V dnešním testu se proletíme modernizovaným SUPem XF a to v jeho echt závodní verzi...
XFko jsem měl na test na podzim roku 2016. Skvělý bike, kde v té nejvyšší výbavě byla radost vrhat se vzhůru do kopců, ale chyběla tomu jakási radost opačným směrem, tedy z kopce. Ona již v době vzniku byla geometrie trochu postarší a nepřidala tomu ani úzká řídítka. Tak i přes rajcovní bzučení elektrického XTR zbyl pocit lehce nevyužitého potenciálu. Jestli to píši dostatečně srozumitelně. No, a tak jsem se těšil na omlazenou podobu XF. Co čert nechtěl, opět v té nejvyšší výbavě. Tentokrát již ale bez řazení na baterky.
Již při prezentaci novinek jsme psali o zmodernizovaném XFku toto.
Zadání pro konstruktéry znělo: zachovat hlavní koncepci lehkého XC biku včetně stovkových zdvihů, ale zoptimalizovat kinematiku zadní stavby pro jednopřevodník a upravit geometrii tak, aby odpovídala současným progresivním trendům. Výsledkem je nová generace závodního X-Country fullu, která dostala protažený rám, 68° hlavovku, 74,6° sedlovku a 430 mm dlouhou zadní stavbu.
Zadní stavba pokračuje se systémem zeropivot, ovšem její kinematika byla upravena, změnil se i tvar a umístění horního vahadla a ubyl nám jeden čep. Kompletně nová forma pro karbonové rámy pak jako by kompletně zeštíhlela na první pohled celý bike. Na pohled druhý zjistíte, že přibyl například druhý košík na láhev v rámu nebo vnitřní vedení pro bovden ovládající dálkově tlumič.
Velice zajímavá informace se pak pojí i se závodními topmodely. Ty totiž budou nově dodávány bez barevného laku s přiznanými karbonovými vlákny a jejich plátováním. Hlavním důvodem ovšem není pokus o specifickou image, ale snaha ušetřit pár deka hmotnosti na rámu, protože několik vrstev laku prostě něco váží a na týmovkách je potřeba váhu co možná nejvíce redukovat.
A nový je také malý detail, spočívající v chytrém, malém vodítku řetězu, které je snadné jakkoliv polohovat pouze prostřednictvím jediného šroubu.
Zatímco u pevňáků je to pouze o jednom rámu s jedním zdvihem, XF modelové řady jsou dvě. Ta závodní pracuje s kombinací zdvihů 100/100 mm, ta trailová se posouvá o poznání dál, protože dostala 140mm zdvih vidlic a 130mm zdvih zadní stavby.
Tady je dobré zmínit, že konstruktéři k tomu nemuseli vyvíjet dva různé rámy, protože stačilo vybrat jen tlumiče s jiným zdvihem. Pochopitelně, že geometrie tohoto trailového modelu se liší od XC verze, ale délky rámových trubek zůstávají zachovány.
A víte, jak na první pohled rozeznáte TR modely od XC verzí? Snadno. Zaprvé jsou sériově vybaveny teleskopickými sedlovkami. Zadruhé mají ve spodní části robustní plastovou ochranu spodní rámové trubky. A zatřetí na nich nenajdete velké výrazné logo SUP na spodní rámovce, ale pouze decentního SUPa otočeného na vrch spodní rámovky.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
odpověď na jm48 — #11 Plus tam také mám trailovou verzi starých řídítek Giant SLR.
odpověz na tento komentářodpověď na Žvejk — #10 Díky za poznatky. U té staré verze Supa modelu Elite jsem přesně vyměnil představec +-5, za nulový karbonovy, ale podložka šla pryč, takže jsem si pomohl jen trochu. U Issue je ten standardni predstavec +- 20 pokud vim a to už je fakt moc dolů i nahoru.
- na tento komentář reaguje jm48 — #12
odpověz na tento komentářodpověď na Tomáš Růžička — #9 No Spark má řízení ještě níž i když to z geo nemusí tak vypadat... Ale ten kdo potřebuje představec otočit nahoru, bude mít problém asi na každém současném kole ;-) Představec od Sup. je designován dost do negativu, vyměnou za jiný se dá jít výš, ale ubyde další jedna podložka...
- na tento komentář reaguje jm48 — #11
odpověz na tento komentářodpověď na Žvejk — #8 Ano, na Sparku jsem se také dlouho rovnal a řešil to otočením představce a ještě jsem tam vrazil na zkoušku extravagantně tvarovaný řídítka SQ Lab. Obě kola mají ten kokpit dost nízko. Pokud jsem toto v textu zmínil, tak v porovnání s další ŕadou XC kol. Ten posed se dá udělat pohodlnější. A v těch hodně prudkých točitých trailech by to bylo znatelně lepší... Tomáš
- na tento komentář reaguje Žvejk — #10
odpověz na tento komentářXF 2020 je ve sjezdech a technice skvělé kolo, hlavně v hodně prudkých a točitých trailech je opravdu top. Srovnávám třeba se Scottem Spark.... Ale sloupek vidlice je opravdu zařezán trochu víc, než by musel. Taky jsem to dost řešil... Ale je fakt, že sloupek u vidlice DT se řeže vcelku blbě a asi né každý mechanik by to dobře zvládl... ;-)
- na tento komentář reaguje Tomáš Růžička — #9
odpověz na tento komentářodpověď na jm48 — #6 vedení hadice i bowdenů je vedeno rámem v hadičkách, ty končí cca 8cm před tím než opustí přední rámový trojúhelník. Výstup je zákrytován gumovým nacvakávacím krytem. Do řetězových vzpěr vstupují zpátky hned za středem, takže nejsou skoro vidět. Nic neťuká, nic nepřekáží. Jen případná servisní výměna se zřejmě neobejde bez demontáže spodního čepu zadní stavby.
odpověz na tento komentářodpověď na Tomáš Růžička — #5 Dle vašich dostupných fotek a předpokladu jsou tedy asi lanka vedena ve středu spodní ramove trubky. Tam jsou ale zase náchylná k odreni.
- na tento komentář reaguje charmin — #7
odpověz na tento komentářodpověď na jm48 — #4 Tento problém jsem nezaznamenal. Ve fotogalerii takový detail bohužel nemáme a bike je již vrácen... Tomáš
- na tento komentář reaguje jm48 — #6
odpověz na tento komentářMám toho starého Supa. Jednou z vrtoch bylo místo vyvedení brzdového lanka ze spodní rámové trubky, které trochu drhne o kliku, než je opět zavedeno do zadní stavby. Jak je toto u nového Supa, bylo to odstraněno?
- na tento komentář reaguje Tomáš Růžička — #5
odpověz na tento komentářMáte pravdu, bylo to blbě napsáno. Žádný horší rám ve smyslu použití jiného materiálu. Upravil jsem, díky. Tomáš
odpověz na tento komentářodpověď na daniel.peralight@gmail.com — #1 Je to tak. Od letošního roku jsou na všech karbonových fullech od Teamovky až po XF 929 použitý totožný rámy. Takže žádný "horší" karbon.
odpověz na tento komentářAk sa nemylim, zakladne modely XF nemaju "horsi" karbon. Je rovnaky, ale len o cosi tazsie kvoli farbe naviac
- na tento komentář reaguje Jobr — #2
odpověz na tento komentář