Nejvíc nejnašláplejší specifikace závodního XC biku, kterou můžete od Specialized dostat...
XC je královská disciplína horských kol a všichni výrobci se pro ni snaží připravit do své nabídky to nejlepší, čeho jsou momentálně schopni. Někteří jsou více originální, jiní méně, ale Epic od Spešlu patří bez diskusí mezi top špičku, která se v každé své generaci stará o udávání směru, kterým tyto biky jdou.
My se dnes podíváme na absolutní X-Country top model v nabídce firmy Specialized s označením S-Works, který je osazený sice pro Specialized netradičně Shimanem 2x11, ale zato nekompromisní elektronickou sadou XTR Di2. Fakticky tak jde spíše o marathonský bike, kde se lépe uplatní dvojpřevodník, nicméně pro skalní XCéčkaře má Specialized v zásobě ještě blízkého sourozence s názvem S-Works World Cup na Sramu 1x11.
Rám modelu S-Works je postaven z nejkvalitnější šarže karbonových vláken, které má Specialized momentálně k dispozici. Materiál označený FACT 11m carbon se vyznačuje vysokou hustotou uhlíkových vláken, takže zde stačí daleko méně materiálu k dosažení požadované tuhosti rámu. Výsledkem je tedy mimo jiné i výborná hmotnost rámu.
Jak možná víte, Epic se vyrábí ve dvou verzích rámu, které se od sebe liší nejenom zdvihem, ale také geometrií, jinou zadní stavbou a možností použít přesmykač. Top model osazený XTRkem má zdvihy rovných 100 mm, hlavový úhel 70,5° a délku zadní stavby 448 mm, zatímco model World Cup má hlavu 71° a zadní stavbu o poznání kratší - 439 mm.
Popisovat zadní odpružení asi detailně nemusíme. Všichni přeci vědí, že jde o legendární horstlink čtyřčep FSR v jeho poslední generaci. Co ale možná vědět nebudete je, že Epic v rámci obou svých S-Works rámů nabízí důmyslně umístěné "Swat" příslušenství uvnitř rámu (nad tlumičem) a ve sloupku představce, kde najdete mininářadíčko a mininýtovač. Mezi dvěma košíky na láhve je pak ještě malá schránka na duši, případně další věci, které s sebou občas závodníci potřebují vézt zejména na delší marathony.
Na rámu najdete kompletně vnitřní vedení bovdenů, resp. v tomto případě kabeláže k elektronické sadě XTR Di2. Zadní kolo pak disponuje standardní pevnou osou 142x12 mm a postmount úchytem zadního brzdového třmenu.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Voda s citronem je vynikajícím nápojem, který si zaslouží místo ve vaší každodenní rutině, nejen...…
Celý článek…Koloshop jako jeden z největších českých internetových shopů, který má také prestižní prodejnu v Novosedlicích, otevřel...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
odpověď na erik_cely — #12 vlastní, ale nesmí se to psát ani říkat:-)
odpověz na tento komentářJj, vyrábí u Meridy a ta je tajwanská firma. Merida totiž ze 49 % vlastní Specialized.
- na tento komentář reaguje aladin — #13
odpověz na tento komentářtak neni se cemu divit, kdyz ti pracovnici tam dělají asi za 50x míň než v US, možná i za míň. Akorát škoda, že prodávají za cenu, jako by to vyráběli v US.
odpověz na tento komentářNepletuli se, tak se kola Specialized vyrábí v továrnách Meridy. Nějakou takovou informaci jsem zaznamenal v minulosti, ale nevím, jestli je to ještě pravda.
odpověz na tento komentářZas je pravda ze nejsou jediny kdo to takhle dela Apple je v tomhle jeste horsi....
odpověz na tento komentářje to tak, můj comp-carbon, je made in taiwan :)
odpověz na tento komentářodpověď na panzdenda — #6 Prosím tě, u koho tedy v asii konkrétně spešl zadává výrobu ? Někde jsem se dočetl, že kucí ve spešlu mají v asii svoji továrnu. Ale třeba se pletu a rámy s-works se dělají na jedné a té samé lince jako třeba kelys nebo MRX :)
odpověz na tento komentářMají to kluci ze Spešlu zmáknuté na jedničku. Objednají rámy u asijského dodavatele, nechají si je, jak jinak, opět u asijského dodavatele osadit komponenty dodanými asijskými dodavateli a pak (to je to nejdůležitější) to za několikanásobnou cenu prodávají. Kdo umí, umí, kdo neumí, čumí. A dokonce se najdou i takoví, kteří to koupí :-).
- na tento komentář reaguje Barbossa — #7
odpověz na tento komentářta cena je fakt problem...kdyby tam dali realistickou cca 120-150tis,
byl bys schopnej ho za rok pouzivany kolo sehnat za 70+tis coz by se dalo,
ale kolik bude nekdo chtit za ojet kolo po roce?170tis? :-D
odpověz na tento komentářA vazne si to nekdo koupi za plnou cenu??
Kdyz se divam na komponenty vcetne vidle, kol, tak je to cca 100-120k Kc.
takze ram za 180k Kc???
Par trubek carbonu s tlumicem... fakt by me zajimalo, kdo to zaplati za ten napis na ramove trubce :-)
Za to je uz docela slusne auto :-)
odpověz na tento komentářtak to zas nevim ja :)
podle me vypada +/- skoro stejně jak před několika lety, a pořád hodně dobře, pro mě je to i podle vzhledu top bike.
ale za pravdu ti dám s tou RS1.. nova FOX alespon vypada 1000x líp
odpověz na tento komentářCena asi odpovida znacce....spis mi vadi jak to vypada...jako sou kola jako nejvyssi Fuel nebo Scalpel ktery vypadaj daleko lip....
mozna ta RS1 se na ten epic tak nehodi ai ta zadni stavba je dole hruba a ramovej trojuhelnik taky moc krasy nepobral
nevim ale pre par lety ty Epicy vypadaly daleko lip od pohledu...
ja chapu ze to je funkcne vymakaney atd,ale za ty penize si to kupujes ze se ti to kolo i libi taky coz je dulezitej aspekt-design...
za me top Fuel a Scalpel vypadaj daleko lip
odpověz na tento komentářje to luxus, chápu že jde o top z topu, ale je to cena motorky, trošku to přehánějí, ty materiály i proces výroby je možná desetina (podle mě). Ale lidi to kupovat budou to je jasný
odpověz na tento komentář