Ekosystém elektrických pohonů Bosch se postupně rozrůstá o další a další prvky. Hodně zajímavým řešením je automatické řazené eShift, které jsme si letos vyzkoušeli v kombinaci se systémem Shimano XT Di2.
Elektronické řazení s digitální asistencí (automatem) není vysloveně žhavým a doposud nepoznaným prvkem, který by nabízel jen jeden výrobce. Těchto řešení se na trhu pár najde, i když tempo jejich rozšiřování není, alespoň ve světě horské cyklistiky, nikterak závratné.
V každém případě dominantním subjektem na tomto poli, který vlastní podobu automatického, nebo automatizovaného řazení delší čas nabízí, postupně vylepšuje a prosazuje, je německý BOSCH. Ten se přitom nesnaží vstoupit na trh řadících komponentů se svými produkty, ale naopak postupně buduje spojení s již zavedenými výrobci a zahrnuje jejich komponenty do svého elektronického ekosystému.

Proto jsme již dříve měli možnost vyzkoušet si a osobně prověřit automatické řazení Bosch eShift s komponenty TRP, což byla zkušenost jistě zajímavá, ale… Lákavěji vypadala nabídka na prověrku spojení Bosch eShift a systému Shimano XT Di2.
Pro doplnění, automatické řazení jsme zkoušeli na stejném stroji Cube ONE44, na němž jsme testovali a demonstrovali také schopnosti systému Bosch eBike ABS.

Rozhodně zajímavým a pro mě osobně i dost lákavým prvkem na tomto testu bylo třeba již samotné řazení Shimano XT Di2 nejnovější generace s moderním bezdrátovým ovládáním. Jeho bližší popis pro dnešek částečně přeskočme, jelikož se tomuto tématu nedávno věnoval kolega Petr Bureš v samostatném textu. Pojďme si spíš shrnout pár zajímavých faktů a osobních postřehů.
V první řadě bych mohl zmínit, že nejnovější řazení Shimano XT Di2 funguje čistě bezdrátově, bez fyzického propojení řadících páček a přehazovačky. Zároveň může být spojené se systémem elektrokola a z něj čerpat energii pro řazení, případně může být inteligentně propojeno s celým systémem pohonu jako je tomu u řešení Bosch eShift. Fakticky tím odpadá nutnost starat se samostatně o baterii v přehazovačce, snad ještě důležitější je živý přenos dat mezi řazením a pohonem samotným.

Jestli mě na řazení Shimano XT Di2 něco skutečně bavilo, vedle jeho rychlých reakcí a očekávatelně přesných a jistých změn převodů, tak to byly nové řadící páčky. Ano, jejich tělo je snad až zbytečně „baculaté“, ale to je jen kosmetický detail, navíc ukrytý pod řídítky. Důležitější je povedený ergonomický tvar samotných páček, které jsou navíc pogumované, proto i na holé kůži skutečně příjemné.
Zároveň se mi líbí, že si lze jejich polohu vcelku snadno a ve velkém rozsahu nastavit přesně podle sebe. Každou páčku jistí jeden imbus, každá je usazená na určitém mechanickém kloubu, proto lze s každou z páček různě otáčet a naklápět ji, přesně jak potřebujete. Sice to zavání možností páčky nesmyslně rozházet, pokud ale zvolíte rozumný přístup a drobné dílčí úpravy, jistě svou ideální pozici brzy najdete.

Vedle toho musím pochválit i příjemný krok, kdy páčky v ruce nepůsobí jako pouhá digitální tlačítka, ale pohybují se podobně jako páčky mechanické, jen po kratší dráze. Zároveň nabízí dostatečně výraznou hmatovou odezvu. Navíc lze využít i funkce „promáčknutí“, kdy lze řadit o dvě polohy najednou, jako je tomu třeba u malé odřazovací páčky u lankové klasiky XT. Celkově tedy velká spokojenost!

Vložit komentář