Tentokráte se nám do redakčního testu dostal unikátní karbonový celoodpružený ebike vybavený závodním pohonem od české značky Crussis...
Bez nadsázky je to v českých luzích a hájích zjevení, které v posledních třech letech překvapuje stále více a více. Nejprve vyladili své hardtaily a převlékli je ze svítivých barev do, řekněme, klasických designů dnešní doby. Poté představili tři komplexní řady celoodpružených rámů v čele s vlajkovou lodí s podpisem Jardy Jágra a černo-zlatém designu, aby na letošek vyšperkovali svou vlajkovou loď mezi celopéry dalším špekem v podobě závodního pohonu Bosch CX Performance Race edition.
A to stále není vše. Crussis do toho hodlá evidentně šlapat dál, protože Jardu Jágra vyměnil za Michala Prokopa a není žádným tajemstvím, že spolu s ním pracuje na nové generaci svých elektrických fullů. Kromě toho si pohrává dokonce s tím, že by opustil i svou dosavadní "e-bublinu" a zkusil by štěstí také mezi analogovými BIO biky, tedy v segmentu bezmotorových kol.
Inu, to by asi na úvod stačilo pro ty, kteří se o této značce dozvídají poprvé. V rámci MTBS dnes ale nepůjde o první test biku a vlastně ani o první test tohoto modelu celoodpruženého ebiku, protože loňský model jsem už rok nazpět měl možnost otestovat. Letošní topmodel, jakkoli jde na první pohled o úplně jinou vizáž, je postavený na stejném karbonovém rámu jako loňská "legenda".
TEST: Crussis Legend 68
Základem je karbonový celoodpružený rám s baterií integrovanou do spodní rámové trubky, ze které je však velice jednoduché ji vyjmout. Stačí odemknout zámek a vycvaknout ji směrem dolů. Nabíjecí konektor je pak umístěný na sedlové trubce, těsně nad motorem, a utěsněný klasickou plastovo-gumovou krytkou, která spolehlivě zabraňuje vniku nečistot.
Nejenom přední rámový trojúhelník je karbonový, ale také kompletní zadní stavba je postavena z karbonu, tedy až na samotné vahadlo odpružení, které je hliníkové a slouží k napákování v rámu svisle situovaného tlumiče. A tady narazíme překvapivě na první sice nenápadný, ale důležitý rozdíl mezi novým modelem E-Race PRO a loňským modelem Legend 68. Kromě toho, že zde Crussis použil jinou značku tlumiče, tak ho současně i obrátil a oproti inverznímu natočení, které využíval loni, vrátil letos tlumič do "přirozené" polohy. Myslím si, že jedním z důvodů této změny byl i regulační kroužek tlumiče Rock Shox Super Deluxe Ultimate, který by byl jen velice obtížně dostupný, pokud by tlumič zůstal v loňské obrácené pozici. S tím ovšem souvisí potřeba dostat širší Trunion uchycení tlumiče do vahadla, takže samotné rámové vahadlo se kvůli tomu muselo meziročně změnit/rozšířit.
Jinak konstrukčně se v rámci samotného rámu nic dalšího nemění. Co se kinematiky týká, tak jde o klasické čtyřčepové zavěšení zadní stavby, s hlavním čepem situovaným přesně na úroveň řetězové linky. Spodní uchycení tlumiče je částečně zapuštěno do profilované sedlové trubky, která s klecí motoru tvoří jakýsi trojúhelník, v rámci kterého najdete jak čep zadního kola, tak úchyt tlumiče, a v rámci její levé strany pak také místo pro nabíjecí konektor.
Zajímavé je, že rám je kompatibilní s UDH zadní patkou, ale přitom má ještě klasické vnitřní vedení kabeláže prostřednictvím bočních vstupů umístěných po obou stranách hlavovky. Ty jsou ovšem precizně zakrytkované proti vnikání případných nečistot. Další detail, za který si Crussis zaslouží palec nahoru, byť je současně důkazem, že jde o starší provedení vstupů pro kabeláž, která se v dnešní době už běžně tahá přímo hlavovkami. Tady je tak použita klasická Tapered hlava, což naopak usnadňuje kompletaci kola i případný servis kabeláže, který tady ale spočívá pouze v hadici k zadní brzdě a jednom komunikačním drátu Bosch systému vedoucímu z řídítek do motoru.
Důkladně je také provedena ochrana zadní stavby proti kontaktu s řetězem a to nejenom v rámci řetězové vzpěry, která je obalena téměř celá včetně vnitřní strany, ale také vnitřku jorní vzpěry a nechybí ani poměrně velký plech u převodníku.
Poslední věcí, o které se v souvislosti s rámem zmíním, je jeho nový barevný design, který po exkluzivním zlatém designu Legendy 68 přechází do neméně exkluzivní červeno-černé barvy, která jednak z dálky ladí se ZEB vidlicí, ale zblízka nadchne svou frozen strukturou červeného laku, kterou nejlépe vystihne detailní pohled na ni.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Tovární tým německé značky Canyon představil svůj závodní tým. Už před časem jsme psaly o...…
Celý článek…Už v květnu budou na severu Čech soupeřit cyklistky o vítězství na nejvýznamnějším českém etapovém...…
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
odpověď na petan — #6 Peťane, já to všechno chápu, co tady prezentujete, ale já to prostě nedávám. Nechci být nějakej antiéčkař, ale tohle prostě nepoberu a fakt se budu dál radovat z té čisté a obyčejné cyklistiky "za vlastní". Ať se daří!
odpověz na tento komentářodpověď na Aleš Procházka — #4 Aleši, za mě, když jsem hledal konkurenci se stejným motorem a baterií tak jsem taky čekal, že bude všechno minimálně tak o 50 tis. dražší, ale doba je teď prostě skvělá na nákup jakéhokoli kola, jen si samozřejmě nejsem úplně jistý tím, jestli má Crussis se svou cenovkou šanci se proti renomovaným značkám prosadit. Jinak do konkurenčních tabulek většinou vybíráme vzájemně relevantnější značky, ale v tomto případě to prostě nešlo, protože s Race Boschem je prostě Crussis v rámci "československa" velkým unikátem.
- na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #7
odpověz na tento komentářodpověď na BikeInsider — #1 Jenom bych doplnil, že Kinesis využívalo, nebo stále využívá daleko více evropských značek a patří mezi řekněme renomovanější čínské výrobce.
odpověz na tento komentářPřipadám si, jako by sem se probudil v jiné době, někdo mě někam unesl v čase: vidět vedle sebe slova Crussis, Cannondale, Pivot a Canyon a všechno s motorem. Tady končím a loučím se.
- na tento komentář reaguje petan — #6
odpověz na tento komentářJa chci test Olpranu! :-) to je v podstate ta sama premiova kvalita
odpověz na tento komentářJá jsem hroznej zpátečník, mi to přijde jako bizár. Ale holt svět je dneska trochu bizár.
odpověz na tento komentářPro upresneni, casto se pise o crusisu jako o firme ktera neco vyviji(co se tady nastesti nedeje). crusis nakupuje katalogove ramy od taiwanske spolecnosti http://www.kinesis.com.tw/ ktera vse dela v cine. S kinesisem chvili delal GT, pak kvuli spatne kvalite odesli. Skousel s nimi chvili delat i Kellys. Kvuli spatne kvalite ramu v roce 2015 od kinesis odesli. Crusis napise do kinesisu jak by si asi neco predstavovali, kinesis to pak skousi udelat. Crusis si pak na to da nalepku. To je vse. A prokop jezdi katalogovy ram čínske firmy icanbikes.com/ru na kterou crusis dal, jak jinak, jen svoji nálepku
- na tento komentář reaguje petan — #5
odpověz na tento komentář