámci které představil kromě jiného také zásadně ergonomicky předělané brzdové páky, ale nic nenaznačovalo tomu, že bychom se měli připravovat na nějaké zásadnější změny, co se týká napřevodování nebo počtů pastorků.
Jenže uplynulo pár měsíců a máme tu launch kompletně nové špičkové gravelové sady, která se ještě více blíží bikovému pojetí převodů, díky výhradně jednopřevodníkovému řešení, ale co víc, přechází z 1x12 na 1x13 napřevodování.
Sram dlouhodobě spolupracuje se špičkovými jezdci a velice bedlivě naslouchá jejich zpětným vazbám. Vzhledem k tomu, že gravel je široce rozkročenou disciplínou a používá často jak XPLR kombinace řazení, tak i bikové AXS přehazovačky s 10-52 nebo 10-50 kazetami, rozhodli se ve Sramu, že připraví novou koncepci gravelového pohonu, který vyřeší hned několik věcí najednou, které byly trnem v oku jezdcům, používajícím stávající sady.
Zjednodušit, odlehčit, optimalizovat rozsah a zjemnit odstupňování převodů, to byly hlavní úkoly, které stály před konstruktéry při vývoji nové sady. Jak se s nimi popasovali, je nasnadě. Vzali to nejlepší ze silničních i bikových sad, dali to dohromady a navrhli zcela novou kazetu s unikátním rozsahem, počtem a odstupňováním pastorků. Výsledkem je sada, kterou si troufám, že budou chtít na svého bika osadit i mnozí XC závodníci :-).
Zásadní novinkou je zde napřevodování 1x13, které je postaveno výhradně pro jednopřevodníkové kliky. Sram nabízí jak klasické karbonové kliky RED, tak verzi s wattmetrem s tím, že k dispozici je poměrně velký rozsah převodníků v rozmezí 38 až 46 z. Kliky jsou kompatibilní samozřejmě s osami DUB a oproti předchozí generaci se podařilo na jejich hmotnosti ušetřit údajně rovných 29 g. K dispozici je pak poměrně velká škála délek od 160 do 175 mm.
Co se týká kazety, tak je v rámci této sady pouze jediná XPLR XG-1391, a to s rozsahem 10-46 z. Její vizáž nápadně připomíná bikovou verzi Sram XX, ale důležité je, že byť má o jeden pastorek navíc, zůstává plně kompatibilní s XDR sramáckými ořechy a také Flattop stávajícími řetězy.
Byť už jde o poměrně velkou kazetu, navíc s jedním pastorkem navíc, její hmotnost je pouze 288 g. Konkrétní počty zubů jednotlivých pastorků kazety jsou následující: 10, 11, 12, 13, 15, 17, 19, 21, 24, 28, 32, 38, 46. Brutální bude ovšem její cenovka, která by se měla pohybovat někde kolem 17 000 Kč.
Nová XPLR přehazovačka je sice na první pohled podobná svým Eagle bikovým kolegyním, nicméně jde o zcela novou přehazovačku, navrženou přímo pro třináctipastorkovou XPLR kazetu, která využívá výhradně UDH standard zadních rámových patek, které jsou již nějakou dobu standardem u horských kol, ale gravely na ně zatím přecházejí jen sporadicky.
Zajímavé je zde řešení umístění baterie, které překvapivě nekopíruje nejvyšší bikové řady XX a XO, ale základní přehazovačku GX AXS, u které se baterie zasunuje jakoby nad tělo přehazovačky a nikoli za něj, takže je baterie lépe chráněna proti odlomení nebo ztrátě. Jinak zde nechybí spodní velká dvojdílná kladka, kterou najdete u XX přehazovaček.
Jediným komponentem, kromě řetězu, který je identický s novou RED sadou, jsou brzdové a řadící páky. Ty mají zcela novou ergonomii, která výrazně zlepšuje úchop a schopnost jedním prstem účinně brzdit. Pokud bych to měl s trochou nadsázky popsat, tak se Sram velice důkladně inspiroval u Shimana a jeho verze GRX Di2 brzdových pák, které jsem sám před několika lety testoval a které podle mě až doposud, ohledně ergonomie, neměly konkurenci.
Mimochodem, Sram na těchto pákách představil také doplňková tlačítka, která lze nakonfigurovat například pro přepínání ovládáni computeru, což je věc, kterou Shimano používá již několik let. Sram jde v tomto ohledu ještě malinko dál, když umožňuje konfigurovat i další funkce AXS jako například ovládání teleskopické sedlovky.
První třináctková sada od Sramu by měla být k dostání na prodejnách v podstatě již v těchto dnech. Cenovky odpovídají hladině, která je nastavená u stávajícího REDu. Kompletní informace najdete na stránkách výrobce www.sram.com.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Historicky první světový šampionát enduristů hostí italská oblast Val di Fassa v Dolomitech. A hned...…
Celý článek…Letošní závěrečný díl cyklistického seriálu pro veřejnost Road Classics se neuskuteční v plánovaném termínu 14....…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
odpověď na G23 — #9 Naprostý souhlas.
odpověz na tento komentářodpověď na petan — #5 Tedy říct, že Campa je kůl v plotě!? To je jako říct, že Ferrari je kůl v plotě, protože na něj nejdou nasadit kola ze Škodovky! Campagnolo bylo vždy jedinečné se 100 % kvalitou a se 100 % dosažitelností náhradních dílů i u hodně starých sad. Je to jeden z mála výrobců, který si stále drží jen svoji vlastní evropskou výrobu. Campu si kupuješ, protože chceš Campu a ne Aliexpress! Když se ještě na bajcích používaly 9kové kazety, tak si znalí věci kupovali 9kové řetězy od Campy, které byly dražší, ale daleko více vydržely. Řekneš-li mechanický Ekar, mohlo by se zdát, že i brzy jsou mechanické, samozřejmě jsou hydraulické a elektrika v řazení je trochu zbytečná, když máš kvalitní mechanické řazení! Alespoň já o elektriku na kole nestojím v jakékoliv podobě, je úplně zbytečná, ale ať si každý ať vozí, co chce!
- na tento komentář reaguje Frybis — #10
odpověz na tento komentářodpověď na panzdenda — #6 Anebo si počkat na ořezaný Specialized za necelých 400 tis. Kč.
odpověz na tento komentářodpověď na petan — #5 Ale proč u Campy řešit kompatibilitu, když má tuto sadu fakt dobře vymazlenou? Ekar si nekoupí nikdo, kdo by chtěl "čínský" kola. Doporučuju vyzkoušet :-)
odpověz na tento komentářNa stránkách Canyonu už je topmodel Grailu v plné palbě na novém Sramu. Cena naprosto v pohodě akceptovatelných 222199 Kč. Takže si jen chvíli počkat až bude v L skladem a rychle objednat než bude pryč :-) .
- na tento komentář reaguje zirecek — #8
odpověz na tento komentářodpověď na G23 — #1 Jo, Campa má mechanický Ekar ale je to takový "kůl v plotě" protože kazetu nejde dát na jiný ořech a řazení není s ničím jiným kompatibilní na rozdíl od Sramu, kde je ořech stejný, AXS bezdrát kompatibilní, jenom se bude muset počkat na druhovýrobce kazety, i když možná že už na Aliexpresu něco bude a jen jsem to zatím nehledal ;-)
- na tento komentář reaguje Frybis — #7
- na tento komentář reaguje G23 — #9
odpověz na tento komentářodpověď na blue — #2 Nehledal bych za tím nic jiného, než peníze, které se musí točit za každou cenu. Je to jenom další módní vlna, jako 27,5"/650b, fatbiky, upside down vidle atd.
odpověz na tento komentářodpověď na blue — #2 Gravel je něco jako skialpinismus. Každý jouda, co má prachy si nakoupí superdrahé hadry, vybavení a pak s tím jezdí na kafe do sousední vesnice. Po asfaltu, samozřejmě, páč kdyby vjel na štěrk, nedejbože hliněnou cestičku, hned by byl zaprášený. 🤷♂
odpověz na tento komentářNa silnici... dejme tomu. Ale v terénu? Fakt je gravel o wattech, převodech natěsno, a superdrahých komponentech?
- na tento komentář reaguje Lettak — #3
- na tento komentář reaguje Honza S. — #4
odpověz na tento komentářTakový trochu opožděný útok… Campagnolo již více než 4 roky vyrábí Ekar 1 x 13. S koly Shamal, které jsou k tomu určená, naprostá bomba. Sám to vozím na Giant TCX více než dva roky a můžu doporučit! Při vhodném zvolení převodníku a kazety to klině může být i na silničním kole.
- na tento komentář reaguje petan — #5
odpověz na tento komentář