Testovali jsme nejnovější Bosch Performance CX

Letos zřejmě poslední zahraniční výjezd za účelem něco se dozvědět a současně i otestovat je úspěšně za námi. Tady jsou naše postřehy...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš & Adam Maršál
Testovali jsme nejnovější Bosch Performance CX

Převést velice intenzivní dojmy z testování nejnovější, v pořadí již páté generace špičkového elektropohonu Bosch Performance CX, mi sice pár dní trvalo, ale nechtěl jsem to odbýt pár větami a tak jsem si na zpracování uložených poznámek a myšlenek nechal nakonec o týden déle, než jsem původně plánoval.

Tentokráte nás novinářský trip zavedl na Slovensko, konkrétně do Žiliny, kde pro nás byly nachystány nejenom testbiky osazené novými motory a bateriemi, ale rovnou také novými ABS jednotkami, předurčenými pro sportovní a celkově ostřejší jízdu a spolu s mimi také novým TRP elektronickým řazením, které má být jedním z dalších prvků komplexního pohledu na moderní ebike a na to, jak má technika pomáhat jezdcům k vylepšování jejich jízdních zážitků. No, stručně řečeno hromada technických novinek, o kterých jsem měl určité teoretické povědomí o tom, jak mají fungovat, ale teprve v Žilině jsem měl dostat možnost si na vlastní oči osahat a v reálném terénu vyzkoušet, jak fungují.

O novém Boschi už jsme psali, hned jak na něj skončilo embargo. Kdybych to měl velice stručně shrnout, tak jde o novou generaci pohonu, která je lehčí, tělo pohonu má o jeden fixační šroub méně, takže tvarově vychází z odlehčené verze Performance SX a jeho hlavní výhodou je tišší chod, menší odpor při šlapání bez dopomoci a softwarově vyladěnější mapy náběhu výkonu při záběru i vypínání.

Bosch 2025 - nová generace pohonu

Co se naopak překvapivě nemění, jsou točivý moment a špičkový výkon. Je však otázkou, jestli je to vůbec potřeba? Mimochodem, nový je například i barevný displej, který Bosch šikovně umístil blízko k představci a řídítkům. Co na tom, že tvarem nápadně připomíná několik let používaný displej Shimana? Bosch si ho samozřejmě nadesignoval po svém a vybavil skvělou grafikou s animacemi, ale o originalitě nápadu nemůže být pochyb, za tu vděčíme zemi vycházejícího slunce.

O čem musím ale také prohodit alespoň pár vět, je lokalita, resp. konkrétní volba hotelu, ve kterém celý event probíhal. Pozvání jsme totiž dostali do hotelu SP-Resort v Žilině, což samo o sobě pro vás asi nebude ničím zajímavým, dokud sem však nepřijedete. Už samotná adresa "Majstra Sveta 1" naznačuje, že to zřejmě nebude jen tak, když je po majiteli nemovitosti pojmenovaná i celá ulice v části Závodí, ale tím celý cyklistický a pro příznivce Petera Sagana doslova orgasmický zážitek teprve začíná.

Přiznám se, že po návštěvě a dvou nocích v tomto hotelu nemám úplně jasno, jestli jsem byl v ubytovacím zařízení, nebo se stal na krátkou dobu součástí Peterova života, nebo spíše svědkem jeho vzpomínek na nejintenzivnější roky jeho bohaté cyklistické kariéry. Všude totiž narazíte na jeho odkaz. Recepce vás přivítá trojicí jeho mistrovských zlatých medailí...

... Pokoje jsou pojmenované po závodech, které absolvoval, všude vás provází specifické logo SP, nebo PS, jak chcete, a fandu do technologií a interiérového designu pak doslova ohromí i veškeré interiéry, z nichž vypíchnout musím celé prosvícené stěny v rámci pokojů, které jsou barevně uzpůsobeny konkrétnímu závodu a složeny z vybraných fotografických koláží, vztahujících se k němu.

Nevím, jestli to byl záměr, nebo náhoda, ale já jsem vyfasoval pokoj s názvem Tour, takže asi tušíte, ke kterému závodu se vztahoval a musím říci, že jestli je někdo fanouškem nejenom Petera Sagana, ale obecně cyklistiky, pouvažujte o výletu do těchto končin. Každý pokoj je zde navíc vybavený nejenom chytrou instalací a klimatizací, ale také speciálním systémem Hypoxia, který umí regulovat množství kyslíku v určitých nadmořských výškách a tím simulovat například specifické vysokohorské podmínky. Zřejmě čistě náhodou měl můj pokoj nastavenu nadmořskou výšku na 416 m n.m., což je na vlas stejná hodnota jako místo, kde bydlím, takže jsem si tu i díky tomu připadal doslova jako doma :-).

Wellness v hotelu je samozřejmostí, stejně tak jako luxusní restaurace nebo venkovní terasa s výhledem na Fatru. 

Máte zde ale k dispozici také další moderní vymoženosti, jako několik nabíjecích míst pro elektromobily přímo v rámci hotelového parkoviště, nebo dvě výstavní síně, v rámci kterých je možné se podívat na to, jak na bohatý sortiment závodních trofejí, tak na soukromou sbírku automobilů Petera Sagana, které vévodí pečlivě zrestaurovaný Dodge Charger R/T z roku 1970.

Ale konec s básněním o nejvíc cool ubytování, které jsem za poslední dobu navštívil, a pojďme na to, kvůli čemu jsme sem přijeli...

Bosch Performance Line CX test event MY25

No a tím hlavním důvodem, proč jsem do Žiliny začátkem října dorazil, byl samozřejmě Bosch. Konkrétně tedy novinky od Bosche, které jsme měli po krátké dopolední prezentaci nachystány na několika různých modelech kol a v různých specifikacích, v rámci kterých byly osazeny všechny výše uvedené novinky, tedy motory, ABS i automatické řazení od TRP.

Počasí nám oproti neustále se měnícím předpovědím nakonec docela přálo, nepršelo po celou dobu jen občas, nicméně předchozí deště byly na trailech znát, což znamenalo, že jsem musel mírně upravit během dne své oblečení, nejen kvůli tepelnému komfortu, ale také z důvodu jeho snazší pratelnosti.

Musím říct, že lepší podmínky pro komplexní otestování všech inkriminovaných novinek jsem si mohl přát jen stěží. Výškové převýšení 400 m na cca 9 km okruhu, plném všemožných technických nástrah i povrchů, který startoval i končil přímo u hotelu, a navíc s funkční vapkou v cíli, zaručovaly nejenom důkladné otestování výjezdů, ale také sjezdů. Jílový podklad, často ještě relativně čerstvých trailů, zkropených deštěm pak zarušoval dokonalé podmínky nejenom pro prověření našich jezdeckých schopností, ale také funkčnosti nového ABS systému a vůbec odolnosti celého elektronického systému vůči vodě, blátu a vším, co s tím souvisí.

Vezmu to ale pěkně popořadě a začnu tím nejdůležitějším a to je nový motor.

Přečteno - 9421x Tagy: testy cube bosch abs my2025 trp
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. DoplňkyTEST: Crankbrothers Mallet Trail BOA
    TEST: Crankbrothers Mallet Trail BOA
  2. DoplňkyNorthwave - zima 24/25
    Northwave - zima 24/25
  3. TechnikaFotogalerie: Jak jsme testovali nejnovější Bosch MY25
    Fotogalerie: Jak jsme testovali nejnovější Bosch MY25
  4. Testy - RecenzeTEST: Specialized Chisel FS 29
    TEST: Specialized Chisel FS 29
  5. Tech newsPremiéra lehkého ebiku od Rocky Mountain nese jméno Instinct Powerplay SL
    Premiéra lehkého ebiku od Rocky Mountain nese jméno Instinct Powerplay SL
  6. Tech newsEnve snížilo cenu i váhu svých prémiových karbonových kol
    Enve snížilo cenu i váhu svých prémiových karbonových kol

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #2 petan - vloženo: 25.10.2024 v 21:00:56

    odpověď na North Boy — #1 konkrétní případ už byl spíš o únavě a pojistce, protože se po odfocení muselo poměrně rychle dobrzdit, do fronty "diváků" co tam stáli na trailu přede mnou :-)

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 North Boy - vloženo: 25.10.2024 v 19:59:16

    Supr vyvážená recenze, i když e-bike nemám a neplánuji tak mne baví pozorovat vývoj.

    Otázka k brzdám:

    na jedné fotce brzdíte pravou rukou dvěma prsty, jaký je k tomu důvod, vyžaduje to z nějakého důvodu to ABS nebo jde o špatnou účinnost brzd nebo prostě jenom únava v ruce po celodenním ježdění v bahně nahoru dolů :-) ?

    1. na tento komentář reaguje petan — #2
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744