Jakub Ditrich: Jsem naprostým nepřítelem prodeje “čipů”

Výkon motoru a rychlost elektrokol je stále velice žhavé téma. Mnozí zákazníci vyžadují navýšení rychlostních limitů, legislativa však pracuje s jasnými čísly... 

Autor: Jakub Ditrich
Jakub Ditrich: Jsem naprostým nepřítelem prodeje “čipů”

Diskuze pod článkem EKOLO OTEVŘELO NOVÝ DESIGNOVÝ OBCHOD se nečekaně zvrtla v diskuzi vzrušenou, která se zabývala tím, jestli elektrokola mohou, či nemohou, nebo ještě lépe měla by, či neměla by mít možnost jezdit rychleji než 25 km v hodině. "Problematice elektrokol se věnuji přes 16 let a ve svých článcích jsem zvyklý pracovat s fakty, proto i tento stručný materiál bude postaven pouze na reálných datech a zdrojích", uvádí Jakub Ditrich, známý propagátor a prodejce elektrokol, ale také autor mnoha zajímavých projektů s elektrokoly souvisejícími.

Legislativa

Již více než 9 let se v pravidlech týkajících se elektrokol v EU nic nezměnilo. Tak staré je Nařízení (tedy právně závazný dokument harmonizovaný v celé EU) Evropského parlamentu a Rady č. 168/2013 (O schvalování dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek). Na toto nařízení pak navazuje technická norma EN 15194, která je též známá pod zkratkou EPAC (Standard for Electronically Power Assisted Cycles). Tato norma existuje v aktuální verzi jako EN 15194:2017 už i v českém jazyce. Konkrétně lze nastudovat na ZDE.

Co nám říká Nařízení o schvalování? Právě to, jaká „vozidla“ musí být homologována – tedy podrobena náročnému schvalovacímu procesu v autorizované zkušebně a zařazení do jedné z definovaných kategorií motorových vozidel. 

Ze schvalovacího procesu jsou dle Článku 3 vyňata “klasická elektrokola”, to jest:

h) šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h 

Chybou českého překladu Nařízení je zde uvedena formulace „vybavena přídavným elektrickým motorem“, nicméně v anglickém originále je uvedeno „equipped with an auxiliary electric motor“, což správně přeloženo zní: „Vybaveno pomocným elektrickým motorem“, což dost mění význam specifikace. Protože u současných elektrokol se nedá moc mluvit o “přídavném motoru”, bylo by možné v českém kontextu uvažovat pouze o jízdních kolech vybavených přestavbovou motorizační sadou. 

Dále jsou vyjmuta také „sportovní“ a “terénní” vozidla: 

d) vozidla určená výlučně k soutěžnímu využití;  a g) vozidla určená především pro využití v terénu a zkonstruovaná pro jízdu na nezpevněném povrchu; 

Takže, již od roku 2016, kdy začalo toto nařízení platit, neexistuje pro vozidla, tedy i elektrokola, určená do terénu, žádné omezení. V Česku je trh tvořen z 90 % právě elektrokoly, u nichž výrobce deklaruje, že jsou určena pro využití v terénu (eMTB, eCross). 

250 W & 25 km/hod

Nařízení řeší dvě primární veličiny: jmenovitý výkon motoru a maximální rychlost jízdy s asistencí motoru.

V případě výkonu je třeba uvést, že systémy středových a samozřejmě i nábojových pohonů, které deklarují jmenovitý výkon 250 Wattů – například Bosch Performance, Bafang M500, Yamaha PW-X, jsou reálně i násobně výkonnější, než umožňuje omezení normy. Z výsledků měření ExtraEnergy s data-loggerem vyplynulo, že při jízdě do 8% převýšení při šlapací frekvenci jezdce 90 rpm a rychlosti 20 km/h poskytuje elektromotor Bosch Performance CX stabilní výkon mezi 600 - 700 Watty. Jen pro zajímavost: jedna koňská síla je definována 750 Watty výkonu. 

Lze tedy poměrně objektivně vyloučit, že až na výjimky (motory Fazua a podobné) by měly motory prodávaných elektrokol “maximum continuous rated power of less than or equal to 250 W”, jak požaduje Nařízení EU. Zvlášť legrační je toto opatření v případě nákladních (cargo) elektrokol. Předpokládám, že i legislativec, který nevynikal ve fyzice, nebude věřit tomu, že 250W motorek rozhýbe do kopce 60kilové kolo s 80kilovým jezdcem a 250kilovým nákladem :)  V Německu proto v letošním roce vznikla nová norma (DIN 79010) pro nákladní kola, která už výkon motoru nijak neřeší.

S rychlostí 25 km/h je to něco trošku jiného - to je veličina která je daleko snadněji měřitelná, a informace o tom, že například ve Francii vybírá policie drakonické pokuty, nebo snad hrozí až vězením za jízdu na očipovaném elektrokole, se čas od času na internetu objevují.

Položil jsem si otázku: Proč by se měl vlastně motor vypínat v této rychlosti? Kdo jel někdy na elektrokole, přesně si pamatuje ten pocit, kdy se chtěl na rovině rozjet, ale kolo mu po dosažení rychlosti 25,0 km/h začalo klást odpor a začali ho předjíždět ostatní cyklisté na obyčejných kolech bez motoru jedoucí rychlostí kolem 30 km/h. Na horském elektrokole na trailu je to úplně jedno, tam buď jedu technickou pasáž a rychlost vyšší než 25 km/h fakticky nepotřebuji, nebo jedu z kopce a tam mě hraniční vypínací rychlost motoru nijak nelimituje. Při použití elektrokola v dopravě se však jedná o vlastnost zcela nežádoucí a výrazně nebezpečnou, kdy se z jezdce na elektrokole fakticky stává brzda plynulého provozu na komunikaci.

Pátral jsem, kde se omezení 25 km/h vzalo a výsledek docela překvapí. Na konci 60. let přišla v Německu na trh novinka: MoFa - “motorové kolo” (Motor Fahrrad), a protože minimální věková hranice jízdy byla 14 let, jízda na něm byla zákonem omezená na 25 km/h - a 6 km/h “bez šlapání” (https://de.wikipedia.org/wiki/Mofa). V roce 1992 (tedy pro pořádek ještě před připojením ČR k EU) se v tehdejší legislativě Evropského společenství objevila směrnice 92/61/EHS (s platností od roku 1996). V ní se udává že „low performance mopeds“ - tedy ne vysloveně elektrokola - ta tenkrát v podstatě ještě neexistovala - mají omezení na 25 km/h a na 1 kW výkonu. K tomu došlo prý po návštěvě delegace společnosti Yamaha corporation v Bruselu  – která v té době začala zaplavovat japonský trh svými PAS elektrokolo/mopedy. Japonci si chtěli pojistit, že bude možné legálně tyto stroje vyvážet i do EU, k čemuž však nakonec prakticky nedošlo, nicméně rychlostní omezení, byť pro zcela jiný typ kola, než známe dnes, bylo na světě.

Podporovatelé stávajících, technologických omezení často argumentují tím, že elektrokola nejsou konstruovaná na vyšší rychlost a také, že by změnou pravidel došlo ze strany evropských zákonodárců ke kompletnímu zákazu prodej elektrokol.

Obě tyto propozice jsou ale nesmyslné: Zaprvé, všechny motorové jednotky středových pohonů (ať už je výrobcem Bosch, Shimano, Brose, Bafang nebo jiní)  jsou běžně využívány jak v “klasických” elektrokolech, tak v takzvaně “rychlých” elektrokolech. Jedná se o zcela identické motory, které jsou jen vybaveny jiným řídícím software, takže někdy umožňují rychlost do 25 km/hod, jindy do 32 km/hod a někdy až do 45 km/h.

Čipovat je špatně, ale...

Této skutečnosti využívají tak zvané čipy, které nahrazují původní software elektropohonu, kterým se řídí rychlost ebiku. Většina moderních čipů je navíc ještě konfigurovatelná a jezdci si tak mohou sami nastavit preferovanou maximální rychlost, nejčastěji okolo 30 km/h, což je ideální kompromis mezi optimální cestovní rychlostí a rychlostí, při které se rychleji vybíjí baterie. Samozřejmostí pak bývá také schopnost čipů je kdykoliv rychle deaktivovat a zdánlivě tak z načipovaného kola udělat nenačipované. Představa, že dám do elektro-kola čip a to se začne chovat jako “neřízená střela s důchodcem v sedle” bez jeho přičinění je legrační.  

Já osobně jsem naprostým nepřítelem prodeje “čipů”. Situace, když zákazník investuje vyšší desítky tisíc do nového elektrokola, které, jak záhy zjistí, nesplňuje jeho představy o plynulé jízdě a je následně fakticky přinucen si nechat kolo očipovat, aby jej mohl normálně používat, mě velmi rozčiluje. To je také důvod, proč se snažím o problému hovořit jak s politiky (i formou Petice k Evropskému parlamentu), tak i s různými standardizačními komisemi, kterých jsem členem. A mohu potvrdit, že čím více přibývá elektrokol, tak přibývá také lidí, kteří mají této situace dost a chtějí jí změnit. 

Legální rychlá elektrokola existují, nikdo je ale nechce

Rychlá elektrokola (Speed pedelecs) jsou kapitolou samou pro sebe. Jejich prodeje v EU jsou naprosto marginální, vzhledem k tomu, že spadají do homologační kategorie L1E-b (dvoukolové mopedy), která předpokládá výkon motoru až do 4000 Wattů (pohonné jednotky elektrokol ale dávají “jen” 700 Wattů) a tím jsou dány též neadekvátní požadavky na použité komponenty a jejich certifikaci, o pojištění, nutnosti řidičského oprávnění a moto-helmě nemluvě.

Co se týče možného zákazu ze strany legislativců v Evropské unii, pokud je mi známo, tak v radách pro normy, týkajících se elektrokol: ISO 4210-10 (Mezinárodní organizace pro normalizaci) a EN 15194 (Evropský výbor pro normalizaci), reprezentují národní státy především zástupci firem - Bosch, Brose, Sram, BN-Auto, Yamaha nebo Shimano. Zde samozřejmě převažuje jasný business zájem na udržení aktuálního status-quo, které výrazně neomezí prodej elektrokol, ale úspěšně umožní ostrakizaci a postihování využívání elektrokola v dopravě, jak jsme toho svědky dokonce už i u nás například při “preventivních akcích” BESIPu.

Přečteno - 90103x Tagy: elektro
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Tech newsDirtySixer chce rozjet výrobu obřích 32" a 36" elektrokol
  DirtySixer chce rozjet výrobu obřích 32" a 36" elektrokol
 2. Tech newsNorco přechází na Bosch u Sight i Range VLT
  Norco přechází na Bosch u Sight i Range VLT
 3. TechnikaFotogalerie: Crussis Legend 68
  Fotogalerie: Crussis Legend 68
 4. Testy - RecenzeTEST: Crussis Legend 68
  TEST: Crussis Legend 68
 5. Tech newsCanyon Grizl:ON, nový gravel hladový po dobrodružství
  Canyon Grizl:ON, nový gravel hladový po dobrodružství
 6. Tech newsMerida představuje eTRILOGY
  Merida představuje eTRILOGY

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #356 tntbiker - vloženo: 03.01.2024 v 08:25:18

  odpověď na JakubDitrich — #355 Delší dobu jsi tu nebyl a myslím že jsi tu ani nechyběl:-) I z toho důvodu, že elektrokola tu jsou naprosto okrajová záležitost a to poslední, co by zdejší čtenáře začalo trápit, je nějaká blokace kol Giant a počet jeho prodaných kol. Ale s ohledem na významnost značky Giant je jasné, že ona zřejmě ví velmi dobře co dělá. Bez ohledu na nějakého maloprodejce kol a jeho podivné názory, jdoucí naprosto proti proudu. Tak zase přijď až za delší dobu:-)

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #355 JakubDitrich - vloženo: 02.01.2024 v 18:11:47

  odpověď na Aleš Procházka — #353 odpověď na Freebike12345 — #354 Delší dobu jsem zde nebyl, ale o konkrétní info vás neochudím. Tak tedy, GIANT - přesunul ono vyjádření na adresu https://www.giant-bicycles.com/cz/e-bike-tampering - pokud si to někdo chce přečíst. Na řídítkách všech svých elektrokol má tuto nálepku - viz: https://prnt.sc/AffxawFVj1GH Pokud tomu textu nerozumíte, přečtěte si https://ekolo.cz/legislativa protože tímto se výrobce vyviňuje z obcházení z bodu 2 g) Nařízení EU č. 168/2013 - ano, to je ten dokument, který definuje max. rychlost a výkon motoru (pokud se mluví o legalitě, vše vychází z tohoto Nařízení).

  Ale GIANT i když lepí tyto samolepky, jako jediný výrobce není trhu skutečně ve svém aktuálním software při instalaci čipu motor ZCELA ZABLOKUJE a za odblokování si účtuje cca 250€. Výsledek? V situaci, kdy si každá značka považuje každý prodaný kus se zákazníci ( a tím pádem i prodejci elektrokol) od značky odvrací, protože - jak víte z originálního článku - dokud bude platit nesmyslná legislativa, bude se 70%+ prodaných elektrokol čipovat.

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #356
  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #354 Freebike12345 - vloženo: 24.08.2023 v 14:32:36

  odpověď na Aleš Procházka — #353 Výborně napsáno, konečně se k tomu někdo postavil čelem. Čechům ale přeci nebude nikdo nic zakazovat a v demokracii kterou si tady lidé pletou s anarchií si přeci každý může dělat co chce...a dodržování pravidel, zákonů, slušného chování se tu jen tak nedočkáme. Vidím to denně jak to tady jde do kopru...Ale jak píšou v prohlašení...kopeme si všichni hrob. Důsledek bude brzy omezení pro vsechny jak cyklisty tak ty tlusté nemotory co si dělají co chtějí a kde chtějí bez ohledu na ostatní...Jestlipak pán co je proti čipování a čipy přesto také prodává nasdílí toto prohlášení na stránkách svého obchodu? Nebo nás zase udiví nějakým moudrem?

  1. na tento komentář reaguje JakubDitrich — #355
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #353 Aleš Procházka - vloženo: 24.08.2023 v 13:19:44

  Když si nedáte pokoj, zajímavé prohlášení k úpravám elektrokol zveřejnila skupina GIANT GROUP (výrobce elektrokol Giant, Liv, Momentum):

  https://www.giant-bicycles.com/cz/prohlaseni-uprava-elektrokol

  Jsme prodejci elektrokol Giant a Liv a není tam řádka, se kterou bychom měli problém.

  Jenže realita bude taková, že stejně jako výrobci motorů Yamaha, Bosch, Shimano atd. budou dělat prohlášením velký dobrý zodpovědný, reální prodejci a zákazníci se k tomu postaví "po svojem". Kdyby můj byznys ohrožovaly nelegální úpravy mých výrobků, nedělal bych "očistu" za peníze, ale vůbec. Jenže na to nikdo nemá koule, takže zase nic...

  1. na tento komentář reaguje Freebike12345 — #354
  2. na tento komentář reaguje JakubDitrich — #355
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #352 tntbiker - vloženo: 24.08.2023 v 07:26:15

  odpověď na Freebike12345 — #351 Musí číst pozorněji, je to v tom článku napsané jasně: "Výjimku budou mít ale například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze motor. Další výjimku dostanou také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. Pokud jej ale opustí a vyjedou například na silnici, musí už mít pojištění."

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #351 Freebike12345 - vloženo: 23.08.2023 v 18:49:45

  odpověď na tntbiker — #350 Žádná vyjímka není, jak je rychlost nad 25 musí mít pojištění stejně tak těžší elektrokolo než 25 kg které jede rychleji než 14 km/h

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #352
  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #350 tntbiker - vloženo: 23.08.2023 v 18:15:06

  odpověď na Freebike12345 — #348 Elektrokola mají výjimku. Ale údajně je v přípravě zákon nebo vyhláška pro prodejce elektrokol a elektrokoloběžek. Budou muset mít školení a snad i dokonce bude stanoveno, jak a kde mohou být uloženy baterie elektrokol. Protože je z nich dost požárů.Uvidíme.

  1. na tento komentář reaguje Freebike12345 — #351
  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #349 Freebike12345 - vloženo: 23.08.2023 v 16:58:51

  Pro Ditricha další kšeft, může k čipům nabízet i povinné ručení když ty jeho super kola jedou víc než 25km/h. To se těm elektrikářům začíná pěkně prodražovat.....haha a dobře jim tak.

  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #348 Freebike12345 - vloženo: 23.08.2023 v 16:51:02

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-vlada-kyvla-na-povinne-ruceni-pro-elektrokolobezky-segwaye-i-golfove-voziky-235861#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  A je to tady....Vláda ve středu schválila návrh zákona, který přinese novinky nejen řidičům automobilů, ale i elektrických koloběžek či golfových vozítek.

  Povinnému pojištění odpovědnosti neboli povinnému ručení bude nově podléhat větší spektrum vozidel. Vozidlem, které potřebuje povinné ručení, se nově rozumí prostředek, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km v hodině, nebo je vyšší než 14 km v hodině, když má větší hmotnost než 25 kg a přípojná vozidla

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #350
  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #347 Honza S. - vloženo: 05.08.2023 v 20:42:09

  https://energozrouti.cz/clanek/nehod-na-elektrokolech-pribyva-politici-tak-chystaji-povinnost-ziskani-licence-k-jizde?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #346 leszczynski - vloženo: 02.08.2023 v 12:26:42

  https://www.lidovky.cz/domov/elektrokolo-uprava-cip-nakup-nelegalni-policie-nehoda-pojistovna.A230801_184222_ln_domov_rkj

  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #345 tntbiker - vloženo: 01.08.2023 v 18:16:02

  odpověď na zirecek — #342 Ještě zajímavé číslo. ČOI provedla v r. 2022 22.000 kontrol. Oprávněných oznámení bylo asi 44%. To by se ČOI dobře nakrmila prachama, kdyby to bylo tak, jak to tady píše ten člověk, co prodává čipy ač je nemá rád. Tady je odkaz na výroční zprávu https://www.coi.cz/wp-content/uploads/2023/04/COI_Vyrocni_zprava_2022.pdf

  A také si říkám, kolik asi musí brát pracovník ČOI, aby to stálo vyšší desetitisíce:-), jak tvrdí ten nemárádčipy.

  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #344 tntbiker - vloženo: 01.08.2023 v 18:06:06

  odpověď na zirecek — #342 Tady asi někdo praskne vzteky. :-)

  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #343 JakubDitrich - vloženo: 01.08.2023 v 15:23:57

  Tak rozhodně jste trefil na schopnějšího protihráče pane Volku, proto myslím, že to pro vás bude Bingo.. ;)

  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #342 zirecek - vloženo: 01.08.2023 v 15:17:03

  odpověď na JakubDitrich — #341 Vaše komentáře si opakovaně protiřečí. Vaše emočně zabarvené, urážlivé texty jen ukazují, že "potrefená husa nejvíce kejhá". Vaše argumentace ohledně činnosti ČOI je stejně lichá až hloupá, trochu podobně jako Vaše vystupování zde v "diskuzi". Vaše vyhrožování ukazuje, že to byl zásah do černého.

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #344
  2. na tento komentář reaguje tntbiker — #345
  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #341 JakubDitrich - vloženo: 01.08.2023 v 14:45:39

  odpověď na zirecek — #336 odpověď na zirecek — #337 Milý pane Miroslave Volku, mohu vás ujistit, že k žádné manipulaci s textem na webu www.ekolo.cz ani na jiných, námi spravovaných stránkách, nedošlo a ani jsem k němu nedal pokyn. Pokud jste se ukájel nad nějakým textem, bohužel zřejmě chybně.

  Jakmile dokončí inspektoři ČOI vyšetřování a vynesou nulový nález, zcela jistě se budeme ptát kdo zaplatí jejich expertní čas a veškerou administrativu. Budu osobně trvat na tom, aby byly tyto náklady odhadem v řádu vyšších desítek tisíc Kč, které by jinak hradil daňový poplatník ze státního rozpočtu, vymáhány po Vás jakožto oznamovateli. Dotáhneme to do konce, nebojte.. ;-)

  1. na tento komentář reaguje zirecek — #342
  odpověz na tento komentář
 17. avatar
  #340 tntbiker - vloženo: 01.08.2023 v 12:09:56

  odpověď na petan — #338 Možná by sis měl zajít k lékaři. Napsal jsi toto: "Jinak si samozřejmě stojím za tím, že pokud budu mít sílu jezdit na kole, tak si budu jezdit kde já chci a kde já uznám za vhodné a pokud to bude v místě, kde mě za to bude chtít někdo potrestat a bude to právem, tak se pokorně omluvím a pokutu zaplatím, stejně tak, jako ji platím, když poruším silniční předpisy v autě. Takový už je život. " Lidé s přibývajícím věkem ztrácí paměť, ale že by to bylo u někoho tak rychlé, to jsem ještě neviděl. A na cyklistický oddíl jsem se samozřejmě neptal:-) Myslel jsem, jestli vychováváš své děti podle svého náhledu na svět, na to, co se smí a co nesmí.

  odpověz na tento komentář
 18. avatar
  #339 Aleš Procházka - vloženo: 01.08.2023 v 06:37:47

  Ahoj všem z Tallinu, gravel putování s klukem po Estonsku a Lotyšsku je ráj na zemi u na duši. Vidím, žé tu elektroprezident Ditrich jede stále větší bomby. Co vidím teď kolem seve? Mnohem štíhlejší populaci, která žije asi jinak. Elektrokola? Skoro tu nejsou, pouze v Tallinu a Tartu pár městských designivých kol na úrovni fitness biků a jinak nic. Běžní lidi na “analogových” :)) kolech, hodně kola s nízkým nástupem. Největší zlo jsou sdílené elektrokoloběžky, hodně ru jezdí rychlé a idpružené kolobky. Nejsou to chudé země, ale všeobecně tu cyklistů je mnohem míň ( a taky lidí, na podibné ploše jako v Česku je v Estonsku 1,7 mil. lidí) Žádný mrdky e-MTB s drapákem, nisičem na sedlovce s kabelou jak blázen, nejlépe růžový Crussis a něm tlustá Mařena a Pepan s báchorem. Všechno se koupit nedá, třeba zdraví, rozum, nadhled. Všechno už bylo řečeno, pravidla a normy existují, chybí tu jen silný protivník, kterej bude dodržování pravidel řešit, vymáhat a postihovat. Elektroprezidente Ditrichu, nastane čas, kdy přestanete mít možnost ohýbat všechno kolem debe. Je s podivem, že to žádné značce nevadí, že většina branže porušuje reklamační pravidla, ale chápu, že kšeft je kšeft. A to říkám jako nadšený e-bke city cyklista, řudič tří aut i nadšený cyklista siličář, turista na gravelu i celopéru MTB. Omlouvám se ta překlepy, ztratil jsem po cestě brýle.

  odpověz na tento komentář
 19. avatar
  #338 petan - vloženo: 31.07.2023 v 22:20:52

  odpověď na tntbiker — #335 Naučte se číst. Nevidím ve svém příspěvku nic o tom že já osobně trasuju traily ani že jezdím mimo značené stezky, nebo k tomu dokonce kohokoli vybízím. Osobní zkušenosti s vedením cyklistického dětského oddílu mám a v tomto směru mám naprosto čisté svědomí. Vaše dítě nevím, jestli bych chtěl cokoli učit, ale odsuzovat ho dopředu jen kvůli tomu jakého má otce bych nechtěl. Třeba by mohlo být normální a chodilo by k nám rádo :-)

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #340
  odpověz na tento komentář
 20. avatar
  #337 zirecek - vloženo: 31.07.2023 v 21:35:23

  Předpokládám, že větší firmy uvedené upozornění mají navíc "malým" písmem v papírovém předávacím protokolu pro zákazníka, který si nechají podepsat ve dvou originálech a jeden kus si prodejce důsledně schová jako obranu proti budoucím soudním sporům či vymáhání pojistného plnění ze strany zákazníka/jeho pojišťovny, který přečipování řádně zaplatil a vlastně stále obecně neví, že v jeho běžně užívaném prostředí na komunikacích, stezkách, cyklostezkách jede na své triko a riziko při jakémkoliv střetu, o záruce na e-kolo nemluvě.

  1. na tento komentář reaguje JakubDitrich — #341
  odpověz na tento komentář
 21. avatar
  #336 zirecek - vloženo: 31.07.2023 v 21:28:33

  odpověď na JakubDitrich — #332 Pane Ditrichu, je vidět, že kontrola ČOI splnila účel a že jste textové pasáže na svém webu u přečipování doplnil o řádnou textaci, dokonce opakovaně uvedenou v dané kategorii tuningu oproti stavu před návštěvou pracovníků ČOI. Děkuji za sebereflexi a doplnění údajů pro zákazníky. Samozřejmě dále mlžíte a uvádíte slovní obraty, aby jste zákazníky pokud možno přitáhl, právnicky jste stále za hranou, avšak již nynější doplnění vysvětlení, co přečipování znamená za rizika, je dobrý krok kupředu.

  Třeba časem ještě více dojdete k závěru, jako jiné veliké značky po soudních sporech, a dokážete vysvětlení zákazníkovi podat úplné, jako například:

  Upozornění:

  Zařízení není samostatně funkčním celkem. E-kola s motory BOSCH opatřená čipem pro odstranění rychlostního limitu je možné používat pouze na vlastním pozemku, nebo na pozemcích k tomu určených. Uživatel bere na vědomí, že používání e-kol BOSCH opatřených čipem pro odstranění rychlostního limitu nemusí být v souladu s platnou legislativou pro provoz e-kol na pozemních komunikacích (včetně pozemních komunikací určených výhradně pro cyklisty nebo pro cyklisty a chodce).

  1. na tento komentář reaguje JakubDitrich — #341
  odpověz na tento komentář
 22. avatar
  #335 tntbiker - vloženo: 31.07.2023 v 08:19:51

  odpověď na petan — #334 Tak pokud máš na to takový náhled, že si prostě budeš jezdit kde chceš, protože to uznáš za vhodné a ještě k tomu hledáš ilegální tratily, tak opravdu nejsi svéprávný člověk. Od média, které čtou zřejmě i velmi mladí lidé, bych očekával i jistou formu výchovy, odpovědnosti a k lásce k přírodě. Ty jsi ale pubertální, padesátiletý, rozmazlený zoufalec. Toto všechno učíš také své děti? Nebo jsi je to učil?

  1. na tento komentář reaguje petan — #338
  odpověz na tento komentář
 23. avatar
  #334 petan - vloženo: 31.07.2023 v 07:44:16

  odpověď na tntbiker — #329 Je vidět, že každý z nás žije v úplně jiném světě. Já si užívám života v realitě, potkávám se s mnoha lidmi a proto třeba vím, že většina využívá ebiky pro trasování a hledání nových trailů ať už jde o ilegály, nebo třeba nové sekce některých maratonů. Mnozí je mají ozpůsobeny pro převážení motyk, krumpáčů a dalšího nářadí, jiní na nich jen prozkoumávají mnohdy obtížně sjízdné úseky aby po nich pak mohli třeba jezdit opakovaně. A všichni se shodneme na tom, že bez ebiku by se velká část z těchto "jízd" nedala vůbec absolvovat ani kdybychom byli Cink, nebo Kulhavý a v nohách měli dvojnásobné watty. Jinak si samozřejmě stojím za tím, že pokud budu mít sílu jezdit na kole, tak si budu jezdit kde já chci a kde já uznám za vhodné a pokud to bude v místě, kde mě za to bude chtít někdo potrestat a bude to právem, tak se pokorně omluvím a pokutu zaplatím, stejně tak, jako ji platím, když poruším silniční předpisy v autě. Takový už je život. Jsem svéprávný člověk, který si je plně vědomý toho co dělá, co dělat může a smí a užívám si to. Chápu, že to někteří internetoví trollové nedokáží pochopit a nejraději by vnucovali svůj pohled na svět všem, ale to je asi tak to jediné co s tím mohou dělat ;-). Freeride byl je a bude a nikdo, opravdu nikdo s tím nic nikdy neudělá nikde na světě.

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #335
  odpověz na tento komentář
 24. avatar
  #333 tntbiker - vloženo: 30.07.2023 v 14:53:20

  odpověď na PracharT2 — #330 Já myslím, že se celkem shodneme. Já nemá absolutně nic proti ebikům, ale je potřeba dodržovat ty normy. Ty nejsou zavedeny bezdůvodně a souhlasím, žije třeba zavést náležité postihy. Dittrich rozhodně není jakákoliv norma pro nějakou diskuzi o kolech. S ním nemá absolutně cenu diskutovat.

  odpověz na tento komentář
 25. avatar
  #332 JakubDitrich - vloženo: 30.07.2023 v 14:37:42

  odpověď na James Matthew — #325 Velmi působivé.. "proradný neúspěšný obchodník Ditrich se snaží různými triky udržet nad hladinou.".. no realita je trochu jiná - prodeje elektrokol raketově rostou v celém světě i navzdory ekonomické recesi. Občas někdo, kdo je nenažraný (VanMoof) nebo kdo si to neumí spočítat (Gleam) zkrachuje, ale na obecném trendu industry to nic nemění. 2022: Rakousko 247,000 kusů: +11%, Německo 2.2 milionu kusů +10%. Letos, díky vlně velkých slev již od května, které spustil overstock u většiny značek, to bude okolo +20% (za rok!!), včetně Česka kde budeme odhadem na +10% .

  Vypadá to, že těch "Putinů" je v Česku nějak příliš:

  https://www.akumo.cz/clanek/18/zrychleni-elektrokola/

  https://www.mountfield.cz/zrychleni-elektrokola

  https://www.bikemax.cz/chipovani--odblokovani--a-speedboxy-elektrokolo/

  https://www.give.cz/zrychleni-elektrokola

  https://elektro-kola-ktm.cz/elektro-tuning-speed-box/

  https://www.okolokola.cz/SpeedBox-1-1-pro-Bafang-d26939.htm

  ....

  Kdo donutil ty firmy, aby vedle elektrokol nabízeli také ty proradné čipy... nebyli to Ti zákaznici? Zbytek se dočtete v článku, pokud jste jej stale jestě nečetl a neznáte kontext.

  Skuliny v zákonech fakt nehledám, ale už jsem z vás, plamenných anonymních diskutérů,. trochu zoufalý - protože 5 let nedošlo k žádné úpravě, 5 let říkám to samé, jak to s "těmi elektrokoly" na našem trhu a s omezeními a vy jste stále nebyli ochotni se na ty zdroje podívat a žvatláte kolovrátek o lžích.

  1. na tento komentář reaguje zirecek — #336
  odpověz na tento komentář
 26. avatar
  #331 JakubDitrich - vloženo: 30.07.2023 v 14:15:03

  odpověď na PracharT2 — #330 Takže vy jste ten článek taky nečetl pane Prachaři? Zkuste to, není to tak dlouhé! Asi někde v polovině se dozvíte, jakou genezi má vyjmutí vozidel 25 km/h / 250W z Nařízení Rady č. 168/2013 a jakých vozidel se toto naopak netýká.

  A ty svoje slinty o nějakém protispolečenském jednání máte nějak daty podložené? Jako kdy se stalo kolik úrazů vinou rychlosti elektrokola, která byla dána úpravou jeho software? Tak sem s nimi. Pokud je nemáte, tak si moje jméno, prosím, rozhodně neberte do huby, OK?

  odpověz na tento komentář
 27. avatar
  #330 PracharT2 - vloženo: 30.07.2023 v 11:59:47

  odpověď na tntbiker — #328 dobra, tak asi se shodnem ze se neshodnem. Ja sem presvedcen ze klady ebiku drtive prevysuji zapory. Ze mnohem vic lidi a tedy celkove spolecnost z ekol ma mnohem vetsi benefit jako bez nich. Ze zdravejsi zivotni styl mnoha lidi kteri by se ke sporty nebo kolu nedostali nekolikanasobne prevysuje obcasne zraneni. Na cem se shodnem je nutnost dodrzovat normy ktore byli zavedeny za nejakym ucelem a tim je bezpecnost a ekolo nema davat vyssi dopomoc jako do 25kmh a je neco co je nutno jasne pojmenovat a vymahat, aby lidi kteri to umyslne obchazeji a jeste si na tom delaji PR a komercni profit treba exemplarne vyresit nalezitym postihem. Lidi jako pan Ditrich jsou zdrojem tehle problemu a zraneni a umyslnym porusovanim a obchazenim pravidel zdrojem protispolocenskeho chovani ktere poskozuje ostatni hlavne na zdravi. Kdyz uz ty penize ti lidi plati dobrovolne za precipovani.

  1. na tento komentář reaguje JakubDitrich — #331
  2. na tento komentář reaguje tntbiker — #333
  odpověz na tento komentář
 28. avatar
  #329 tntbiker - vloženo: 29.07.2023 v 22:13:15

  odpověď na petan — #323 Kdybych nevěděl, že ti je padesát, tak bych si myslel, že ti asi tak čtrnáct a právě procházíš těžkou pubertou. Myslet si, že na ebiku se dostaneš kam chceš, protože to chceš a nikdo ti to nebude zakazovat je opravdu hodno nízké a nevyzrálé osobnosti a inteligence.

  1. na tento komentář reaguje petan — #334
  odpověz na tento komentář
 29. avatar
  #328 tntbiker - vloženo: 29.07.2023 v 22:11:03

  odpověď na PracharT2 — #326 Pistole je legální pro toho, kdo splní náročné zkoušky na zbroják. 80% lidí v současnosti z nich vylítne. Tak nemel blbosti. Trend v Evropě je omezovat pohyb ebiků, protože dramaticky stoupá počet lidí na kolech tam, kde nemají co dělat. Legislativa také bude myslet na to, že stoupá počet nehod na kolech s fatálními následky. Jen blb může psát nebo říkat, že když se něco zakáže, tak to je jak v komunismu. Jen blb si myslí, že v demokracii smí všechno.

  1. na tento komentář reaguje PracharT2 — #330
  odpověz na tento komentář
 30. avatar
  #327 PracharT2 - vloženo: 29.07.2023 v 17:57:28

  odpověď na PracharT2 — #326 *zdravy zivotni styl

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744