TEST: Merida eOne Twenty 500

Rok 2017 je u Meridy mimo jiného ve znamení velkého boomu špičkových sportovních elektrokol. My jsme do testu tentokráte vybrali dostupnější z dvojice trailových stodvacítek...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
TEST: Merida eOne Twenty 500

Hned když přišla Merida se svou novou stodvacítkou (ve dvou provedeních - hliníkovém i karbonovém), stal se z ní jeden z nejoblíbenějších celoodpružených biků. Pro ty, kteří neprahnou po závodních Ninety Nine, je totiž bike se 120mm zdvihem a patřičně pohodlnější geometrií prakticky ideálem pro jakékoliv ježdění. No a s příchodem elektrokol tedy bylo nasnadě, že musí stodvacítka rozhodně patřit mezi první elektrifikované fully v nabídce značky. A tak se letos také stalo.

Merida si pro svou novinku zvolila nejnovější specifikaci elektropohonu od japonského Shimana, model Steps 8000, pro který postavila nový rám, jehož geometrie sice vychází z neelektrického modelu One Twenty, nicméně v mnohém se od něj také liší.

Rám

Základ tvoří hydroformované hliníkové trubky poskládané v obdobném duchu jako původní One Twenty. Jestliže horní část rámu je v podstatě obdobou neelektrické verze, pak spodní rámovka a středová část jsou zcela přepracovány samozřejmě kvůli zástavbě baterie a motoru.

Nejde přitom ale o plně integrovaný systém do rámu, ale o takovou jeho "semi" variantu, v rámci které kovový box u motoru navazuje na spodní část baterie, která je ze své třetiny zapuštěna ve spodní rámové trubce. Ta je v místě baterie patříčně zploštěna a teprve ve své horní části před hlavovým sloupkem nabývá na průřezu. Bike se tak snaží co nejvíce baterii zamaskovat, ale nedělá kvůli tomu žádné dramatické konstrukčně náročné kroky, díky čemuž se podařilo udržet poměrně nízko jak cenu, tak i hmotnost biku.

Konstrukčně jde o full se 120 mm zadního zdvihu, který je dosažen díky přepákovanému jednočepu s vahadlem umístěným na sedlové trubce a tlumičem situovaným svisle těsně před ní. Pokud se podíváte na geometrii, na první pohled zjistíte, že ji zástavba elektropohonu naprosto neovlivnila, a dosahuje tak adekvátních hodnot charakteristických pro tento typ biků.

Zajímavé je podívat se na to, jak se liší od neelektrického One Twenty. One Twenty není totiž žádným nováčkem v nabídce, a tak se v Meridě rozhodli, že novému e-One Twenty nadělí ještě modernější střih. Zatímco zadní stavba zůstala v podstatě stejně dlouhá (439,5 mm), prodloužila se přední část rámu a položil hlavový úhel. Elektrická stodvacítka tak má vepředu 67,5°, zatímco neelektrická sedmadvacítka disponuje 68°, a devětadvacítka dokonce 69° hlavového úhlu...

Mimochodem když už je řeč o elektrickém biku, tak musím zmínit také skutečnost, že ho Merida vyspecifikovala jako tak zvaný pluskový bike, to znamená, že ho osadila 2,8" tlustými pneumatikami nazutými na 27,5" širokých ráfcích. A to už se ale dostáváme k osazení biku.

Přečteno - 33553x Tagy: testy merida
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeTEST: Orbea Occam LT M30
  TEST: Orbea Occam LT M30
 2. Testy - RecenzePrvní dojem: ocel nebo titan - Javax vs. Equator
  První dojem: ocel nebo titan - Javax vs. Equator
 3. TechnikaFotogalerie: Merida One Twenty 600
  Fotogalerie: Merida One Twenty 600
 4. Testy - RecenzeTEST: Merida One Twenty 600
  TEST: Merida One Twenty 600
 5. TechnikaFotogalerie: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
  Fotogalerie: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
 6. Testy - RecenzeTEST: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
  TEST: Lapierre Pulsium Allroad 6.0

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #7 G23 - vloženo: 23.10.2017 v 13:07:29

  Jen tak pro zasmání:

  Má to čtyři kola, k pohybu to využívá koňské síly, ale kočár to není, je to auto!

  Má to dvě kola, řídítka i pedály a řetěz, ale kolo to není, je to elektro moped! :-) :-) :-)

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #6 RN - vloženo: 22.10.2017 v 19:30:06

  Já bych byl ohledně elektrokol v klidu. Teď to přišlo do módy, za chvilku z hlavního zájmu zase zmizí. Takové fatbiky by mohly vyprávět, že :-)

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #5 petan - vloženo: 22.10.2017 v 08:58:32

  odpověď na LuckyLuke — #3 Tohle je tvůj pohled a z části s ním souhlasím. 500Wh je momentální TOP mezi sériovými bateriemi napříč všemi výrobci to je fakt a nikdo nikomu nebrání vzít si s sebou do báglu ještě druhou baterku na výměnu aby dojel dál. Co se ale týká rychlosti, tak pokud si uděláš takovýhle kolo s neomezenou rychlostí, tak hodně riskuješ, protože pokud se ti na něm podaří způsobit nehodu tak si to pěkně odskáčeš. Na tralech a v terénu je limit 25km/hod úplně v pohodě, protože z kopce motor nepotřebuješ a do kopce většinou stejně rychleji nejedeš. Na silnici je to samozřejmě o něčem jiném, ale tady jsme na bikovém serveru, jehož jsou elektrobiky nedílnou součástí stejně tak jako je najdete ve všech lepších bikových speciálkách.

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #4 petan - vloženo: 22.10.2017 v 08:49:42

  Přátelé aktuálně máme 4 testridery, kteří tráví na kolech opravdu hodně času :-) Na některých máme možnost jezdit několik týdnů na jiných jen pár dnů, ale to je dané bohužel možnostmi firem od kterých máme biky zapůjčené, nikoliv námi a chutí na nich jezdit v každém počasí. Mimochodem v tomto období začínáme poměrně intenzivně testovat např. některé produkty ze série Endura MT500, které jsou přímo určeny do mokra a jarních či podzimních plískavic, takže bláta se rozhodně nebojíme.

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #3 LuckyLuke - vloženo: 22.10.2017 v 04:44:58

  500Wh že je pořádná baterka? Limit 25km/h? To je bída, to pojedu po rovině rychleji an kole bez pohonu. Když elektrokolo, tak takové, co nemá limit 25km/h. Nedává to smysl. Zlaté řestavbové sady EV Bike, ty jedou 50km/h a můžu si k nim nechat udělat baterku jakou chci, třeba i 1000Wh.

  1. na tento komentář reaguje petan — #5
  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #2 Babaja - vloženo: 20.10.2017 v 20:37:48

  odpověď na trance28 — #1 Naprostý souhlas!!! Sice se někdo začne ohánět prodejností, trendem, zájmem, atd... Ale?! A zastávám názor, že MTBS šlo celkově razantně do kopru! Reálný testy bajků, komponentů, hader, atd.... rovná se bída. Nikdo se na těch bajcích pořádně nesveze, natoš, aby se zašpinil někde v lese. By mě zajímalo kolik se za rok prostřídalo testerů a kolik hodin na těch kolech strávili. a reportáže ze závodů a rozhovory taky nuda.

  No nic, jdu rači na jedno :-) Bajku zdar a ať to sviští v tom napadaným listí.

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #1 trance28 - vloženo: 20.10.2017 v 20:02:47

  Nechcete uz dat pokoj s tema priblblejma elektrokolama?:-)

  1. na tento komentář reaguje Babaja — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744